Jak vybrat dětský kočárek

Vytvořeno02.01.2023

Jak vybrat dětský kočárek?

Všichni nastávající rodiče si kladou otázku, jaký typ kočárku je pro ně a jejich miminko ten nejvhodnější.
Ten, který dobře vypadá? Ten, se kterým jezdí kamarádka? Nebo ten, který stojí nejvíc peněz?

Následující článek vám poradí, jaký kočárek se hodí pro sportovně založenou rodinu, jaký naopak pro milovníky kaváren
nebo třeba pro časté výletníky. Jaké chyby nejčastěji při výběru děláme? A co bychom neměli podcenit?

Nejčastěji kočárky dělíme na základě věku dítěte (hluboké, sportovní), případně dle typu využití (sportovní, golfové, cestovatelské):

 

Kombinované kočárky

V případě kombinovaných kočárků se jedná buď o verzi 2 v 1 tvořenou hlubokou korbou a sportovní sedačkou, kterou lze snadno připevnit na podovzek kočárku.
Verze 3 v 1 pak obsahuje kromě již zmíněného navíc i autosedačku, která se na podvozek upíná
adaptéry.

Novorozené miminko musí být nejdříve v hluboké korbě, a to až do cca 6 měsíců věku, přesněji do doby, kdy už samo sedí, abychom jej nenutili do pasivního sedu. To je velmi důležité pro správný vývoj vašeho miminka, důrazně vám tedy doporučujeme pokračovat sportovním sezením až po splnění této podmínky.


Dříve bylo možné pořídit hluboký kočárek samostatně a sportovní kočárek koupit zvlášť, tato možnost ale již v dnešní době není přiliš využívaná, protože je finančně náročnější - hluboký kočárek děťátko využije jen krátkou dobu (do cca 6. měsíců věku). Z tohoto důvodu a klesajícího zájmu rodičů výrobci kočárků samostatné hluboké kočárky již příliš nevyrábí a jsou tak spíš přežitkem.

Vhodné pro:

  • novorozence i starší děti (do cca 3 let věku)

  • děti do 15 kg

  • rodiče, kteří si nemohou dovolit nebo nechtějí investovat do hlubokého kočárku zvlášť, sportovního kočárku zvlášť, případně autosedačky zvlášť

Výhody:

+ variabilnost

+ za jednu cenu pořídíte dva kočárky (a případně ještě autosedačku)

Nevýhody:

- v případě 3 v 1 může hrozit, že jedna z částí (nejčastěji autosedačka) nebude příliš kvalitní či bezpečná

- vyšší pořizovací cena (jedná se však o cenu za dva kočárky v jednom)

- vyšší hmotnost

Korba kočárku

Korba bývá nejčastěji vyrobena z plastu s pěnovými látkou pošitými mantinely a matrací. Často je prodávána jako součást kombinovaného kočárku, někdy je však možné ji koupit zvlášť. Výběr kočárku s hlubokou korbou závisí na mnoha faktorech:

  • roční období, ve kterém se vaše miminko narodí – je třeba si uvědomit, že hlubokou korbu používáte do cca půl roku dítěte, proto pokud se narodí na podzim či v zimě, počítejte s místem navíc na zimní vybavení (fusak, deka, kombinéza atd.) a kupte  raději větší velikost. Pokud se vaše dítě narodí na jaře či v letních měsících, zpravidla neřešíte velikost korbičky, ale spíše vhodné materiály a dostatečné odvětrávání.

  • velikost kufru auta

  • rozměry výtahu

  • rozměry dveří, do kterých budete nejčastěji zajíždět

  • biologické predispozice dítěte – pokud jste oba vysocí, je vysoká pravděpodobnost, že i vaše dítě poroste jako z vody, proto pořizujte korbičku raději větší

Sportovní kočárky

Sportovní kočárky se začínají používat od cca půl roku, kdy dítě již samo sedí, je aktivní. Pro rodiny sportovně založené se vyplatí zainvestovat do kvalitního sportovního kočárku, neboť jej používáte po dobu až dvou a půl let věku dítěte (tedy mnohem delší dobu než hluboký kočárek). K některým sportovním kočárkům můžete dokoupit korbu. Pozor – ne každá korba sedí na každý sportovní kočárek. Vždy se jedná o produkty jednoho výrobce, který korbu vyvinul právě na konkrétní model sportovního kočárku. Sportovní kočárky mají vždy polohovatelná záda. Některé mají přímo předem dané polohy, některé lze regulovat pomocí pásků.

Vhodné pro:

  • sportovně založené rodiče (běhání, bruslení, turistika, běžkování)

  • členitý terén

  • děti od cca 6 měsíců věku

  • děti, které se již nevejdou do hluboké korby

  • děti aktivní, které již chtějí sedět

  • velmi aktivní rodiny

Výhody:

+ skladnost, bytelnost, odolnost

+ velká kola

+ uzpůsobené pro sportování a rychlou jízdu

+ velké brzdy (často i ruční brzda)

+ kvalitní odpružení

Nevýhody:

- oproti golfovým kočárkům méně skladné

- vyšší cena

- menší ochrana proti povětrnostním vlivům

  •  
  •  

Přehazovací rukojeť

Při výběru sportovního kočárku je důležitá otázka přehazovací rukojeti. Přehozením („překlopením“) pak rodič může dostat rukojeť do dvou pozic:

  • rukojeť za dítětem – dítě má ničím nerušený výhled, ovšem maminka na dítě nevidí

  • rukojeť před dítětem – maminka je před dítětem, čímž mu mírně omezuje výhled. Na druhou stranu má nad dítětem lepší kontrolu, vidí na něj.

V dnešní době se již nemusí přehazovat pouze rukojeť, praktičtější variantu představuje otočení sportovního sedáku o 180 °C. Tuto vlastnost však nemají všechny kočárky. U některých lze nastavit rukojeť, respektive sportovní sedák pouze jedním směrem, proto se vždy informujte u obchodníka či výrobce, zda vámi vybraný produkt touto možností disponuje.

Golfové kočárky

Golfové kočárky jsou určené pro děti, které již sedí. Skládá se podobně jako golfový vozík – odtud název golfový kočárek.

 

Vhodné pro:

  • děti od cca 6 měsíců věku

  • děti, které se již nevejdou do hluboké korby

  • děti aktivní, které již chtějí sedět

 

Výhody:

+ snadné složení

+ nízká hmotnost

+ snadná manipulace

+ velmi skladné 

Nevýhody:

- oproti sportovním kočárkům méně terénní

- žádná ochrana vůči povětrnostním podmínkám

Kočárky do letadla

Některé firmy vyrábí velmi skladné verze sportovních kočárků, certifikované pro přepravu na palubě letadla, v zavazadlovém prostoru nad sedadly. Na první pohled připomínají golfové kočárky, rozměry po složení však odpovídají kritériím příručního zavazadla.

Vhodné pro:

  • cestování letadlem

  • děti starší cca půl roku

  • cestování, kde potřebujete co nejskladnější a nejlehčí kočárek

Výhody:

+ nízká hmotnost

+ po složení velmi malé rozměry

+ vhodné na palubu letadla

 

Nevýhody:

- zpravidla vyšší pořizovací cena (odlehčené materiály, konstrukční řešení atd.)

Další důležité okolnosti

• Cestování

Důležité je zvážit jak budete s miminkem cestovat:

Častější cestování vlakem

Při častějším cestování vlakem či autobusem zajisté oceníte, aby byl váš kočárek skladný, lehký a snadno se s ním manipulovalo (rozložení, složení).
Dále určitě oceníte zajištění kočárku kvalitními brzdami, které nepovolí
ani v případě prudšího zabrzdění.

Cestování autem

Pokud vlastníte auto, před nákupem kočárku byste měli zohlednit jeho typ, velikost kufru či výšku. Auta s karoserií sedan mají menší vstup do zavazadlového prostoru, vměstnání kočárku tak do něj bude obtížné až nemožné. Vždy proto vybírejte kočárek pokud možno skladný a lehce rozložitelný, se kterým se vám bude při cestování snadno manipulovat. Ideální je osobní vyzkoušení.

 

• Místo bydliště

Vhodný typ kočárku vybíráme také dle místa bydliště a typu stavby:

Panelový dům

Jestliže žijete v panelovém domě, kde není výtah a ani místnost v přízemí, kde kočárek odložíte, jistě oceníte co nejlehčí a nejskladnější typ.

Pokud máte k dispozici výtah, přizpůsobte mu rozměry kočárku. To samé v případě, že kočárek budete parkovat na chodbě v bytě. Perfektní technické vlastnosti kočárku vám nebudou nic naplat, pokud bude kočárek na vaše prostory příliš velký.

 

Rodinný dům

Pokud vlastníte rodinný dům, zpravidla nebudete mít problém s umístěním kočárku. Při výběru vhodného typu tak bude hrát roli spíše okolí domu – zdali bydlíte ve městě, nebo na vesnici, zdali jste obklopeni lesy, poli, horami či jestli je váš dům součástí satelitního městečka.

Pokud musíte do domu vstupovat po schodech, určitě je třeba dbát na nižší hmotnost kočárku.

 

• Sourozenci

Bude mít Vaše miminko sourozence, nebo jej plánujete do boudoucna? I s tím vám pomůžeme:

 

Sourozenecký kočárek

Pokud očekáváte přírůstek a v rodině již jedno malé dítě máte, budete pravděpodobně řešit sourozenecký kočárek.

Vyřešit to lze tak, že dáte korbu a sportovní kočár vedle sebe, pod sebe, či za sebe,čímž vytvoříte možnost vézt obě děti zároveň.

Pokud je sourozenec o něco starší, můžete mu za klasický kočárek pořídit
skateboard (stupátko). Některá jsou dokonceopatřena i sedátkem.

Jestliže o svém dítěti víte, žebude chtít malého sourozence vozit, je vhodné pořídit kočárek s posuvným madlem, které lze nastavit tak, aby na něj dosáhli i ti nejmenší.

Dvojčata

V případě, že očekáváte dvojčata, na výběr máte ze tří typů kočárků.

Dvě korby umístěné vedle sebe – nejpohodlnější jak pro maminku, tak pro dítě. Děti na sebe vidí, mají dostatek místa a maminka má o nich přehled. Nevýhodou však může být šířka kočárku (úzké vchodové dveře, úzké uličky v obchodě atd.).

Umístění nad sebou – korby nad sebou s šířkou problém nemají, velikostně se rovnají jednomu kočárku. Děti na sebe však nevidí a nemohou spolu komunikovat (není zajištěno pohodlí).

Umístění za sebou – díky úzkým rozměrům umožňuje kočárek vjet do jakýchkoli dveří, nevýhodou je naopak délka. Pokud maminka například najíždí na obrubník či přejíždí kořeny, zvedá dlouhý kočár, což může být velmi náročné. Někdy může nastat problém při snaze vytočit se na délku v úzké ulici.

• Fyzická síla a výška rodiče

Při výběru správného kočárku musíme zohlednit i jeho hmotnost. Některé kočárky jsou složené z jednoho, některé ze dvou kusů (korbička a podvozek), některé konstrukce jsou vyrobené z odlehčeného hliníku, jiné z těžší oceli, některá kola jsou velká a bytelná, jiná menší a lehká. Na těchto a mnoha dalších faktorech závisí výsledná váha produktu.

Vysocí rodiče

Pokud jsou rodiče hodně vysocí, mohou si pořídit speciální typ kočárku
s vyšší nápravou a výše položenou korbou. Klasická výška kočárku by pro ně mohla být nevyhovující z hlediska ukládání dítěte do kočárku (ke korbičce se více sklání, a tím pádem po čase hrozí bolest zad) nebo také proto, že by při chůzi naráželi nohama do nápravy kočárku.

Nízcí rodiče

Při výběru kočárku pro rodiče nízkého vzrůstu je klíčové brát v úvahu praktičnost a pohodlí. Zvolte kočárek s nízkým rámem nebo vyšším madlem, což usnadní ovládání a manipulaci. Lehký materiál a jednoduchý skládací mechanismus jsou také důležité pro snadné přenášení. Možnost nastavení výšky madla přidává další pohodlí. Nezapomeňte kočárek vyzkoušet před nákupem, aby vyhovoval potřebám obou rodičů a byl pohodlný i pro malého pasažéra.

Jeden rodič vysokého, druhý nízkého vzrůstu

Co ale dělat v případě, že je maminka malá a tatínek vysoký či naopak? I taková situace má řešení.

Zpravidla pořizujeme kočárek nižší, ale s výsuvným madlem, které lze uzpůsobit výšce jak vyššího, tak nižšího rodiče.

Fyzicky méně zdatní jedinci

Pokud žena ví, že bude převážnou většinu času manipulovat s kočárkem sama, je důležité, aby měla sílu ho složit, uzvednout, případně naložit do kufru auta.

Pokud máme kočárek složený ze dvou kusů, korbička je k podvozku připevněna pojistkami. Někdo však nemá dostatečnou sílu v prstech, aby je odjistil. Před nákupem kočárku je vždy vhodné navštívit specializovaný obchod a kočárek si zkusit rozložit a následně složit, potěžkat si jej, naložit do auta atd. Můžete tak předejít koupi kočárku, na který byste fyzicky nestačili.

• Kola

Mezi nejdůležitější parametry kočárku patří kola. Rozlišujeme kočárky tříkolové a čtyřkolové, s různou velikostí kol i různého materiálu výroby. Volba velikosti kol se odvíjí především od terénu, v němž se s kočárkem nejčastěji pohybujete, a také od aktivity, kterou s ním provozujete.

Pro běžné městské ježdění v nenáročném terénu není nutné mít kola příliš velká, pokud však volíte náročnější terén nebo s kočárkem sportujete, doporučujeme kola větší a bytelnější.

Tříkolový kočárek

Pro náročný terén či sportování bývají častěji uzpůsobeny kočárky tříkolové, s otočným předním kolem. Tříkolové kočárky nabízejí pohodlí a vynikající manévrovatelnost.

Díky jednomu přednímu a dvěma zadním kolům mají skvělou stabilitu a snadnější řízení. Tyto kočárky jsou ideální pro procházky po městě nebo terénní výlety, protože se dobře vyrovnávají s nerovnostmi a nabízejí plynulou jízdu.

Některé modely mají odpružení, což zvyšuje pohodlí děťátka. Tříkolové kočárky jsou často skládací a lehké, což usnadňuje jejich přenášení. 

Čtyřkolový kočárek

Čtyřkolový kočárek si pořizujeme v případě, že se nebudeme pohybovat v náročném terénu a s kočárkem nebudeme sportovat.

Zadní kola kočárku jsou vždy neotočná, přední kola mohou být jak otočná, tak neotočná. Výhodou předních otočných kol je to, že s nimi lze bez problému zatáčet jednou rukou, u neotočných musíme kočár zvednout na zadní kola a zatočit mechanicky.

Otočná kola lze v případě potřeby zaaretovat. Zajištěná kola budou lépe držet stopu v náročnějším terénu, je však třeba mít na paměti, že se pevností nikdy nevyrovnají neotočným kolům.

 

Plastová kola

Plastová kola představují velmi lehkou variantu vhodnou pro hladký povrch.

Někdy bývají součástí golfových kočárků, v dnešní moderní době ale nejsou už moc běžná.

Na asfaltu či zámkové dlažbě jsou kolečka nestabilní, cvakají a často se vám do nich zapichují malé kamínky, proto kočárky s plastovými koly v naší nabídce nenajdete.

Pěnová kola

Pěnová kolečka jsou podobná nafukovacím pneumatikám, ale namísto vzduchu obsahují pěnu.  jsou imunní vůči defektům, protože nemají nafukovací dutiny.

Pohodlná jízda díky pěnové vložce, jsou tedy vhodná pro miminka, která si ráda zdřímají i během procházky. Tvoří lehkou, oproti plastový kolečkám tišší variantu, stále se však do nich mohou dostát drobné předměty či kamínky.

Gumová nafukovací kola

Gumová nafukovací kolečka zajišťují tichou a pohodlnou jízdu, potřebují však péči (výměna duše, pláště atd.). Kamínky se do nich se příliš nedostávají. Dle míry nafouknutí lze ovlivnit i míru odpružení kočárku. Čím tvrdší kolečka, tím tvrdší terén.

Gumová kolečka naplněná gelem jsou bezúdržbová, nezapíchávají se do nich kamínky a jízda s nimi je velmi tichá. Nelze je však dofouknout či vyfouknout.

Kola z ethylen-vinylacetátu (EVA)

 Tyto odolná kola jsou vyrobeny z gumy, což je prakticky bezúdržbové řešení. Díky tomu se nemusíte obávat defektů.

Pokud plánujete výlety do terénu, volba kola EVA je chytrým rozhodnutím. Jsou však nejlepší pro klidné procházky, spíš než pro rychlý běh. To je způsobeno menším tlumením, což může pro malé pasažéry znamenat trochu hrbolatější jízdu, pokud se rozhodnete běhat.

 

Čemu dalšímu věnovat pozornost?

• Rukojeť (madlo)

Rukojeť kočárku vybíráme především na základě výšky rodičů, častěji maminky. Důležitá je nastavitelnost rukojeti, a to buď pomocí otočného kloubu, nebo vysunutím. V případě, že je mezi rodiči velký výškový rozdíl, lepší variantu tvoří vysunovací systém, jelikož jím vytvoříte optimální rozestup od nápravy kočárku, takže ani vysocí lidé nebudou mít problém s řízením kočárku bez zakopávání o jeho nápravu. Tento problém se též eliminuje, pokud má kočárek dostatečně velká kola. Nevýhodu teleskopického nastavení lze spatřovat v o něco delší době potřebné k optimálnímu nastavení rukojeti.

Pokud je maminka velmi malá a rukojeť má umístěnou dole, při nadzvedávání kočárku nevyvine dostatečnou páku, a proto jí kočárek může připadat těžký. Tehdy je vhodnější volit kloubové nastavení, které zároveň představuje rychlejší a pohodlnější variantu manipulace s rukojetí. U vyšších lidí ale může hrozit riziko zakopávání o nápravu.

• Úložný prostor

Úložný prostor, zpravidla uzavíratelný či otevřený košík, bývá uložený ve spodní části kočárku na podvozku. Jeho objem je pro vás důležitý v případě, že se s kočárkem chystáte chodit nakupovat nebo s ním cestovat, a tím pádem budete potřebovat dostatek místa pro uložení všech potřebných nebo nakoupených věcí.

Pozor ale na přetížení košíku – zpravidla mívají nosnost okolo 5 kg. Pokud ale víte, že budete potřebovat nosnost vyšší, je třeba volit kvalitnější, těžší a také dražší typ kočárku.

Pokud požadujete vysokou nosnost kočárku při zachování jeho nízké váhy, porozhlédněte se v sortimentu kočárků vyrobených z leteckého (odlehčeného) hliníku. Počítejte však s tím, že tyto kočárky budou výrazně dražší.

Revoluční novinkou je kočárek Gazelle S od CYBEX. Tento kočárek kromě klasického spodního košíku vyniká tím, že je na něj pomocí adaptérů umístit přídavný odnímatelný nakupní košík, který má nosnost krásných 23 kg. Kočárek také nabízí více než 20 možných konfigurací, takže si ho můžete snadno přizpůsobit vašim potřebám.

• Svrchní materiál

Svrchní materiál kočárku tvoří zpravidla textilie.

  • U městských kočárků nebývá kladen přílišný důraz na materiálové provedení, případně voděodolnost.

  • U sportovních kočárků naopak vysoká odolnost žádaná je – ať už se jedná o odolnost materiálu vůči vodě a jiným povětrnostním podmínkám, nebo vůči mechanickému poškození. Sportovní kočárky zpravidla disponují i vyšším UV faktorem.

Žádný materiál však není úplně nepromokavý. V případě vytrvalého deště je vždy nutné krýt kočárek odpovídající pláštěnkou.

• Brzdy

Každý kočárek disponuje nožní, tzv. parkovací brzdou umístěnou na obou zadních kolech (tzv. nožní brzda).

Některé kočárky, zpravidla sportovní, jsou vybaveny ještě ruční, tzv. přibrzďovací brzdou.

Parkovací brzda

Přibržďovací brzda

• Hmotnost

Celková hmotnost kočárku se velmi různí dle jednotlivých typů (jinou váhu bude mít cestovní sportovní kočárek určený pro cestování letadlem, jinou kočár s hlubokou korbou), ale také dle materiálu výroby (klasická ocel vs. letecký hliník) nebo místa těžiště kočárku.

Pokud se chcete s kočárkem co nejméně namáhat, pravděpodobně se budete poohlížet po kočárku lehkém. Ne vždy však platí, že lehký kočárek = dobrý kočárek. Hmotnost může být snížená například na úkor odolnosti materiálu (nekvalitní ocel). V některých případech vhodnější volbu představuje sice těžší, ale zato odolnější typ kočárku.

Rodiče tedy často volí "hlavní" kočárek, který je sic těžší, zato však bytelnější, a "vedlejší" kočárek, který používají pouze na cestování, a to buď vlakem, nebo i letadlem. 

Kočárky vhodné do letadla jsou nejen lehké (často se pohybují už okolo 6 kg), ale také splňují rozměry pro přepravu kočárku jako příručního zavazadla.

 

 

Další výbava

• Odpružení

Míra odpružení by měla záviset na terénu, ve kterém se budete s kočárkem nejčastěji pohybovat:

  • členitý terén (lesní procházky, dlažební kostky) – potřebná vyšší míra odpružení

  • obchodní centrum či jiné rovné plochy (asfalt, beton) – stačí nižší míra odpružení

 

Odpružení může být zajištěno koly kočárku (v případě gumových kol lze ovlivnit vyfouknutím či dofouknutím), nebo pružinami (kovovými spirálami), které mohou být umístěny jak na zadních, tak na předních kolech, přičemž obvyklé umístění bývá na kolech zadních.

Odpružený však nemusí být pouze podvozek kočárku, ale v některých případech také korbička. Jedná se o celou odpruženou konstrukci, kdy je korbička „zavěšená“ na podvozku.

 

• Polohovatelnost

Polohovatelná záda lze nalézt u všech sportovních typů kočárků, v případě hlubokých kočárků pouze u některých. Možnost polohovat využijete například v případě, kdy dítěti není dobře nebo už kolem půl roku začíná sedět, ale stále častěji spí (a proto ještě nechcete měnit kočár za sportovní). V takové chvíli je ale třeba dokoupit zvlášť pásy s bodovým systémem zapínání, aby vám dítě z kočárku nevypadlo.

Polohy lehu -  ne všechny kočárky však lze nastavit do úplného lehu. Obecně rozlišujeme dvě polohy lehu dítěte ve sportovním kočárku – v prvním případě dítě leží na zádech a hlavu má v rovině s nohama, v druhém případě sedí v již vytvarované sedačce („kolíbce“), kterou pouze naklopíme. Taková poloha mu však nedovoluje spát na boku či na břiše.

• Skládání

Skládání kočárku může být pro rodiče klíčové z několika důvodů. Prvním a zřejmým faktorem je pohodlnost a efektivita při přenášení a ukládání kočárku. Snadné skládání umožňuje rychlé a bezproblémové složení kočárku na menší rozměry, což je ideální zejména při cestování nebo uložení do automobilu s omezeným prostorem.

Dalším důležitým aspektem je čas. Rodiče často čelí vytíženým situacím a potřebují rychle a jednoduše složit kočárek, aby mohli pokračovat ve svých aktivitách. Snadné skládání kočárku usnadňuje denní rutinu rodičů a přináší jim větší flexibilitu.

Na trhu jsou již dnes kočárky, které lze složit jedním stisknutím. Například kočárek Influencer XL od LECLERC BABY disponuje systémem, díky kterému se složí skoro sám a to za pouhou 1,5 sekundu. 

Nakonec bychom neměli opomíjet bezpečnost. Kočárek, který lze snadno složit, znamená méně stresu pro rodiče při manipulaci s ním. Bezpečnostní prvky a správné skládání jsou klíčové pro ochranu dítěte. Samoskládacích kočárků se bát nemusíte, mají totiž pojistku, díky které nedojde k samovolnému složení.

 

• Příslušenství

Základní příslušenství se různí dle výrobce i typu kočárku. U golfových a sportovních kočárků nebývá základní výbava příliš rozsáhlá, naopak u kombinovaných kočárků zpravidla obsahuje přebalovací tašku, pláštěnku, moskytiéru (sítku proti hmyzu), nánožník či přebalovací podložku pro dítě.

Dále lze dokoupit nejrůznější fusaky, rukávníky, sluneční clony či slunečníky, skateboardy, podložky, držáky na nápoj atd.

V naší nabídce najdete také řadu výhodných setů, které kromě kočárku obsahují řadu příslušenství za výhodnou cenu. Nemusíte se tak starat o vhodný výběr, protože vše potřebné koupíte naráz v jednom setu.

Bezpečnost

Všechny kočárky na trhu se musí řídit zákonnou normou ČSN EN 1888-1+A1 (943412) Výrobky pro péči o dítě - Dětské kočárky - Část 1: Sportovní a hluboké kočárky. Kočárky prochází testy bezpečnosti a nezávadnosti použitých materiálů tak, aby bylo zajištěno maximální bezpečí dětí i rodičů (kočárek se nemůže samovolně složit, dítě nemůže strčit prsty do nevhodných otvorů, použité svrchní materiály nejsou zdraví nebezpečné apod.).

Bezpečnost dětských kočárků je klíčovým faktorem pro klidné rodičovství. Protože je pro nás bezpečnost dětí na prvním místě, všechny kočárky v naší nabídce splňují normy pro bezpečnost. Ty nejbezpečnější kočárky disponují pětibodovým bezpečnostním pásem, spolehlivými brzdami a stabilní konstrukcí.

Důležitá je i pravidelná údržba a dodržování návodů výrobce. Bezpečnostní prvky, jako polstrované opěrky hlavy a pevná střecha, poskytují optimální ochranu. S pečlivým výběrem a správným používáním kočárku zajišťují rodiče bezpečnost a pohodlí svých malých průvodců světem.

Kočárky bývají opatřeny také bezpečnostním madlem, jehož svrchní materiál tvoří plast, pěna, látka, eko kůže či pravá kůže:

  • pěnové madlo je nejlevnější, ale také nejméně vhodnou variantou potahu, pěna se totiž často drolí nebo ji dítě okouše

  • vhodnější je zvolit madlo vyrobené například z eko kůže, která se dobře udržuje (je omyvatelná) a je odolnější.

• Cena

Ceny kočárků se pohybují od cca 5 000 do 80 000 Kč. Cena se odvíjí především od značky, materiálového provedení, vybavení, designu, kombinace či samostatného provedení atd. Kočárky bez kombinace bývají obecně o něco levnější, protože se soustředí pouze na jeden segment.

  • Kočárky do 10 000 Kč zpravidla nedosahují vysoké kvality. Konstrukce bývá vyrobena z levnějších a méně odolných kovů, svrchní látka se často potrhá, případně vyšisuje, kolečka mohou zatáčet, případně může i vrzat.

  • Průměrná cena kočárku, za kterou se dá pořídit kvalitní a designově dobře zpracovaný kočárek, se pohybuje v rozmezí 15 000 až 20 000 Kč.

  • Kočárky dražší (20 000 Kč a více) zpravidla disponují nadstandardní výbavou a nejkvalitnějším materiálovým zpracováním (jak konstrukce, tak svrchních materiálů).

  • Co dělat v případě, že nemůžete investovat více jak 10 000 Kč? Ideální je pořídit kočárek v trojkombinaci (případně dvojkombinaci), který lze sehnat již od 6 000 či 7 000 Kč. Materiálové složení patrně nebude velmi kvalitní a autosedačka nebude dostatečně bezpečná, pokud však budete o kočárek řádně pečovat, měl by vám dobře posloužit. Náš tip: Můžete se také podívat do naší kategorie Výprodej kočárků, kde naleznete poslední kousky, či starší kolekce za zvýhodněné ceny.

 

 

Záruka

Záruka na jakékoli výrobní vady tvoří ze zákona 2 roky. Některé značky poskytují záruku delší, a to například až 10 let. Jedním z příkladů je např. značka Joolz, která nabízí 10 letou záruku na materiál a výrobní vady, a to v případě, že se zaregistrujete do 6 měsíců zde.

 

Na co si dát pozor

• Kombinace 3 v 1

Na trhu platí nepsané pravidlo, že kdo dělá dobře kočárky, nedělá dobře autosedačky, a naopak. Samozřejmě i výjimky potvrzují pravidlo, ale obecně platí, že autosedačky, jež jsou součástí trojkombinace, nebývají dostatečně bezpečné a v testech ADAC dopadají většinou špatně.

Pokud koupíte zvlášť autosedačku a zvlášť kočárek, určitě vás zajímá, zda je lze nějakým způsobem propojit. Ano, lze. Na trhu jsou k dostání adaptéry, pomocí nichž snadno nasadíte autosedačku na konstrukci kočárku. Pozor však na kompatibilitu.

• Vajíčko jako kočárek

Pamatujte však, že i když autosedačku a kočárek propojíte, „vajíčko“ by nikdy nemělo sloužit jako plnohodnotná náhrada kočárku. Dobrou službu vám prokáže na krátkou dobu (návštěva lékaře, rychlý nákup atd.), pro delší vycházky však vždy volte kočárek, kde si dítě lehne na rovnou plochu. V autosedačce dítě nezaujímá anatomicky správnou polohu, ale naopak je trošku schoulené do polohy, v níž by nejlépe obstálo při nárazu.

V dnešní době se již vyrábí vajíčka, které lze rozložit do polohy více v leže, v níž dítě může vydržet o něco delší dobu. Ani taková varianta se však nevyrovná pohodlí, které představuje korba či sportovní sedák.

• Praktičnost

Vždy se řiďte tím, které parametry kočárku budou důležité pro vás a vaše dítě, nikdy nenechte zvítězit design nad praktičností – pokud víte, že máte za domem les, nekupujte si kočárek s malými koly, i kdyby byl sebehezčí. Pokud má vaše kamarádka po všech stránkách úžasný kočár, ale vám se bohužel o pár centimetrů nevejde do auta, také si ho nekupujte. Před jakýmkoli nákupem je ideální konzultovat vaši volbu s kvalifikovaným personálem specializované prodejny.

• Nákup na internetu

Pokud s výběrem určitého typu kočárku nemáte zkušenosti nebo vybíráte kočárek úplně poprvé, určitě ho nevybírejte na internetu, ale vždy zajděte do specializovaného obchodu a nechte si poradit od vyškoleného personálu. Jen tak budete mít stoprocentní záruku dobrého výběru a dlouhodobé spokojenosti. Kočárek byste si měli před nákupem řádně prohlédnout, zkusit si s ním jezdit, složit ho, případně naložit do auta. Vaši fyzickou zkušenost nenahradí žádné rady.

Jednou z našich služeb je také Schůzka s odborníkem, kde si můžete zarezervovat termín, kdy se bude jedna z našich odbornic věnovat 90 minut pouze vám a vyberete tak kočárek přesně vám na míru v našem nově vzniklém salonku.

• Houpání a otočná kola

Rodiče mohou mít požadavek, aby kočár disponoval otočnými koly (aby jej nebylo nutné při zatáčení nadzvedávat) a zároveň byl schopen pěkně houpat. Skutečnost je bohužel taková, že většinou kočárky umožňují buď jedno, nebo druhé:

  • Pokud vlastníte kočárek s klasickými neotočnými koly a hlubokou korbou, zpravidla nemáte žádný problém s houpáním kočárku do všech stran, zato nemůžete zatáčet jednou rukou, ale potřebujete kočárek vždy při změně směru jízdy nadzvednout.

  • S otočnými koly sice bez problému zatáčíte jednou rukou, avšak houpání bude velmi limitované. Otočná kola sice pružinami disponují, ty jsou však mnohem menší než v případě neotočných kol a lze s nimi houpat pouze omezeně a jedním směrem (nahoru, dolů). Pokud byste houpali do stran, plastový kloub, ve kterém je kolečko umístěno, se rozviklá a vytlačí se do něj dolík.

Sortiment kočárků, které zajistí kvalitně oba dva požadavky, je velice úzký.

Nejčastější otázky

Nebude dítěti v černém kočárku příliš velké teplo?

Většina kočárků má ve svrchní látce integrovaný UV faktor , proto se nemusíte bát, že by sluneční záření proniklo přímo do kočárku. Některé kočárky mají prodlouženou stříšku , která funguje jako clona proti přímému slunečnímu záření.

Na kočárky, které prodloužením nedisponují, lze přidělat stříšku, deku, stínítko či slunečník. To, že do kočárku nepronikne UV záření, však neznamená, že ho můžete nechat vystavený přímému slunečnímu záření po dobu několika hodin a uvnitř bude stále stejná teplota. Kočárek se vždy snažte držet ve stínu a zbytečně ho nevystavovat nadměrnému slunci.

Lze pořídit korbu i samostatně?

Ano, korbičky se prodávají i samostatně. Někteří výrobci vyrábí vzájemně kompatibilní komponenty a vy si tak můžete složit kočárek dle svých vlastních preferencí - koupíte zvlášť podvozek, korbu i sportovní nápravu.

Pokud například již vlastníte sportovní kočárek a jste v očekávání dalšího potomka, lze sportovní sedačku vyměnit za dokoupenou korbičku. Tuto možnost však nenabízí všichni výrobci, proto je dobré dopředu zjistit, zda to daná značka umožňuje.

Kdy je ideální čas na výběr kočárku?

S výběrem kočárku určitě nečekejte do třetího trimestru těhotenství. Čím dříve kočárek vyberete, tím lépe pro vás. Pokud přijdete do obchodu v již pokročilém stadiu těhotenství, bříško vám pravděpodobně nedovolí vyzkoušet si všechny funkce kočárku, potěžkat si ho, složit, případně naložit do auta.

Kde nejlépe koupit kočárek?

Vzhledem k tomu, že je kočárek poměrně drahá záležitost, a v jejich četných variantách je někdy těžké se orientovat , doporučujeme vám osobně navštívit prodejnu s kočárky, kde je jich na jednom místě velké množství, a kde budete případně moci porovnávat mezi různými modely, s čímž vám pomůže personál, který je dobře proškolen , a který vám s výběrem kočárku skutečně poradí.

Takto velkých prodejen s širokým výběrem a dobře proškoleným personálem v České republice není mnoho, jednou z nich je například naše vymazlená a nově zrekonstruovaná dvoupatrová prodejna John Nell v Hradci Králové . Do naší prodejny se opravdu vyplatí zajet, i když jste z druhého konce republiky, věříme, že toho nebudete litovat.

Nově našim zákazníkům nabízíme i možnost sjednat si osobní schůzku , abyste měli jistotu, že náš personál bude mít dostatek času věnovat se pouze vám.

Sdílej článek na: