Jak vybrat autosedačku?

Vytvořeno11.01.2024
Jak vybrat autosedačku? Boj, s kterým vám pomůžeme.

Autosedačky jsou dnes zákonná povinnost. Nemá cenu si namlouvat, že pořizujeme autosedačky z nějakého rozmaru. Prostě musíme. Nicméně, i když musíme, měli bychom brát v potaz funkčnost, bezpečnost, variabilitu i vhodnost autosedačky podle věku dítěte. Není autosedačka jako autosedačka. Jsou kvalitní a bezpečné autosedačky. No a pak ty ostatní. V naší nabídce najdete značkové, kvalitní, certifikované a bezpečné autosedačky od mnoha výrobců. Rádi vám s výběrem autosedačky poradíme. Ať už po telefonu nebo osobně na naší prodejně, na které vás rádi uvítáme. Přijeďte nás navštívit a vybrat si jednu z mnoha desítek kvalitních a bezpečných autosedaček.

Nejnovější norma

Každé miminko a dítě roste a vyvíjí se jinak rychle. Aby bylo jeho cestování v autě bezpečné a pohodlné, je nutné vybírat autosedačky, které jsou vhodné pro konkrétní miminko a dokonce i konkrétní auto.

Asi je nám všem jasné, že miminko, které právě odjíždí z porodnice nebude mít stejnou autosedačku, jako předpubertální 11 leté dítě. Ano, čtete správně, od narození do 150 cm výšky musí být dítě v takzvaném “dětském zádržném zařízení v motorových vozidlech” čili v autosedačce.

Od září 2023 je v platnosti norma ECE R129, která rozdělila autosedačky do kategorií podle výšky dítěte.

 • 40 - 85 cm

 • 61 - 105 cm

 • 100 - 150 cm

 • 76 - 150 cm

 • 45 - 150 cm

Protisměr co nejdelší dobu

Další podmínkou, kterou je nutné splnit, je to, že miminko do 15.měsíců musí jezdit v protisměrné autosedačce.

Důvod je jasný - zvýšit bezpečí malých cestujících. Hlavička dítěte je vzhledem k tělíčku větší než u dospělého člověka, při případném nárazu tedy na hlavu miminka působí velká síla, která je velmi nebezpečná, svaly zad a krku v tuto dobu nejsou ještě zcela vyvinuté a hlavu by nemusely udržet.

Řešení je jednoduché - PROTISMĚR. Nejméně do 15. měsíců, my však doporučujeme co nejdelší možnou dobu vozit dítě v protisměrné autosedačce.

Je autosedačka vhodná pro moje miminko? Bude autosedačka sedet v mém autě? Proč má autosedačka tolik vložek a klínů a věcí, co se musí nastavovat?

Vypadá to, že vybrat správnou autosedačku je docela věda. Nicméně od toho jsme tu my a s výběrem autosedačky rádi poradíme. Mějte prosím na paměti, že do autosedačky budete dávat vaše dítě, váš poklad. Časová i finanční investice je zde více než namístě.

 

 

 

Široký výběr autosedaček ze všech kategorií najdete nejen na našem e-shopu, ale také na naší prodejně v Hradci Králové, kde přidáme navíc cennou radu a pomoc při výběru vaší nové autosedačky. U nás máte i možnost na místě si autosedačky prohlédnout, obtěžkat a vyzkoušet si umístění do auta.

Autosedačky 40 - 85 cm

Možná tyto autosedačky znáte pod slangovým označením „vajíčko“. Jedná se o typ autosedačky pro miminko od narození, tedy první autosedačka, kterou budete vybírat. 

Tyto autosedačky se poutají striktně pouze v protisměru. Miminko je v autosedačce v ergonomické pozici, celé tělíčko je chráněno uvnitř sedačky systémem vložek a bezpečnostního pásu, který se upíná mezi nohy. Hlavička je chráněna hlavovou opěrkou, vložky a klíny se s růstem dítěte vyndávají a proto může miminko v autosedačce zůstat delší dobu.

Autosedačka se v autě dá upevnit pomocí bezpečnostního pásu automobilu, popřípadě je možné dokoupit základnu k autosedačce. Základna, nebo také báze, je část, která se pomocí ISOFIX systému upevní na sedadlo auta, autosedačku pak jednoduše “cvaknete” do základny. Základny jsou obvykle opatřeny systémem kontrolek, které vás upozorní na (ne)správnou instalaci autosedačky.

Autosedačka normy ECE R129 má prvky boční ochrany. Madlo, které můžeme využít při manipulaci se sedačkou, má i svou bezpečnostní funkci, při jízdě jej necháváme v pozici, která je uvedena v návodu. Stříška autosedačky chrání nejen před sluncem a větrem, ale může chránit i před roztříštěným sklem v případě nehody. Autosedačku vajíčko je ve většině případů možné pomocí adaptérů upevnit na konstrukci kočárku

A jak poznat, že je potřeba pořídit pokračovací sedačku?

Máte pocit, že již vaše miminko vyrostlo a koukají mu nožičky z autosedačky? To není to, co by bylo nutné řešit. Je nutné sledovat hlavičku v hlavové opěrce.

Jestli je opěrka ve své maximální pozici a zároveň již byly z autosedačky vyndány zmenšovací vložky a klíny, je na čase pořídit pokračovací typ autosedačky.

Hlavička nikdy nesmí přesahovat hranu autosedačky/hlavové opěrky. 

 

Pokračovací autosedačky 61 - 105 cm
(125 cm)

Jestliže se mohlo zdát, že vybrat vajíčko je bojovka, tak výběr pokračovací autosedačky je zkouška ohněm. Je nutné zvažovat a rozhodovat se podle mnoha kritérií, kterými například jsou výška a váha dítěte, prostor a konstrukce auta, sklon sedadel, rozpočet…

Vždy je nejvhodnější autosedačku vyzkoušet jak pro děťátko, tak do auta. A miminku se zrovna nechce a vy začínáte ztrácet nervy a hlavu. Nebojte se, od toho jsme tu my a uděláme vše pro to, aby se i výběr pokračovací sedačky stal příjemným zážitkem pro celou vaši rodinu.  

A co to tedy pokračovací autosedačka znamená? Jedná se o autosedačku, kterou budete potřebovat pro miminko, které se již nevejde do vajíčka. Dítě do 15. měsíců musí být v autě v autosedačce proti směru jízdy. Řeč je o protisměrných a otočných autosedačkách. Autosedačka má svoje vlastní vnitřní bezpečností 5 bodové pásy.Polohovatelná hlavová opěrka a vnitřní polstrování zajišťují dítěti dokonalou ochranu.

Autosedačky se dají polohovat a tím zajistí správnou oporu pro záda dítěte. Miminka při přechodu do pokračovací sedačky nemusí ještě samostatně sedět, proto je nutné autosedačku naklopit do podobné pozice, jakou má vajíčko, abychom podporovali správný vývoj a nenutili dítě do pasivního sedu. Zároveň je správné napolohování sedačky nutné i pro optimální absorpci případného nárazu.  

Typy pokračovacích sedaček

 • Protisměrná autosedačka - navržena pouze pro instalaci proti směru jízdy. Tyto autosedačky je možné využít do vyššího věku dítěte aniž by byl omezen jeho komfort. Jedná se o velmi bezpečné sedačky.

 • Otočná autosedačka - autosedačka na otočné bázi (která je buď pevnou součástí autosedačky, dokupuje se zvlášť, nebo je možné využít bázi, na kterou se upevňovalo vajíčko. Zde je vždy nutné ověřit kompatibilitu). Autosedačku je možné otočit do dveří a usnadnit nastupování/vystupování. V tomto typu autosedaček může dítě cestovat po i proti směru jízdy (po splnění zákonných podmínek).

Vzhledem k tomu, že je cestování v protisměru prokazatelně bezpečnější, doporučujeme vozit dítě v protisměru co nejdelší dobu. Vzpomínáte si, když jste jeli vlakem a začal brzdit? Když sedíte proti směru jízdy, vaše tělo se opře do sedadla a dál si užíváte cestu. Pokud to nečekáte a sedíte po směru, je možné, že si uděláte malý výlet na jiné sedadlo, v horším případě si rozbijete hlavu. Přesně takhle je to s vaším dítětem v autosedačce. Jen připočtěte, že vaše miminko je mnohem křehčí než dospělý člověk, jeho hlava váží poměrově mnohem více a svaly nejsou ještě plně vyvinuté.

 • Posměrná autosedačka - mohla by být využita jedině v případě, že je Vaše dítě starší 15. měsíců a samo stabilně sedí. I přesto od nás dostanete doporučení pokračovat v protisměrné autosedačce.

Autosedačky mají výškový a často i váhový limit. Je tedy nutné sledovat vývoj dítěte a včas začít řešit autosedačku vyšší kategorie.

Autosedačky 100 - 150 cm

Jedná se o autosedačku pro velké děti. Zákon dnes říká, že dítě musí sedět v autosedačce dokud nebude mít 150 cm. Dřívější rozmezí této skupiny autosedaček bylo 15 - 36 kg, což zhruba odpovídalo 4 - 12 letům. Je to tedy poměrně dlouhé období, kdy samozřejmě vaše dítě ještě poroste. Proto není dobré podcenit ani výběr této autosedačky. 

Tento typ autosedaček poskytuje ochranu dítěte od hlavy až ke kyčlím a to po poměrně dlouhou dobu. Autosedačka poroste s vaším dítětem, proto je nutné, aby autosedačka měla vysouvací hlavovou opěrku, pohodlný, dostatečně dlouhý sedák a dostatečně dlouhá záda pro zajištění pohodlí po celou dobu používání.

Autosedačka už nemá svoje vnitřní pásy, pro připoutání dítěte se používá tříbodový pás auta. V autosedačce jsou místa, kudy pás prochází, díky tomu má dítě bezpečnostní pás správně veden přes rameno a kyčle. Pás nikdy nesmí být veden přes krk nebo tvář a břicho. Hlavová opěrka by měla být dostatečně hluboká a pevná, aby perfektně chránila hlavu. Pro ochranu těla by bočnice měly být po celé délce autosedačky, mohou být doplněny o další deformační zóny, které jsou na vnější straně směrem ke dveřím auta. 

V široké nabídce autosedaček do 150 cm najdete i takové, které jsou do hmotnosti 50 kg, vydrží tedy po celou dobu používání a není nutné pořizovat podsedák. 

Podsedák je zvláštním typem sedačky, nemá zádovou část ani opěrku pro hlavu. Prakticky pouze zvyšuje sezení dítěte, aby mohlo být správně poutáno bezpečnostním pásem. U tohoto typu sedačky není optimálně chráněna hlava ani tělo dítěte. 

Autosedačky 45 - 150 cm

Univerzální typ autosedačky, která by měla pokrýt celou dobu, kdy je nutné dítě vozit v autosedačce. Jedná se o autosedačky, které nainstalujete proti směru jízdy, toto vydrží cca to 100 cm výšky dítěte. Poté autosedačku přeinstalujete na posměrnou rostoucí, kde už se bude dítě poutat pouze 3. bodovým pásem automobilu.

Z hlediska bezpečnosti vašeho dítěte však doporučujeme používat autosedačky s nižším rozpětím hmotnosti. Mnohem lépe odpovídají aktuálním parametrům dítěte a požadavkům na jeho bezpečnost. Díky potřebě růstu autosedačky s dítětem obsahují mnohem více pohyblivých prvků, které snižují pevnost autosedačky. Proto chápeme nákup rostoucí autosedačky jako variantu do druhého auta.

Autosedačky 76 - 150 cm (45 - 150)

Tyto autosedačky pokrývají dvě kategorie. Díky vhodné konstrukci tyto autosedačky obsahují bezpečnostní prvky pro menší děti a jsou zároveň rostoucí s polohovatelnými prvky pro děti do výšky 120 až 150 cm.

Jde o univerzální autosedačky, které umožňují bezpečně přepravit vaše děti již od věku cca 9 měsíců až do 12 let. Autosedačky mohou obsahovat vložky nebo klíny, které zmenšují prostor uvnitř tak, aby byly vhodné pro menší dítě. Zároveň mají vnitřní 5 bodové pásy. Vložky i pásy se vyndají a autosedačka se zvětší pro větší dítě.

Dál se dítě poutá 3 bodovým bezpečnostním pásem auta. Z těchto autosedaček při výšce nad 150 cm je možné buď přejít na tzv. podsedáky nebo tyto pomůcky zcela opustit. Záleží na typu vozu, kterým jezdíte. Např. vozy typu MPV mají obvykle pásy umístěny výše, než je tomu u osobních aut a je lépe ještě nějaký čas používat podsedák. Jako v předešlém případě doporučujeme vybírat sedačky s menším váhovým rozpětím.

Autosedačky z bazaru? Ne, díky.

Chtěli bychom důrazně upozornit na nebezpečí nákupu autosedačky tzv. z druhé ruky, či z bazaru. Nikdy nevíte, co má taková autosedačka za sebou.

Může být klidně i po nárazu a taková autosedačka už není bezpečnostním prvkem, ale zdrojem nebezpečí pro vaše dítě.

Přijeďte se o nákupu autosedačky poradit s odborníky. O autosedačkách víme mnohé a dokážeme vám s výběrem pomoci. Probereme s vámi rozdíly mezi kvalitní a nekvalitní autosedačkou a doporučíme vám autosedačku, která bude skvěle sedět vašemu dítěti i autu a jeho výbavě.

Konečný výběr však samozřejmě zůstává na vás a my ho budeme respektovat.

Užitečné tipy

 • Vždy, a to i při krátké jízdě za roh, se ujistěte, že je autosedačka i dítě správně připoutáno.

 • Mějte prostudovaný návod autosedačky. Návod si ponechte a pro všechny případy jej vozte s sebou v autě, nebo si jej nahrajte do telefonu.

 • Oblékání dítěte do autosedačky: NIKDY nepoutejte dítě do autosedačky v bundě, kombinéze nebo jiných objemných a klouzavých materiálech. Pokud byste tak udělali, pásy nepůjdou správně dotáhnout a v případě nárazu dítě z autosedačky vyklouzne. Platí to u miminek, velkých dětí, dokonce to platí i u dospělých. Pokud není možné auto předem vyhřát, přikryjte dítě v autosedačce dekou nebo bundou. 

 • Pleny a vložky na zmenšení prostoru v autosedačce: Do autosedačky a pod dítě nikdy nevkládejte nic, co není testováno s autosedačkou. Zmenšovací klíny a vložky, které jsou součástí autosedačky vyjměte ve správný čas (většinou je na klínu nebo autosedačce uvedeno kdy mají být vyndány).

 • Autosedačka se po instalaci nehýbe a pevně drží na místě.

 • Pásy utahujte pečlivě a pevně. Po dotažení by mezi tělem dítěte a pásem měl být prostor pro 1-2 prsty. Dítě ve vajíčku se snažte usadi blízko spony. Ramenní polstrování ve vajíčku mějte vždy na ramenou. 

 • Pokud používáte protisměrnou autosedačku, dokupte si i bezpečnostní zrcátko, díky kterému na dítě uvidíte. Mnoho nehod se stane proto, že se otočíte a nevěnujete se řízení. 

 • Pokud používáte autosedačku se základnou, která má bezpečnostní opěrnou nohu, vyndejte kobereček z podlahy pro zajištění stabilnější fixace nohy základny. 

 • Pokud dojde k nehodě, VŽDY autosedačku vyměňte. Mohlo dojít k mikroprasklinám, které nejsou viditelné, ale porušují integritu autosedačky. Dalším používáním byste ohrozili bezpečí dítěte. 

 • Autosedačky mají svou životnost, kterou najdete vyznačenou v návodu nebo na autosedačce. Časem a používáním materiály degradují. 
    

Vyberte si tu svojí

Pokud nemáte cestu na naší prodejnu v Hradci Králové, a zjistili jste si o autosedačkách vše potřebné, můžete si vybrat z našich autosedaček on-line:

 
 

V případě, že si nejste výběrem jisti, vám rádi poradíme na tel. čísle 495 534 347 od pondělí do pátku, 8-15:30 hod.

Sdílej článek na: