Jak vybrat dětské oblečení?
Sortiment oblečení pro kojence je velmi široký – od body, dupaček a punčocháčků přes overálky, kabátky, capáčky až po čepičky či rukavice. K dostání jsou i soupravy určené přímo do porodnice, které zahrnují vše, co miminko v nejranějším období potřebuje. Součástí některých setů může být i bryndáček, u kojených dětí však není důvod bryndák používat. Další součástí může být slintáček, který poslouží také až starším dětem v období růstu zubů, kdy děti více slintají a bez použití slintáčku je nutné je častěji převlékat.
K základní výbavě patří body, dupačky, polodupačky, punčocháče, overal, kabátek, capáčky, čepice a rukavičky. Další druhy oblečení se odvíjejí od preferencí a vkusu maminky. Pro holčičky jsou k dostání šaty nebo také různé oblečky k nastrojení a fotografování dítěte. Na běžné denní nošení by jednotlivé kousky oblečení měly dětem zajistit především pohodlí – oblečení by nemělo miminko škrábat či táhnout. Mělo by být také praktické na oblékání, aby bylo možné obléct dítě co nejjednodušeji a nejrychleji, jelikož většina miminek oblékání ráda nemá. Pro usnadnění péče by mělo být praktické na údržbu.
Roční období
Pro správný výběr oblečení je důležité, v jakém ročním období se má miminko narodit.
Budete-li s miminkem chodit ven ještě před skončením šestinedělí, je potřeba dbát na vhodné oblékání zvláště důrazně, protože v tomto období jsou miminka nejchoulostivější.
Sázkou na jistotu je oblečení z vhodných termoregulačních materiálů – v tomto ohledu vřele doporučujeme materiál zvaný outlast (více v sekci „Materiál“), který brání přehřívání či podchlazování miminka a pomáhá mu udržet stálou tělesnou teplotu jak v zimě, tak v létě.
Děti narozené v období podzimu až zimy se laicky označují jako zimní miminka, kojenci na jaře a v létě jako miminka letní.
Miminka narozená na podzim a v zimě
Miminka narozená v těchto obdobích je třeba pečlivě chránit před chladem, protože ještě nemají dobře vyvinutou vlastní termoregulaci.
Důsledkem nedostatečného oblékání může být i malé přibývání na váze dítěte, protože místo na růst jeho tělo spotřebovává energii na zahřátí.
Na ven je třeba koupit fusak nebo kombinézu. Při jejich nákupu je dobré brát v potaz, jaký máte kočárek a autosedačku, aby se do nich fusak či kombinéza pohodlně vešly.
Dnes už se prodávají i kombinované fusaky, které je možné zapnout na malou velikost, ovšem přidáním prodlužovacího dílu vydrží i pro starší dítě na další zimu.
Miminka narozená v létě
Myslete však na to, že přehřátí je pro miminko stejně tak nebezpečné jako prochladnutí. Letní miminka je zvláště potřeba chránit před horkem a před UV zářením, a to jak vhodným oblečením (lehčí kousky oblečení, například body s krátkým rukávem), tak vhodným prostředím. Obzvláště je třeba dát si pozor na přehřátí v autě, kde se teplota může velmi rychle měnit, což by dítě v těsné autosedačce pociťovalo tím více.
Nevhodné je také nechat miminko v kočárku a korbičku přikrýt ještě plenkou – ta totiž znemožňuje cirkulaci vzduchu. Pro ochranu dítěte v kočárku se prodávají různá stínítka a speciální ochrany, které se připnou na boudičku nebo se napnou mezi madlo a korbičku. Tyto ochrany pak lze nastavit podle potřeb tak, aby dítě chránily před sluncem, ale současně umožňovaly přístup vzduchu k dítěti. Dnes už se také vyrábí kočárky s rozepínatelnou korbičkou.
Velikost oblečení a věk dítěte
Abyste správně vybrali, je dobré alespoň orientačně znát velikost miminka, a přizpůsobit mu tak velikost kupovaného oblečení. Jestliže očekáváme spíše drobnější miminko, můžeme nakoupit více kusů menších velikostí.
Nevhodně zvolené velikosti
Dítě by nemělo mít ovšem příliš malé oblečení – cítilo by se v něm nepříjemně těsně.
Stejně tak by ale také nemělo být příliš velké, aby dítěti neplandalo nebo se samo nevysvlékalo.
U příliš velkých dupaček se stává, že nohavice nedrží na chodidlech, velké body zase dítěti padá z ramen a pokud je příliš dlouhé, nedrží plenku tak, jak by mělo.
Číslování
Velikost kojeneckého oblečení se značí číslem, které vyjadřuje délku dítěte v centimetrech. Průměrná délka dítěte při narození je kolem 50 cm, proto většina dětí bude začínat na této velikosti. Vzhledem k tomu, že dítě zpočátku roste velmi rychle, doporučujeme koupit této velikosti opravdu jen pár kusů. Děti s vyšší porodní hmotností (cca nad 4 kg) tuto velikost možná ani nevyužijí a začnou rovnou na další velikosti, což bývá obvykle 56. Pro nedonošené děti se vyrábí oblečení ve velikostech 46 a 48.
Stejná velikost u různých výrobců není vždy totožná
Stejné označení velikosti může u různých firem znamenat něco jiného. U stejné velikosti mohou být mezi firmami rozdíly bez problémů i 2–3 cm. Zkušený personál na prodejně by vám měl poradit, které firmy šijí oblečení spíše menší a které větší, než odpovídá uvedené velikosti. Rozdíly tkví také v materiálu. Například oblečení z outlastu je pružnější, tedy velikost 50 z outlastu bude dítěti volnější než 50 třeba z bavlny.
Do porodnice
Do porodnice doporučuji koupit dva kusy velikosti 50. Pohlídejte si však, že opravdu odpovídají velikosti 50. Pokud očekáváte větší dítě, pravděpodobně začnete až s velikostí 56. Ta by měla dítěti vydržet zhruba do jednoho měsíce věku. Další velikosti jsou 62, 68, 74 a tak dále. Mnozí zahraniční výrobci však mají vlastní číslování a vyrábí třeba i velikosti 52 nebo 65.
Zdravotní stav miminka, životní styl rodiny a další individuální charakteristiky
Množství a druh potřebného oblečení ovlivňuje také zdravotní stav miminka, životní styl rodiny a další individuální charakteristiky.
Některá miminka po narození více blinkají, jejich potřeba čistého oblečení tak bude větší.
Některá miminka přibírají na váze pomaleji, a tak jim déle vydrží malé velikosti. Jiná zase rostou rychleji a brzy se do nejmenších velikostí nevejdou.
Stejně jako je tomu u dospělých, i miminka se různí v tom, jak moc potřebují oblékat. Jsou miminka zimomřivá, která budou vyžadovat větší vrstvu oblečení, a miminka, která budou zimu snášet lépe – pokud taková miminka obléknete příliš, budou se velmi potit.
Je jen na vás, jestli chcete nakoupit pouze nezbytnou výbavu, nebo jestli chcete mít dítě stylově a módně nastrojené. Častou chybou je, že maminka z nadšení nakoupí kusů oblečení více, než poté skutečně využije.
Velmi záleží také na četnosti praní. Pokud budete prát každý den, případně máte i sušičku, potřebné množství kusů bude mnohem menší, než když budete prát méně často.
Pokud můžete očekávat, že nějaké oblečení dostanete darem, nakupte jen nezbytný základ a dokupujte až podle potřeby.
Mnoho dětí trápí kožní alergické reakce. Je proto vhodné vybírat kvalitní materiály, kterými lze možným problémům předejít. Vhodné není oblečení z umělých materiálů, například polyesteru nebo polyamidu.
Materiál
Bavlna
Bavlna je pravděpodobně nejznámější materiál. Dnes už se vyrábí i s protialergickými úpravami, např.:
nebělená bavlna – je přírodní a bez chemických úprav,
bavlna s příměsí stříbrného vlákna – je antibakteriální, používá se hlavně na výrobu ponožek a punčocháčů.
Ačkoliv je bavlna vnímána jako kvalitní materiál, v současnosti se už používají materiály funkčnější a vhodnější. Do horkého počasí se bavlna vůbec nehodí.
Bambus
Bambusové vlákno je extra savý materiál, vhodný pro děti s citlivou kůží nebo atopickým ekzémem.
Termoregulační materiály
Termoregulační materiály pomáhají organismu udržovat optimální tělesnou teplotu – v zimě tedy hřejí, v létě chladí. Na rozdíl od jiných materiálů se termoregulační oblečení i v létě nosí s dlouhým rukávem, protože nezahřívá, ale naopak chladí, jak potřebujeme. Mezi nejznámější termoregulační materiály u nás patří moira, outlast a merino vlna.
Outlast
Tento méně známý, avšak svými vlastnostmi unikátní materiál je schopen předejít tomu, aby se tělíčko nejen přehřálo, ale i prochladilo. Na rozdíl od ostatních materiálů neřeší důsledek, ale zajišťuje, aby k problémům s teplem/chladem vůbec nedošlo. Je velmi vhodný pro maminky-prvorodičky, které trošku tápají, zda je miminko vhodně oblečené.
A jak vlastně tento materiál funguje? Uvnitř bavlněného vlákna jsou mikrokapsle z vosku, který při změnách teplot mění své skupenství (z tuhého na kapalné a zpět), a tak udržují na povrchu těla stálou tělesnou teplotu.
Tento jev si můžete představit jednoduše na nádobě s vodou:
v nádobě máme vodu určité teploty, do které vhodíme kostku ledu. Jakmile led začne měnit své skupenství (z pevného na kapalné), voda změní svou teplotu, kterou udrží po delší dobu. A právě totéž dokáže outlast – svými vlastnostmi udržuje potřebnou tělesnou teplotu.
Outlast v horku
V teplých podmínkách klima kolem dítěte (venkovní teplota) dítě přehřívá. Za normálních okolností by se miminko začalo potit, outlast však zajistí to, že se nadbytečné teplo k dítěti nedostane, ale uloží se. V tomto případě je řeč o letní variantě outlastu, která je velmi slabounká.
Outlast v zimě
V chladných podmínkách sáhne outlast do „zásob“ přebytečného tepla, které dítěti dodá zpět a zahřeje ho. V tomto případě se jedná o zimní úpravu outlastu – materiál silnější, s vyšší gramáží, z vnitřní strany podobný froté.
V nabídce je široká škála oblečení – body, dupačky, čepice, rukavice, bundy, ale také peřinky či zavinovačky. Velmi praktická jsou i pyžama či spací pytle z outlastu, která udržují stabilní tělesnou teplotu v noci – dítě je díky tomu v noci klidnější a lépe spí.
Vybírat můžeme ze slabého outlastu vhodného na léto a ze silnější outlastu vhodného na zimu. Výhodou tohoto materiálu je také vysoká pružnost oblečení, která zajistí, že oblečení dítěti vydrží na delší období. U tohoto materiálu také nevadí, pokud je miminku trochu těsnější – naopak pevné obepnutí podpoří funkčnost oblečení.
Jednoduše platí, že outlast je nakumulovaný teplem nebo chladem. Oblečení se teplotně přizpůsobí v závislosti na prostředí, ve kterém se dítě nachází.
Pokud tak dítě oblékáte např. do interiéru, materiál bude mít teplotu naakumulovanou do interiéru.
Pokud oblékáte miminko na procházku do chladnějšího počasí, materiál se začne postupně ochlazovat, ovšem po celou dobu ochlazování drží tělesnou teplotu stále stejnou. Trvá tak dlouhou dobu, než reálná teplota k dítěti vůbec dojde.
Pokud z chladného počasí vejdete do počasí teplého, například během procházky do obchodního domu, outlast předchází tomu, aby dítě dostalo teplotní šok. Materiál udrží po 15–30 minut teplotu (než začne působit jako např. běžná bavlna), kterou miminko mělo před vstupem do domu.
Peřinka z outlastu může pomoci miminkům, které neklidně spí, např. odkopávají se, cítí teplotní nepohodlí.
Merino vlna
Merino vlna se dnes prodává v takové úpravě, že nekouše jako běžná vlna. Má však nevýhodu obtížnější údržby – při nešetrném zacházení by se výrobek mohl srazit. Je třeba číst pečlivě etiketu, zda je výrobek možné prát v pračce či sušit v sušičce. Oblečení z merino vlny zákazníci kupují spíše pro starší děti než pro úplná miminka, jednak kvůli obavám z kousavosti, jednak kvůli vyšší ceně.
Umělé materiály
Umělé materiály jako polyester nebo polyamid nejsou pro miminka vhodné. Malá příměs elastanu ke škodě není, protože díky němu je oblečení pružnější.
Barva
Výběr barvy je dle preferencí maminky. Některé kupují raději neutrální barvy, protože počítají i s dalším sourozencem, který může oblečení později také využít.
Dnes již většinou není třeba mít obavy ze zdravotní závadnosti barev. Výrobky podléhají testům a velké firmy si nedovolí prodávat hygienicky závadný výrobek.
Opatrnosti je třeba při nákupu oblečení neznámého původu. Existují i takové praktiky, že firma nakoupí levné oblečení z nepříliš důvěryhodných zdrojů, našije na ně vlastní cedulky a prodává je jako svůj produkt.
Složitost oblékání
U všeho kojeneckého oblečení doporučujeme myslet na praktičnost při oblékání a přebalování.
Oblečení by mělo mít otvory dostatečně velké tak, aby se s miminkem muselo co nejméně manipulovat, co nejméně mu ohýbat ruce a nohy.
U bodyček jsou na manipulaci jednodušší modely se zavinovacími body, díky nimž se body nemusejí převlékat přes hlavu.
U bodyček převlékacích přes hlavu by měl být dostatečně velký otvor pro provlečení hlavy.
Při oblékání oceníte body, které lze rozepnout v oblasti ramene, čímž se vytvoří dostatečně velký otvor pro oblékání.
U dupaček si pohlídejte možnost rozepnutí mezi nožkama pro snadnější výměnu plenky. Ještě jednodušší je pořídit polodupačky, které se miminku jen stáhnou z nožek.
Důležitý je také systém zapínání. Mnoho maminek dnes preferuje zapínání na patentky, protože je rychlejší než knoflíky. Dnes už se také vyrábí oblečení na zip, což je nejrychlejší způsob.
Údržba
Při údržbě se řiďte vždy etiketou, která bývá umístěna z vnitřní strany oblečení. Pokud byste produkt čistili v nesouladu s pokyny na etiketě (například místo na 40 stupňů byste prali na 60 stupňů), nebyla by vám při případné reklamaci uznána záruka.
Častější praní a větší důraz na hygienu je zapotřebí v období šestinedělí, ovšem na druhou stranu – nic se nemá přehánět. Oblečení samozřejmě musíme vyprat, pokud je nějak znečištěné, počůrané či propocené. Je však také dobré nechat dítě, ať si buduje imunitu. Není zapotřebí oblečení vyvařovat a sterilizovat, jako se to dělalo dříve.
Na co si dát pozor
Nenechávejte miminko v horku v autosedačce
Ačkoliv se tento pokyn jeví jako samozřejmý, je třeba na něj důrazně apelovat. Miminko nikdy nenechávejte samotné v autosedačce, v létě teplota uvnitř roste tak rapidně, že může způsobit až úmrtí dítěte.
Neukvapte se s nákupem
Spousta firem má k dispozici seznam všeho, co je potřeba pro miminko nakoupit. Zkušenost je však taková, že miminko roste tak rychle, že polovinu věcí maminka ani nevyužije. Doporučuji proto nakoupit pouze základ a poté dokupovat podle potřeb. Miminko zpočátku roste velmi rychle, a tak nejmenší velikosti využije jen na chvíli. V těhotenství navíc ještě nevíte, jak bude miminko velké, zda nebude mít problémy s blinkáním atd. Také je možné, že nějaké oblečení dostanete od příbuzných a známých.
Optimální je předem nakoupit tři až čtyři základní kousky (bodyčka, dupačky, polodupačky, kabátek aj.), poté dva kusy v menší a dva ve větší velikosti. Samozřejmostí je vždy čepička i rukavičky.
Díky snadné dostupnosti v současné době také není nutné shánět vše dopředu. Dnes už není problém nakoupit veškeré oblečení v supermarketu nebo si je nechat přivézt z e-shopu a mít je u sebe prakticky hned.
Bazarové oblečení
Přestože je bazárkové oblečení levné, nikdy nevíte, jakým zacházením prošlo, v jakém je stavu, kdo přesně ho nosil a jak hygienicky s ním bylo zacházeno. Často mají takovéto kousky určitou skrytou vadu nebo jsou seprané. Pokud vám obnošené oblečení nevadí, máte-li možnost, dejte z hygienických důvodů přednost kouskům, u nichž znáte jejich původ, např. od známých apod. Pro nejmenší miminka by mělo být obnošené oblečení zcela zapovězené. V současnosti jsou navíc už i nové modely cenově dostupné.
Nápadně levné kousky oblečení
Nemusí to být pravidlem, avšak v případě nápadně levných kousků oblečení hrozí riziko uvolňování zdraví škodlivých látek, které může vést ke kožním reakcím. Je lepší vyhnout se neznámým značkám a firmám, které mohou dovážet oblečení pochybného původu.
Nejčastější otázky
Co všechno potřebuji do porodnice?
Výbavička do porodnice se velmi liší dle konkrétní nemocnice. Každá nemocnice má jinak nastavené, co všechno maminkám půjčuje a co vlastního si musí donést z domu. To je dobré zjistit předem, například na předporodním kurzu. Základem je mít pro miminko body, dupačky nebo polodupačky a nějaký kabátek. Určitě by neměla chybět lehká čepička a lehké rukavičky, do zimy pak také silnější.
Jak dává miminko najevo, že se v oblečení necítí dobře?
Dítě reaguje na teplo (přehřátí či podchlazení) i na nepohodlí. Kromě pláče může být prvním z příznaků nespokojenosti vznik opruzenin nebo potniček. Přehřáté dítě se může červenat a potit se.
Lze oblečení pro miminka sušit v sušičce?
Vždy záleží na konkrétní etiketě daného výrobku.
Například produkty z outlastu lze v sušičce sušit bez problémů.
Na druhou stranu u jednotlivých zpracování jednoho materiálu nemusí vždy bezpodmínečně platit stejná pravidla údržby, např. v případě merino vlny mohou být některá zpracování do sušičky vhodná, jiná nikoliv. Pozor – mnohé výrobky z merina není možné prát v pračce, pokud nemáte pračku se spolehlivým a ozkoušeným programem na praní vlny. Vlně totiž nedělají dobře prudké změny teplot a mohla by tak se srazit.
Jaké oblečení do velkého horka?
Do vysokých teplot je vhodné volit body s krátkou nohavičkou, aby se dítě nepřehřívalo. Pokud je oblečení zhotoveno z letní varianty outlastu, doporučuji dlouhý rukáv i dlouhé nohavičky, které zabrání tomu, aby se dítě přehřívalo a svítilo na něj sluníčko – malé miminko by totiž v žádném případě nemělo být vystaveno působení UV záření. Platí, že čím více materiálu z outlastu na sobě dítě má, tím lepší a delší ochranu má zajištěnou.
Kolik bodyček je dobré koupit pro začátek?
Přesný počet bodyček (a nejen jich) není snadné určit. Každá maminka má totiž jiné preference, finanční možnosti nebo jinou frekvenci praní – maminka, která bude prát častěji, si vystačí s menším počtem kousků oblečení než maminka zvyklá prát méně často. Určitým minimem by však měla být tři až čtyři bodyčka. Je třeba počítat s tím, že miminko se může potýkat s různými zdravotními potížemi (reflux, časté blinkání apod.), které budou vyžadovat častější převlékání.
K tomuto základu můžete zakoupit navíc přibližně dvě bodyčka o velikost větší – než do něj miminko doroste, může je nosit s ohrnutými rukávky.
Jaké oblečení do velké zimy?
Dříve se více vrstvilo – do zimy se obléklo třeba 5 nebo 6 vrstev oblečení. Dnes však můžeme využít moderních a funkčních materiálů. Tlustá vrstva oblečení nebo třeba tlustý fusak do kočárku sice vypadá teple, ale opak může být pravdou. Tenké tričko nebo lehoučký fusak z kvalitního termoregulačního materiálu udělá lepší službu než několik vrstev oblečení nebo huňatá deka.