Zavinovačka - pro pocit bezpečí Vašeho miminka

Vytvořeno16.01.2023
Zavinovačka - pro pocit bezpečí Vašeho miminka

Zavinovačky

V bříšku bylo miminko obklopeno plodovou vodou a s rostoucím objemem tělíčka mělo volného místa čím dál méně. Novorozenci proto pocit pevného objetí, ke kterému slouží právě zavinovačky, milují – maminky se tedy nemusí bát, že by dítě mělo v zavinovačce nedostatek prostoru nebo bylo nějak stísněné. Po porodu je miminko ve zcela novém prostředí a pro snadnější adaptaci a správný psychický vývoj je zásadní právě pocit pevného objetí, který zavinovačka umožňuje.

Zvyk balit miminka do pevných zavinovaček je velmi starý. Děti se již v dávných dobách zavinovaly, aby byly spokojené a dobře prospívaly. Dnes maminky často oblékají miminka do riflí a volných, bohužel ne zcela vhodných věcí. Před narozením děťátka by měly být maminky informovány o výhodách zavinování.

Zavinovačky jsou dostupné v mnoha typech. Klasické zavinovačky ve tvaru čtverce byly a jsou stále nejoblíbenějším typem zavinovaček. Posledních přibližně 15 let se díky rychlému způsobu zavinutí těší oblibě i tzv. rychlozavinovačky, a to především díky velmi rychlému způsobu zavinutí. Novinkou mezi zavinovačkami jsou i různé kokony, do kterých se děti zabalí jako do uzlíčku. Klasická zavinovačka ale vždy byla a je nejoblíbenější.

Zavinovačky lze využít i jiným způsobem než na zavinutí, a to především když dítě odroste. Často jsou zavinovačky využity jako podložky na hraní, přikrývky a deky do postýlek a kočárků. Použití se samozřejmě odvíjí od materiálu zavinovačky.

Příbuzným zavinovaček jsou dětské spací pytle – ideální na spaní, kdy se miminko odkopává. Spací pytel má i bezpečnostní funkci, protože zabraňuje tomu, aby si miminko dekou či peřinkou přikrylo hlavičku.

 

Klasická zavinovačka

Klasická zavinovačka ve tvaru čtverce je nejoblíbenější zavinovačkou. Používá se tak, že dítě se položí na látkový čtverec tak, aby hlavička byla položena v jednom rohu. Spodní roh zavinovačky se přehrne a levý a pravý roh zavinovačky se zavine.

Zavinovačky jsou vybaveny stahovacími šňůrkami, aby bylo možné zavinovačku podle potřeby stáhnout. Většina klasických zavinovaček má tři páry šňůrek. Tyto typy zavinovaček jsou velmi oblíbené, protože miminka jsou z doby těhotenství zvyklá na pevnější objetí, což tyto zavinovačky umožňují.

V zavinovačce má miminko pocit bezpečí, což je dáno pevným zavinutím a samozřejmě také pocitem tepla. Pocit tepla je pro novorozence velmi důležitý – protože po narození nemají ještě dostatečnou termoregulaci, je nutné je obklopit dostatečně teplým prostředím.

  • Zavinování novorozenců je také doporučeno s ohledem na tzv. Moorův reflex (objímací reflex), kdy dítě reaguje na úlek rozhozením ručičkama. V důsledku leknutí může dojít také k poškrábání. Díky zavinutí tato reakce na úlek není přítomna a dítě není vnějšími podněty nijak traumatizováno. Volný prostor nedává dítěti pocit bezpečí, na který bylo zvyklé z doby těhotenství. Tento nový prostor je pro dítě poměrně stresující, což díky zavinutí neprožívá tak nepříjemně. Proto je i miminko bezprostředně po narození v porodnici zavinuto v pevné zavinovačce.

  • Do zavinovačky je vhodné dávat miminko v podstatě kdykoliv i kdekoliv – miminko se tak cítí bezpečně jak venku v kočárku, tak v postýlce či kdekoliv jinde. Spousta maminek se ale zavinovačkám vyhýbá, což je velká chyba. Děťátko je pak vystresované a plačtivé. Maminky často díky módním trendům dostatečně nenaslouchají potřebám miminka, které se po porodu ocitlo ve zcela novém prostředí. Miminko je vhodné v zavinovačce nechat většinu času, protože pocit bezpečí je pro něj naprosto zásadní

 

Vhodné pro:

  • Novorozence a kojence (do cca 3 měsíců)

Výhody:

+ Navození pocitu bezpečí

+ Správný psychický vývoj

+ Optimální pocit tepla

+ Zabránění poškrábání

+ Bezpečnější než rychlozavinovačka

+ Zavinutí je možné přizpůsobit velikosti dítěte

+ Snadná údržba (praní, žehlení)

+ Více způsobů zavinutí (lze si vybrat, zda zavinete miminku i ručičky, nebo ne)

 

Nevýhody:

- Práce se zavinutím

Rychlozavinovačky

Tzv. rychlozavinovačky jsou méně náročné na obsluhu, ale také na výrobu – a proto jsou také levnější. Rychlozavinovačky jsou menších rozměrů a zavinují se na suchý zip, což spousta maminek ocení.

Rychlozavinovačka vs. klasická zavinovačka

V rychlozavinovačkách není taková variabilita stáhnutí jako u klasických zavinovaček na šňůrky. Dítě má v rychlozavinovačce více prostoru, což může být nebezpečné, pokud chová dítě v zavinovačce někdo nezkušený nebo dítě.

Způsob zavinutí

Miminko se na zavinovačku položí, přehne se spodní díl, poté levý a pravý roh a zajistí se suchým zipem. Rychlozavinovačky většinou nemají vyndavací vložku. Klasické zavinovačky mají vyndavací vložku, kterou lze měnit podle potřeby a počasí. Pokud dítě není alergické, lze použít i vložku péřovou, vložku z mikrovlákna či jiných syntetických materiálů. Poslední dobou jsou velmi oblíbené zavinovačky z funkčního materiálu outlastu.

Vhodné pro:

  • Novorozence a kojence (do cca 3 měsíců).

Výhody:

+ Navození pocitu bezpečí

+ Správný psychický vývoj

+ Optimální pocit tepla

+ Zabránění poškrábání

+ Snadná údržba (praní, žehlení)

+ Snadný způsob zavinutí

 

Nevýhody:

- Méně bezpečná než klasická zavinovačka

- Jeden způsob zavinutí

 

Zavinovačky s pevnými zády

Některé zavinovačky mají pevnou zadní část (pevná záda). Tato část je vyjímatelná a slouží k lepší manipulaci se zavinovačkou. Zavinovačky s pevnými zády jsou doporučeny zejména maminkám-prvorodičkám, které si mohou být v manipulaci s miminkem za začátku nejisté. 

Vhodné jsou i tehdy, je-li novorozenec chován někým nezkušeným (sourozenec, manžel, rodina). V případech ortopedických vad jsou zavinovačky s pevnými zády doporučeny přímo lékařem (ortopedem).

 

 

 

Vhodné pro:

  • Maminky nejisté v manipulaci s novorozencem (zvlášť maminky-prvorodičky)

  • Obecně nejisté jedince (dítě, sourozenec apod.)

  • Vložení do kočárku jako izolační materiál v chladnějším počasí

Výhody:

+ Navození pocitu bezpečí

+ Správný psychický vývoj

+ Optimální pocit tepla

+ Zabránění poškrábání

+ Bývá se šněrováním - větší bezpečnost

+ Usnadňuje manipulaci se zavinovačkou

 

Nevýhody:

- Mírně vyšší cena

- Práce se zavinutím

Péřová zavinovačka

V chladném období je možné zavinout dítě i do zavinovačky péřové. Peří je léty ověřený a oblíbený materiál. Pro miminko je zavinovačka příjemná, obklopuje, dodává mu pocit bezpečí.

U péřových zavinovaček je však třeba věnovat pozornost možným alergiím, protože peří je jeden z největších alergenů. V péřové zavinovačce je také třeba dbát na to, aby nedošlo k přehřátí miminka.

 

 

 

Vhodné pro:

  • Zavinování v chladném období

  • Předčasně narozená miminka

Výhody:

+ Pro miminko příjemná

+ Navozuje pocit bezpečí

+ Přispívá ke správnému psychickému vývoji

+ Vysoká tepelná izolace

 

Nevýhody:

- Peří je alergen

- Riziko přehřátí miminka (nutné sledovat)

Kokon

Kokon je vyroben z kvalitních přírodních prodyšných materiálů, nejčastěji z bavlny nebo bambusu. Jde o látku, do které se dítě ručně zavinuje. Látka musí být pružná, aby se v kokonu miminko cítilo příjemně. Nevýhodou kokonu je, že zavinutí trvá déle než např. u rychlozavinovačky a je potřeba určité zručnosti. Zavinování do kokonu chce určitý cvik, záhyby látky nesmí miminko nikde tlačit.

Funkčně je kokon výborný, protože zavinuté je celé miminko, včetně ramínek, což imituje pocit v bříšku během těhotenství. Z toho důvodu se kokon používá zejména u předčasně narozených dětí.

 

Údržba

Při údržbě kokonu je třeba se řídit použitým materiálem, aby nedošlo k jeho nehodnocení. Přírodní materiály, ze kterých jsou kokony nejčastěji vyráběny, je doporučeno prát na 60 stupňů, aby došlo ke zničení zdraví škodlivých bakterií.

 

 

 

 

Vhodné pro:

  • Zejména předčasně narozené děti

Výhody:

+ Zavinuje miminko včetně ramínek

+ Zajišťuje dostatečně pevné zavinutí a zároveň zajišťuje volný prostor pro pohyb nožiček

+ Příznivá cena

Nevýhody:

- Zavinutí je zdlouhavější než v případě rychlozavinovačky

Multifunkční zavinovačka

Multifunkční zavinovačka má více možností využití, ať už jde o zavinovačku, deku či peřinku na kočárek nebo třeba nánožník. Tyto zavinovačky mají často na zádíčkách otvory, přes které lze dítě připoutat např. v autosedačce, výjimkou nejsou ani různě umístěné patenty, kterými lehce přetvoříte klasickou zavinovačku k dalším účelům.

Vhodné pro:

  • Použití jako zavinovačky
  • Použití jako deky
  • Použití jako peřinky
  • Použití jako nánožníku

 

 

Výhody:

+ Více způsobů použití

+ Dlouhodobější využití

 

Nevýhody:

- Vyšší cena

Autozavinovačky

V nabídce zavinovaček jsou také autozavinovačky, určené do autosedaček, protože v klasické zavinovačce nelze dítě do autosedačky bezpečně připoutat.

    • Některé autozavinovačky mají v zádové části a v oblasti mezi nožičkami otvory, kterými se dají bezpečnostní pásy prostrčit.

    • K dostání jsou také autozavinovačky, které mají speciální část určenou pro nožičky, aby miminku v autě nebylo chladno.

    • Jiné autozavinovačky mají tvar klasického spacího pytle, které jsou určeny především pro chladné období.

    • Autozavinovačky pro teplé letní počasí jsou bavlněné, pro chladnější jarní a podzimní dny jsou určeny bavlněné autozavinovačky s fleecovou nebo mikrofleecovou vrstvou.


Vhodné pro:

  • Do autosedaček
  • Do hlubokých kočárků
  • Do sportovních kočárků
  • Do „vajíček“
  • Do postýlky

 

Výhody:

+ Umožňují novorozence bezpečně připoutat

+ Široká nabídka

 

Nevýhody:

- Zavinutí trvá déle než u rychlozavinovačky

Parametry

Materiály

Přírodní materiály vs materiály umělé

Aby zavinovačka splnila plně svůj účel, materiál musí být pro dítě měkký a příjemný. Proto bývají nejčastěji používány přírodní materiály, zejména bambusové vlákno a bavlna. Výhodou bavlněných zavinovaček je možnost praní na vysoké teploty, vyvařování a žehlení.

Umělé materiály nejsou vzhledem k velmi citlivé pokožce miminka a rizikům případných alergií na umělá vlákna zpravidla doporučovány. Alternativou vnitřní strany zavinovačky může být satén.

Outlast

Stále oblíbenějším materiálem je funkční outlast – materiál, který v létě chrání před teplem a v zimě před zimou.

Tento méně známý, avšak svými vlastnostmi unikátní materiál je schopen předejít tomu, aby se tělo nejen přehřálo, ale i prochladilo. Na rozdíl od ostatních materiálů neřeší důsledek, ale zajišťuje, aby k problémům s teplem/chladem vůbec nedošlo.

A jak vlastně tento materiál funguje? Uvnitř materiálu jsou obsaženy mikrokapsle z vosku, který při změnách teplot mění své skupenství (z tuhého na kapalné a zpět), a tak udržuje na povrchu těla stálou tělesnou teplotu. Tento jev si můžete představit jednoduše na nádobě s vodou:

  • V nádobě máme vodu určité teploty, do které vhodíme kostku ledu. Jakmile led začne měnit své skupenství (z pevného na kapalné), voda změní svou teplotu, kterou udrží po delší dobu. A právě totéž dokáže outlast – svými vlastnostmi udržuje potřebnou tělesnou teplotu.

A jak vlastně tento materiál funguje?

Outlast v různých teplotách:

  • V teplých podmínkách klima kolem dítěte (venkovní teplota) dítě přehřívá. Za normálních okolností by se miminko začalo potit, outlast však zajistí to, že se nadbytečné teplo k dítěti nedostane, ale uloží se. V tomto případě je řeč o letní variantě outlastu, která je velmi slabounká.

  • V chladných podmínkách sáhne outlast do „zásob“ přebytečného tepla, které dítěti dodá zpět a zahřeje ho. V tomto případě se jedná o zimní úpravu outlastu – materiál silnější, s vyšší gramáží, z vnitřní strany podobný froté.

Z outlastu se vedle zavinovaček vyrábí široká škála oblečení – body, dupačky, čepice, rukavice, bundy, ale také podšívky do bot, peřinky či zavinovačky. Velmi praktická jsou i pyžama z outlastu, která udržují stabilní tělesnou teplotu v noci – dítě je díky tomu v noci klidnější a lépe spí. Vybírat můžeme ze slabého outlastu vhodného na léto a ze silnější outlastu vhodného na zimu. Výhodou tohoto materiálu je také vysoká pružnost oblečení, takže vydrží dítěti na delší období.

Údržba

Údržba zavinovačky může (v závislosti na typu zavinovačky) zahrnovat údržbu povlaku či tepelné vložky. Při údržbě se řiďte návodem výrobce – pokud uvádí jako maximální možnou teplotu praní 30 stupňů, tuto teplotu nepřekračujte. V případě poškození se vystavujete riziku, že vám nebude uznána záruka pro nedodržení návodu.

Velikost zavinovaček

Zavinovačky jsou vyráběny v různých velikostech.

  • Základní velikost zavinovačky má rozměry 70 × 70 cm. K dostání jsou ale i zavinovačky větších rozměrů, např. 75 × 75 cm, 77 × 77 cm, 80 × 80 cm až 100 × 100 cm).

  • Vhodné je pořídit si základní velikost zavinovačky pro novorozence a podle potřeby a velikosti dítěte dokoupit případně další. Někdy ale miminko až do 2–3 měsíců zůstane v zavinovačce standardní velikosti a není třeba kupovat větší.

 

Roční období

Léto

Na léto jsou vhodné jemné bavlněné a bambusové zavinovačky.

Jaro, podzim

Na jaře a na podzim je volena zavinovačka podle aktuální teploty.

Zima 

V zimě je třeba použít zavinovačku se zateplenou vrstvou. Na vnitřní stranu je ideální např. úplet z bavlny, vnější část může být z froté, mikrofleecu, fleecu apod. Novinkou je materiál známý pod pojmem minky. Jde o hebký, teplejší materiál vhodný jako vrchní vrstva zavinovaček.

Alternativou do chladných dnů je také polyesterová výplň zajišťující vyšší teplenou izolaci

 

 

Zapínání

Zavinovačky mohou být zavinovány prostřednictvím šňůrek, stuh, či suchého zipu. Šňůrky a stuha umožňují pevnější zavinutí dítěte. Suchý zip je volnější a není tak bezpečný.

 

 

Design

Z hlediska designu můžete vybírat z mnoha variant, ať už se to týká barev, vzorů, použitých materiálů, nebo třeba střihu.

Vyzdvihnout můžeme například tato provedení:

 

Oboustranná zavinovačka

Zavinovačka má z každé strany jiný vzor, motiv tedy můžete střídat dle chuti.

EMITEX Zavinovačka BEA

Zavinovačka z "muchlacího" materiálu

Zavinovačka z měkoučkého fleecového materiálu s kapuckou s oušky.

JOLLEIN Zavinovačka králíček Nougat

Licenční zavinovačka

Zavinovačka s licenčním motivem oblíbených animovaných hrdinů.

HAUCK Zavinovací deka Snuggle Mickey Mouse

Luxusní zavinovačka s minky úpravou

Obzvláště jemný materiál minky udělá opravdu velkou parádu.

ESITO Luxusní oboustranná zavinovačka Minky 3 v 1

 

 

Na co si dát pozor?

Barviva: Materiál zavinovačky by neměl obsahovat barviva, která by dráždila pokožku miminka, nebo se dokonce z látky např. uvolňovala.

Péřové zavinovačky a alergie: Pro miminka se sklonem k alergiím není doporučena péřová zavinovačka. Peří je jeden z největších alergenů.

Příliš nízká cena: Cena zavinovačky vypovídá mnohé o její kvalitě. Vždy záleží na konkrétní mamince, kolik chce do zavinovačky investovat. Do kvalitní zavinovačky se vzhledem k citlivé dětské pokožce se však investovat určitě vyplatí.

Správný postup při zavinování: Při zavinování je potřeba dodržovat správný postup: Hlavičku dítěte položíme do jednoho rohu. Spodní cíp přehneme přes nožičky s prostorem. Miminko by se v příliš pevném prostoru necítilo dobře. Levý a pravý roh zavineme a zavinovačku stáhneme (tkaničkami, suchým zipem aj.).

Certifikace: Materiál zavinovaček musí být certifikovaný, jiné další předpisy zavinovačka splňovat nemusí.

Potah: Ke snadnější údržbě je výhodné, aby byl potah snímatelný a samostatně pratelný – potah tak perete bez výplně (např. husí drané peří, rouno aj.). Pokud to daný model umožňuje, bývá k dostání i náhradní, samostatně zakoupitelný potah.

 

Nejčastější dotazy

Je zavinovačka pro novorozence nutná? Pro novorozené miminko je zavinovačku opravdu vhodné pořídit. Někdy se maminky mylně domnívají, že novorozenec potřebuje volnost pohybu, ale opak je pravdou. Miminka se komfortně cítí právě tehdy, jsou-li těsně zavinuty.

Je zavinovačka vhodná i na spaní? Zavinovačka je pro novorozence vhodná i na spánek. Miminko se v zavinovačce cítí bezpečně, a proto se doporučuje zavinout novorozence i na noc.

Je rozdíl mezi zimní a letní zavinovačkou? K dostání jsou zavinovačky z různých materiálů. V létě jsou vhodné zavinovačky z jemné bavlny, v zimě se doporučují zavinovačky s teplejší vrstvou. Zavinovačku je nutné vždy volit s ohledem na počasí, aby nedocházelo k přehřátí či podchlazení miminka.

Do kolika měsíců je vhodné miminko dávat do zavinovačky? Novorozenec by měl být v zavinovačce do cca šesti týdnů věku. Jak postupně roste a adaptuje se na prostředí, lze ho nechávat během dne bez zavinovačky. Každé dítě je však individuální, a proto nelze stanovit přesnou hranici, do kolika měsíců dítě zavinovat. Důležité je dbát na to, aby se miminko cítilo pohodlně. Vnímavá maminka sama nejlépe pozná, kdy je lepší už miminko nezavinovat.

Stačí miminku jedna zavinovačka? Některým miminkům stačí jedna, ale je vhodnější mít 2–3 zavinovačky (klasickou zavinovačku a rychlozavinovačku).

Lze miminko v zavinovačce umístit do autosedačky? Pro přepravu miminka v autosedačce existují autozavinovačky, které umožňují bezpečnou přepravu miminka. Některé zavinovačky mají dokonce otvory pro provlečení bezpečnostních pásů.

Dá se zavinovačka využít i jako přikrývka? Zavinovačku je možné použít také jako podložku, přikrývku či deku do kočárku nebo postýlky. Pokud je ale miminko starší, je vhodnější uložit ho během spánku do spacího pytle, aby nedošlo k překrytí hlavičky peřinkou.

Je lepší klasická zavinovačka, nebo rychlozavinovačka? Každá maminka preferuje jiný typ zavinovačky. Klasická zavinovačka má bezpečnější mechanismus zavinutí, ale k zavinutí je třeba trochu cviku. Výhodou rychlozavinovačky je velmi snadné a rychlé zavinutí a nižší pořizovací cena.

Jaký je rozdíl mezi zavinovačkou a spacím pytlem? Zavinovačka umožňuje těsné zavinutí miminka, aby se cítilo pohodlně a zároveň bezpečně. Spací pytel je určen pro miminka od cca 3 měsíců, aby nedošlo během spánku k překrytí hlavičky dekou. Spací pytel nenabízí možnost těsného zavinutí, dítě má ve spacím pytli mnohem více prostoru pro pohyb.

Nebude se miminko v zavinovačce potit? Zavinovačku je nutné volit podle prostředí, ve kterém dítě bude. Jinou zavinovačku maminka použije doma, jinou venku v létě a jinou v zimě. Proto je také doporučováno mít 2–3 zavinovačky. Letní zavinovačky jsou lehké a jemné, vyrobené z bavlny či bambusu. Zimní zavinovačky mají vnitřní bavlněnou vrstvu a vnější stranu opatřenou teplou vrstvou např. fleecu či froté.

Sdílej článek na: