Ohřívače lahví

Vytvořeno09.01.2023
Ohřívače lahví

Jak vybrat ohřívač kojeneckých lahví

Každé miminko potřebuje přijímat mléko i stravu v určité teplotě. Mnoho maminek zajišťuje ohřev v mikrovlnné troubě nebo na varné desce v hrnci ve vodní lázni – žádný z těchto způsobů však není tak spolehlivý jako ohřívač lahví. Důvodem, proč maminky ohřívač kupují, je zajištění, že nemůže dojít k přehřátí mléka a následné ztrátě jeho vitamínů a prospěšných látek (hypoteticky by tomu tak mohlo být jedině v případě poruchy zařízení). Při přehřátí v mikrovlnce maminka musí chvíli počkat na vychladnutí, v případě nechtěného uvaření v hrnci ve vodní lázni pak mléko dokonce vylít a ohřívat nové.

 

Ohřívač lahví slouží primárně k ohřívání nemateřského mléka (sunary apod.), případně k ohřívání příkrmů (masových i zeleninových), čajů ad., v případě odstříkávání mléka určeného k pozdější konzumaci i k ohřívání mléka mateřského. Ohřívače jsou poptávány primárně za účelem ohřevu mléka, o ohřevy příkrmů už takový zájem není. Ohřívač si mléko „sám“ ohřeje na přesnou teplotu, což ohřev v mikrovlnce nebo v hrnci na varné desce neumožňuje. Většinu sortimentu ohřívačů tvoří plastové ohřívače, jejichž chod je zajištěn motorem.

A kdy je pořídit? Ohřívače se vám jistě budou hodit jakmile z kojení přejdete (i jen částečně) na příkrmy, nebo pokud nemůžete kojit vůbec.

Typy ohřívačů:

Klasické plastové ohřívače

Nejrozšířenějšími ohřívači jsou ohřívače fungující na principu standardního napájení do sítě. Některé modely lze za použití cestovního adaptéru, který může být součástí balení, využívat také na cestách. Takové modely jsou zpravidla dražší, označované jako 2v1.

Jednotlivé modely se pak liší rychlostí ohřevu mléka, způsobem ovládání, přítomností displeje, svými funkcemi (odpočítávání, …) apod.

Protože je ohřívání energeticky velmi náročný proces, proto bývá většina ohřívačů napájena ze sítě, s tužkovými bateriemi se nesetkáváme.

Cestovní ohřívače

Od klasických plastových ohřívačů se designově a konstrukčně liší ohřívače cestovní, používané primárně při cestování. Obal, do kterého se umisťuje lahvička s mlékem, je z důvodu snadnějšího uskladnění měkčí, ohřívač většinou disponuje přípojkou do zapalovače auta, či USB.

Obaly cestovních ohřívačů mohou být zhotoveny i z méně častých materiálů, například neoprenu či termoizolační látky udržující teplotu, na dotek podobné látkové přebalovací tašce.

Některé obaly lze uzavírat pojízdným, jiné suchým zipem. Pomocí úchytů lze ohřívačky připevnit například na kočárek.

Multifunkční ohřívače

Vlastní kategorii tvoří multifunkční ohřívače plnící nadstandardní funkci sterilizátoru či dokonce mixéru. Z těchto přístrojů se tak stávají všestranní pomocníci, kteří vám usnadní váš každodenní život.

Sterilizovány mohou být v těchto přístrojích nejen láhve, ale i další doplňky jako jsou například dudlíky, savičky a další menší předměty, což určitě oceníte, pokud si zakládate na čistotě a zdraví vašeho děťátka.

 

Ohřívače fungující na principu běžného kapesního ohřívače (kovový plíšek)

Možná jste se někdy setkali vyhřívaným polštářkem, jakýmsi kapesním ohřívačem, který funguje na principu stisku kovového plíšku – po jeho stisknutí dojde ke ztvrdnutí náplně, která se nahřeje. V sortimentu s ohřívačkami existuje model fungující na stejném principu – v praxi to pak funguje tak, že „polštářkem“ obalíte kojeneckou láhev a jakmile budete potřebovat mléko zahřát, stisknete kovový plíšek, který stejně jako kapesní ohřívač lahev zahřeje. Ohřívač začne postupně chladnout a použitelný je opět až po rozpuštění ve vodě provedeném nejčastěji po návratu domů. 

Tento ohřívač je ideální na cestování pro svou lehkost a skladnost, navíc k jeho použití není potřebná elektrická energie.

Kompatibilita ohřívače a lahvičky

Při výběru ohřívače je potřeba myslet na to, že ne každá lahvička je kompatibilní s každým ohřívačem. Pro zajištění kompatibility většinou výrobci udávají vnitřní průměr ohřívače, který maminka porovná s naměřeným průměrem lahvičky. Lahvička přitom musí vyhovovat nejen na šířku, ale i na výšku. Většina ohřívačů je konstrukčně uzpůsobena na více velikostí lahviček.

Nemusíte se bát, že byste na svou lahvičku nesehnali ohřívač – výrobce lahviček vyrábí i ohřívač lahví určený právě na svou lahvičku. Ohřívačky lze navíc považovat na nástroj univerzální

V závislosti na modelu lze do ohřívače vložit jak plastové, tak skleněné lahvičky, levné modely bývají v tomto ohledu zpravidla nějak omezeny. Každý výrobce uvádí, jaké lahvičky jsou, nebo naopak nejsou pro daný ohřívač vhodný.

 

Rozměry

Z hlediska velikosti jsou jednotlivé typy ohřívaček srovnatelné, na rozměrech většinou přidávají funkce ohřívaček, větší tlačítka, různé doplňky, případně pouze bytelnější plastová část ohřívačky při stejném vnitřním prostoru menší ohřívačky. Pro domácí použití velikost nijak zvlášť řešit nemusíte, roli může hrát v případě cestovních ohřívaček pro úsporu místa v batohu.

 

Rychlost ohřevu

Péče o miminko je časově náročná a každá vteřinka navíc se cení. Rychlost ohřevu v případě napájení do sítě je výrazně rychlejší než ohřívání v autě (běžně půl minuty vs. 10 minut). Rychlost ohřevu se odvíjí od naplněnosti lahvičky – čím je plnější, tím déle ohřev trvá. Rychlost ohřevu mohou výrobci udávat v různých mililitrážích. Nezřídka se tak může stát, že si zakoupíte ohřívač, který se na první pohled jeví jako velmi rychlý, při podrobném zkoumání  však zjistíte, že uvedená rychlost se nevztahuje na plnou lahvičku, ale například 2 dl.

 

Vzhledem k pevně dané teplotě (okolo 30–33 stupňů) se na ohřívačích nenastavuje libovolná teplota, maximálně se volí program ohřívání mléka nebo příkrmů (ohřívačky, které umožňují ohřívat příkrmy), na jehož základě přístroj teplotu ohřevu upraví tak, aby miminku vyhovovala.

Ovládání a funkční výbava

Programy lze v závislosti na modelu navolit například pomocí symbolů (například symbol lahvičky pro ohřev mléka, symbol pro ohřev příkrmů aj.), nebo prostého číslování (např. 1–3).

Ne všechny ohřívačky jsou však uzpůsobeny na více typů ohřevu, levnější typy umožňují často pouze ohřev mléka. Běžné je také manuální ovládání pomocí otočného kolečka.

Dražší modely mohou být dokonce vybaveny displejem, který zobrazuje zvolené programy/funkce a také je schopen odpočítávat dobu, za kterou bude mléko či příkrm ohřátý na požadovanou teplotu.

Provedený ohřev mohou ohřívače signalizovat rozsvícením či změnou barvy kontrolky (LED dioda), zvukovým signálem, mohou se také podobně jako rychlovarná konvice po ohřevu vypnout.

Vyspělé ohřívače nabízejí dokonce funkci rozmrazování, dále pak odšťavňování či vaření v páře.

Funkce automatického vypnutí je samozřejmou součástí drtivé většiny ohřívačů, výjimkou jsou „polštářkové“ ohřívače f

ungující na principu stisku kovového plíšku, které nahřejí na potřebnou teplotu, kterou poté už nepřesáhnou a pouze dohřívají.

Jak je to s údržbou?

Pokud nic nevylejete, ohřívač žádnou údržbu v zásadě nepotřebuje. Pokud při manipulaci s ohřívačem mléko unikne, je třeba přístroj vypojit ze zásuvky a otřít jej hadříkem, mytí v myčce nebo pod proudem vody se v žádném případě nedoporučuje. Před samotným čištěním je třeba přístroj nejprve nechat vychladnout. Přístroj rozhodně nečistěte antibakteriálními, abrazivními (typicky písek) či jinak agresivními prostředky.

Výrobce

Za kvalitní produkty lze považovat zboží renomovaných značek, které se věnují také výrobě konzumní, technicky náročnější elektroniky. Tito výrobci jsou garancí spolehlivosti a delší životnosti produktu, na druhou stranu ohřívačky mnoho maminek používá po relativně krátkou dobu a mnohdy ne příliš často, a řadě z nich tak dostačuje produkt v dobrém poměru cena/výkon.

Maximální objem

Jednotlivé modely ohřívačů vymezují lahvičku nejen šířkou a výškou, ale také objemem. Větší objem však také znamená delší dobu ohřevu. Obecně platí, že čím lépe lahvička vyplní vnitřní prostor ohřívače, tím pevněji láhev drží a tím lépe se obsah lahvičky ohřívá. Přenos tepla u úzké lahvičky v širokém vnitřním prostoru tak nebude efektivní. Velká část ohřívaček je však uzpůsobená na většinu lahviček.

Na co si dát pozor?

  • Zaměřte se na kompatibilitu ohřívače a lahvičky, do určitých ohřívačů se nemusejí vměstnat například příliš široké lahvičky.

  • Přestože ohřívač hlídá teplotu mléka sám, než tekutinu dítěti podáte, vždy zkontrolujte, zda je teplota opravdu správná. Ani ohřívači lahví jakožto elektronickému zařízení se nevyhýbá riziko poruchy.

  • Ujistěte se, kde všude budete chtít ohřívač využívat. Mnoho maminek až po zakoupení zjistí, že ohřívač by rády používaly i na cestách. Většinu ohřívačů už nelze dodatečně přizpůsobit nahřívání v autě, myslete na to proto předem.

  • Ohřívač lahví může v domácnosti plnit také designovou roli. Široký sortiment barevných provedení může zajistit soulad s barvou a odstíny kuchyňské linky.

  • Ohřívač mléka je a bude elektronické zařízení, ani jemu se tedy nevyhýbá riziko poruchy (byť je minimální). Při selhání tepelného senzoru a nevypnutí může dojít k opaření. Vždy dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce uváděné v návodu k použití.

  • Efektivitu ohřívání může snižovat usazující se vodní kámen, který je potřeba pravidelně odstraňovat, a to za pomoci vody a octa, případně kyseliny citronové. Dodržujte postup uvedený v manuálu výrobce. 

Sdílej článek na: