Ke kočárku TUTIS UNO5+ nyní autosedačka ZDARMA

Jak vybrat kojicí polštář?

Vytvořeno20.04.2023
Jak vybrat kojicí polštář?

Jak vybrat kojicí polštář?

Kojicí polštář, jak napovídá název, je pomůckou zajišťující primárně pohodlnější kojení. Díky kojicímu polštáři si maminky při kojení tolik nenamáhají páteř a předcházejí bolesti zad, stejně tak je i pro miminko mnohem pohodlnější ležet na kojicím polštáři než na ruce.

Většina maminek kupuje kojicí polštář už v době pokročilejší fáze těhotenství – kojicí polštář slouží totiž mj. k podepření břicha, díky čemuž se budoucí mamince mnohem lépe spí.

Kojicí polštáře lze používat jako alternativu hnízdeček pro miminka, do kojicích polštářů lze miminka také posadit nebo mohou polštáře sloužit jako podpůrný prostředek při pasení koníčků.

Co od kojícího polštáře očekáváte a co by měl umět?

Ze všeho nejdříve se zaměřte na to, co od kojicího polštáře očekáváte. Chcete kojicí polštář pouze ke kojení, nebo ho chcete využít už při těhotenství ke spaní? Chcete, aby na kojicím polštáři vaše miminko mohlo pást koníčky, nebo se pokoušet sedět? Kojicí polštáře se liší právě možnostmi použití, některé se skládají z více částí, jejichž složení či rozdělení určuje, k jakému účelu se daná část používá.

  • Pokud vám záleží primárně na využití pro kojení, v sortimentu existují kojicí polštáře určené výhradně k tomuto účelu, nejsou určeny k podpírání zad. Takovýto polštář si maminka upevní před sebe, kolem břicha si připne pásek, čímž vznikne jakási podložka pro miminko. Díky možnosti nastavení do různých pozic si maminka může miminko nastavit do různé výšky.

  • Užší, ne tolik vycpané kojicí polštáře můžete využít také jako mantinely do postýlky (chrání miminko před poraněním o postýlku – pozor však na příliš mnoho mantinelů, miminko potřebuje kontakt s okolím, který by mu mantinely po všech stranách ubíraly).

  • K dostání jsou i modely spojitelné s hnízdečkem pro miminka – odepnutý kojicí polštář slouží pouze jako kojicí polštář, připnutý k podložce pak vytvoří hnízdečko pro miminko.

  • Některé kojicí polštáře lze využít také jako pomůcku při lezení dětí či k jejich nezbytnému odříhávání.

Tvar

Kojicí polštáře se od sebe mohou lišit tvarem. Vytvarované kojicí polštáře už drží tvar a jsou určeny ke kojení, případně odříhnutí či posazení miminka (vytvářejí mu oporu zad). Výhodou již vytvarovaných kojicích polštářů je jejich stabilita a pevné držení, dané mj. vyšší tvrdostí. 

Rovné kojicí polštáře, které se ohýbají dle potřeby, jsou kromě kojení vhodné také ke spaní už v těhotenství. To může být pro maminky náročné a bolestivé kvůli zvětšujícímu se bříšku a změně postavy. Kojící polštář může být užitečným nástrojem pro pohodlnější spánek a minimalizování bolesti. Polštář poskytuje podporu bříšku a umožňuje mamince najít pohodlnou pozici pro spánek.

Kojicí polštáře existují v různých délkách – zde vždy záleží, co komu lépe vyhovuje.

Výplň

Hlavním rozlišovacím prvkem kojicích polštářů je jejich vnitřní výplň. Mezi nejrozšířenější výplně patří polystyrénové kuličky, molitan či duté vlákno. Při výběru kojícího polštáře je důležité vybírat správný výplňový materiál pro kojící polštář, protože různé materiály mají různé vlastnosti, které mohou ovlivnit pohodlí a zdraví maminky a dítěte během kojení. Například měkké a pružné materiály jsou ideální pro podporu těla, zatímco hygienická povaha materiálu a schopnost udržet tvar jsou také důležité faktory při výběru materiálu. 

Polystyrenové kuličky

Nejrozšířenější formou vnitřní výplně jsou polystyrenové kuličky, označované také jako granulát. Existují ve více velikostech, k větším patří kuličky o velikosti 3 mm. Platí přitom, že čím větší kuličky jsou, tím jsou šustivější – a právě silnější šustění může rušit maminku při spaní, ale především budit miminko. Jejich nevýhoda spočívá v tendenci slehávat se. Řešením je doplnění kuliček. Nemusíte se ale bát, že by ke slehnutí došlo po kratší době používání; většinou se kuličky začnou slehávat až při druhém dítěti, či v případě, kdy maminky používají kojicí polštář jako plnohodnotný polštář na spaní.

Některé modely jsou k doplnění předpřipraveny (pomocí zipu). Kuličky k dosypání jsou běžně k zakoupení, nejedná se přitom o nijak drahou záležitost. Nejoblíbenější a nejpříjemnější variantou kojicích polštářů jsou modely s malými polystyrenovými kuličkami, které fungují podobně jako paměťová pěna a velmi dobře se přizpůsobují.

Většina kojicích polštářů je tvořena dvěma obaly. Hezčí svrchní obal bývá většinou pratelný, vnitřní obal (tzv. sýpek), do kterého se vkládají kuličky, bývá většinou bílý. Výhodou polystyrenových kuliček je možnost regulace měkkosti polštáře – v případě potřeby měkčího polštáře kuličky odsypete, o něco větší tvrdost pak zajistíte přisypáním kuliček.

Molitan

Molitan je měkký a pružný materiál, který se často používá při výrobě kojících polštářů.

Tento materiál je lehký a pohodlný pro maminky, kteří ho mohou snadno přenášet z místa na místo. Molitan dokáže udržet svůj tvar, což je důležité pro správné podporování těla během kojení.

Díky svému měkkému povrchu může také zmírnit tlak na zápěstí a ramena při držení dítěte.

Duté vlákno

Podobně jako v případě polystyrenových kuliček, i duté vlákno má tendenci slehávat, oproti polystyrenovým kuličkám má sklon shrnovat se na jednu stranu, což je často nutné řešit překlepáváním materiálu na druhou stranu. Naopak polystyrenové kuličky se v polštáři lépe hýbou, jednoduše se „přelévají“.

Kojicí polštáře z dutého vlákna díky své větší tvrdosti poskytují dobrou oporu. Vhodné jsou pro maminky, které hledají opěru zad (tvrdší polštář poskytne lepší oporu), trpí na bolesti zad a často mají už i tvrdší matraci.

I duté vlákno lze hypoteticky rozpáráním polštáře o materiál doplnit, v praxi se tak ale příliš často neděje.

Materiál potahu

Příjemným materiálem potahu je jednoznačně bavlna, setkat se můžeme také s teplejším plyšem. V poslední době je také čim dál oblíbenější také mateirál zvaný teddy. Aby byl kojicí polštář opravdu příjemný, vyplatí se ho vyzkoušet na omak.

Plyšové kojicí polštáře jsou pocitově teplejší, v létě se v nich ale mohou děti potit více než na klasické bavlně či na slabších materiálech, protože plyš je zpravidla méně prodyšný. K teplejším materiálům se řadí také jemný, hebký syntetický materiál zvaný minky. Některé kojicí polštáře se zhotovují z kombinací materiálů, například z jedné strany minky, ze strany druhé bavlna – maminka pak používá tu stranu, která jí v dané chvíli vyhovuje více. Obecně se u kojicích polštářů nepoužívají nijak zvlášť funkční materiály.

 

Design

Vzhled kojícího polštáře může být pro některé maminky důležitým faktorem při výběru.

Existuje mnoho různých designů a barev kojících polštářů, které se mohou hodit k různým interiérům, k povlečení nebo osobním preferencím maminky.

Volit můžeme polštáře neutrálnějších barev či neutrálních vzorů, které lze jednoduše zkombinovat s povlečením, nebo naopak výrazné barvy s dětskými vzory v provedení různých zvířat, květů nebo abstraktních tvarů apod., které jsou vhodné pro použití v pokojíčku.

Nicméně, zdraví a pohodlí maminky a dítěte během kojení by měly být vždy na prvním místě, takže vzhled by neměl být prioritou před funkcionalitou.

Rozměry

Kojicí polštáře existují v různých rozměrech. Jedním ze standardních rozměrů dlouhých rovných polštářů je 75 centimetrů, existují ale i mnohem delší, užší modely – 180 cm. Tyto dlouhé, díky multifunkčnosti nejpoptávanější polštáře jsou vhodné na spaní, kdy si je maminka nastaví takřka po celé délce těla, využívají se i k opoře zad při sezení jako běžný polštář.

U modelů z jedné strany užší, z druhé širší slouží širší, vycpanější část pro podporu hlavičky miminka.

Modely vytvarované do písmene U už jsou tvarově fixně dané, menší, nelze je narovnat, a tedy ani využít ke spaní, slouží výhradně ke kojení, případně na sezení pro miminko.

Zavazování

Zapínání (zavazování), kterým disponují pouze některé kojicí polštáře, má sloužit k lepšímu uchycení a zajištění polštáře kolem maminky. Polštáře rovného tvaru nijak zavázat či sepnout nelze, jiné polštáře lze zavázat například pomocí tkaničky, další využívají patentky, knoflíky, provlékací otvory nebo třeba suchý zip.

Paradoxně nejvíce poptávané jsou kojicí polštáře bez zapínání, pouze v rovném tvaru – chybějící zavazování nijak nevadí, protože s tímto typem polštáře se zachází jinak.

Potah

Náhradní potahy

Případné poškození potahu můžete vyřešit zakoupením náhradních potahů. Ne všichni výrobci kojicích polštářů vyrábějí také náhradní potahy – i na polštář od jednoho výrobce se může hodit potah od výrobce jiného, šikovnější maminky mohou potah ušít samy, případně lze oslovit šikovnou švadlenu. Nejčastěji se náhradní potahy kupují na kojicí polštáře tvaru hada.

Někteří výrobci mohou prodávat samostatně vnitřní výplň a samostatně potah. Vyberete si tak jednoduše variantu výplně (např. duté vlákno, mikrokuličky apod.) a k ní poté potah.

 

Odnímatelný potah

Údržbu kojicího polštáře zjednodušuje odnímatelný potah, který mají až na výjimky nejobyčejnějších modelů všechny polštáře. Každý výrobce by měl správně uvést, jak přesně daný polštář udržovat.

Šikovnou vychytávkou je také speciální potah, který z kojícího polštáře ve tvaru hada vytvoří klasický polštářek.

Cena

Cena kojicích polštářů se odvíjí od velikosti polštáře a také jeho výplně. Nejlevnější modely (cca 350 Kč) jsou vyplněny většími polystyrenovými kuličkami, způsobujícími šustivý zvuk, jsou malé, svazované například pouze mašličkou, rovněž jejich obal je obyčejnější. K dražším polštářům patří modely s na omak velmi příjemným povlakem.

 

Sdílej článek na: