Ke kočárku TUTIS UNO5+ nyní autosedačka ZDARMA

Jak vybrat jídelní židličku?

Vytvořeno30.05.2023
Jak vybrat jídelní židličku?

Jídelní židlička - jak vybrat?

 

Jídelní židličky pro děti jsou nedoceněným hrdinou v každé rodině. Tyto speciálně navržené židličky jsou určeny pro malé děti, které se teprve učí jíst samy a potřebují bezpečné a pohodlné prostředí. Jídelní židličky nabízejí řadu výhod pro rodiče i děti, ať už jde o správnou ergonomii, podporu správného držení těla, snadnou údržbu nebo jednoduchou přizpůsobitelnost. V tomto článku se podíváme na různé typy jídelních židliček pro děti, včetně jejich funkcí, výhod a základních faktorů, které je třeba zvážit při výběru správné židličky pro vaše dítě. Ať už jste rodič nebo chcete židličku pořídit jako dárek, tento článek Vám pomůže najít ideální jídelní židličku, která splní všechny vaše požadavky a zajiští, že vaše dítě bude jíst v pohodlí a bezpečí.

Plastové jídelní židličky

Plastové jídelní židličky se vyznačují především multifunkčním využitím. Některé jsou označovány např. jako 5 v 1 či 6 v 1 a nabízí využití jídelní židličky například jako stolku na hraní či židličky pro batolata. 

Velký zájem je o židličky se stolečkem, které však nejsou propojené do jednoho celku. Stoleček je samostatný a samostatně nastavitelný. Plastové židličky jsou populární právě díky možnosti nastavení výšky v prakticky neomezeném množství poloh.

Také o jídelní židličky s kolečky, které umožňují snadnou manipulaci, je velký zájem, stejně jako o židličky s polohovatelnou zádovou částí a podnožkou pro nožičky. Důležitým parametrem je také možnost nastavení výšky židličky tak, aby jídelní plocha byla ve stejné výšce jako jídelní stůl během stolování.

Dalším důležitým kritériem je skladnost židliček. Právě plastové židličky vynikají díky svým mnoha užitečným vlastnostem, které mnozí považují za praktičtější a pohodlnější pro sebe i pro dítě. Díky různým šroubovacím mechanismům, které jsou vyráběny přesně podle potřeb, lze plastové židličky využít multifunkčně.

Konstrukci plastových židliček tvoří hliníkový rám. Židličky jsou více nastavitelné a lze je používat už od narození dítěte. Některé plastové židličky jsou vybaveny také hrací hrazdičkou. U některých plastových židliček, které hrací hrazdičku nemají, je možné dokoupit ji zvlášť. V základní výbavě plastových židliček bývá klasicky pultík.

Vhodné pro:

  • děti 0-3 roky

Výhody:

+ snadná manipulace

+ multifunkčnost

+ nízká hmotnost

+ polohovatelnost

+ skladnost

+ široký výběr příslušenství

Nevýhody:

- nelze používat pro velké dítě, má omezenou nosnost

Dřevěné jídelní židličky

Dřevěné jídelní židličky mají na rozdíl od plastových židliček menší variabilitu a nižší míru přizpůsobení se potřebám dítěte. Naopak jejich výhodou je vyšší nosnost, která umožňuje používat židličku do vyššího věku dítěte, či dokonce využití dospělým.

Přestože se dřevěné židličky nevyrábí jako multifunkční, lze je přidáváním jednotlivých dílů o různé funkce rozšířit. Výška dřevěných židliček se nastavuje přidáváním příslušných dílů, možností je také posouvat dřevěný prvek v drážkách a tím měnit její funkce a nastavit tak sedací část výše či níže ke stolu. Většinou však není možné polohovat zádovou opěrku.

Navzdory očekávání lze některé dřevěné židličky používat již od narození miminka. Například židlička STOKKE Tripp Trapp nabízí k židličce možnost zakoupit Newborn set, díky kterému je židlička vhodná pro děti již od narození až do 9 kg. Tato židlička je navíc unikátní svojí nosností až 110 kg, kromě miminka ji tedy mohou využívat i dospělí a sloužit vám tak může celý život, viz níže "rostoucí jídelní židličky".

Vhodné pro:

  • děti 0-3 roky

Výhody:

+ lepší bytelnost, stabilita

+ lze dokoupit příslušenství a židličku používat i pro starší dítě či dospělého

Nevýhody:

- vyšší hmotnost

- těžší manipulace

- nemožnost polohování

- nejsou skladné

Rostoucí jídelní židličky

Rostoucí židličky rostou společně s dětmi. Těchto typů židliček je na trhu méně.

Základem je židlička, která se používá až od jednoho roku či od roku a půl, v případě dokoupení potřebného příslušenství však lze židličku používat od narození, nebo od půl roku (podle toho, jaké příslušenství maminka zakoupí).

Některé plastové židličky jsou vyráběny jen pro děti do školního věku s tím, že jejich polstrování lze použít i jako sedák na klasickou dospělou židli.

K dostání jsou ale také designové dřevěné židličky, u nichž lze příčky a opěradlo na sezení posouvat nahoru do té míry, že na židličce může sedět i dospělý člověk. Rostoucí židličky se prodávají jak v plastové, tak i v dřevěné verzi.

Vhodné pro:

  • děti 0+

Výhody:

+ lze používat i pro starší děti

+ k dostání jak v plastové, tak dřevěné verzi

Nevýhody:

- vyšší cena

- omezenější sortiment

 

Cestovní jídelní židličky

Jídelní židličky existují také v cestovní verzi. Jedná se o sedačku, která se upevňuje přímo na stůl nebo židli. Tento typ židličky ale neslouží jen na cestování, využití naleze i v domácnostech s nedostatkem místa.

Židlička může být vybavena zádovou opěrkou nebo jen podsedákem, kterým se dítě posune do výšky. Židličky se používají pro starší děti, které už sednou na židli, ale ještě nejsou schopné dosáhnout na stůl.

Materiály

Cestovní židlička může být buď plastová, nebo látková s plastovou výplní.

  • Látkové židličky nebo židličky z měkkého materiálu je možné složit do „tašky“ přes rameno.

  • Plastové cestovní jídelní židličky už tak skladné nejsou. Používají se buď v bytě, nebo na cestování autem.

Vhodné pro:

  • děti 0-3 roky

  • domácnosti s nedostatkem prostoru

  • použití při cestování

Výhody:

+ nízká cena

+ skladnost

Nevýhody:

- nelze polohovat

Parametry

Bezpečnost

Bezpečnostní normy musejí splňovat všichni výrobci, a proto se vyplatí nakupovat dětské a kojenecké zboží od kvalitních a léty ověřených výrobců. Pouze u těchto výrobců lze předpokládat, že bezpečnostní parametry výrobků budou dodržovány.

I když mají jídelní židličky různé šířky, různé velikosti a různé funkce, musejí splňovat určité bezpečnostní regulace. Materiál musí být vždy zdravotně nezávadný. Materiál nesmí obsahovat zdraví škodlivé látky. Skládací a jiné mechanismy musí být zpracovány tak, aby nemohlo dojít k úrazu dítěte (např. skřípnutí prstu, samovolné složení aj.).

Má-li jídelní židlička kolečka, musí být opatřena brzdami, aby nedošlo k samovolnému ujetí židličky nebo aby dítě židličku svými pohyby nerozjelo. Aby se těmto nehodám zabránilo, bývají židličky opatřeny tzv. zádržným systémem.

Materiál

Materiály musejí být vždy zdravotně nezávadné. Na trhu se však mohou objevit i židličky, které nejsou schválené, a pro je důležité, aby věci pro děti byly nakupovány u renomovaných prodejců, kteří na trhu působí dlouho.

  • Materiál konstrukce

Konstrukci jídelních plastových židliček tvoří většinou hliníkové nebo dřevěné nohy, případně kombinace plastu a dřeva. Vždy je součástí konstrukce nějaký další materiál jako např. hliník aj.

Plastová židlička nikdy nemůže být celoplastová včetně konstrukce. Plastová konstrukce by byla příliš měkká, nestabilní a působila by neforemně. Díky použitému hliníku je židlička zpevněná a bytelná. Plastové nosné části jsou z tuhého a tvrdého plastu. Některé jídelní židličky mají i vevnitř hliníkový mechanismus. Snížené stability se proto nemusíte bát.

  • Materiál u polstrování

Polstrování nemusí být součástí všech jídelních židliček. Chybí především u dřevěných, k nimž můžete polstrování dokoupit.

U plastových židliček polstrování součástí zpravidla bývá. U některých modelů bývají dokonce více polstrování. Prvním polstrováním je základní polstrování jídelní židličky a druhým pak zmenšovací novorozenecká vložka, která se vkládá do jídelní židličky na základní polstrování.

  • Zmenšovací vložky bývají často omyvatelné, někdy však bývají vyrobeny z bavlny nebo jiné ne úplně omyvatelné vložky.

  • Základní polstrování bývá většinou omyvatelné, aby bylo možné ho lehce utírat a udržovat ho.

U většiny židliček lze polstrování sundat, jejich údržba je tedy jednoduchá. Většina polstrování je pracovano tak, aby byly omyvatelné a dala se tak zajistit hygiena.

Věk dítěte

Určit, pro jaký věk dítěte je daná židlička vhodná, není úplně snadné. Pro jak staré dítě bude židlička vhodná, určuje schopnost polohování zádové části židličky.

    • Pokud maminka pořizuje židličku pro děti od půl roku, polohování příliš nepoužívá.

    • Pokud je ale židlička používána od narození jako lehátko, polohování se využívá více, protože jiným způsobem je židlička nastavena u stolu a jiným způsobem v případě, kdy miminko jen leží.

    • Dřevěné židličky mají nevýhodu, že je de facto nelze polohovat, proto jsou konstrukčně vytvořeny pro děti schopné sedu. Na druhou stranu u některých lze dokoupit různé doplňky a další díly, které umožňují používat židličku už od narození. Obecně dokupováním dalších dílů lze židličku přizpůsobovat věku dítěte, například pro batole lze dokoupit lehací vaničku s pásy aj.

 

 

 

 

 

Polohování

Polohovatelnost lze rozlišovat z hlediska polohování nahoru a dolů (úprava výšky), polohování zádové části a také polohování opěrky nohou.

U některých modelů jídelních židliček můžete narazit na možnost ovládání polohy pouhým stisknutím tlačítka. Tato vlastnost sice vypadá hezky, avšak je třeba přemýšlet nad tím, zda ji opravdu využijete. V případě židličky pro děti od půl roku věku se poloha v podstatě nemění – nastaví se k výšce stolu a tak po poměrně dlouhou dobu zůstává. Funkce tlačítka zde tedy ztrácí význam.

Polohování židliček pro děti od narození už maminky využívají více – upravují výšku v závislosti na účelu použití (jako lehačku, umístění k sobě při stolování, aby bylo možné se o dítě v průběhu starat, apod.).

  • Plastové židličky

U plastových židliček lze sedačku nastavovat nahoru a dolů podle potřeby.

 

  • Dřevěné židličky

Dřevěné židličky ve většině případů polohovatelné nejsou (ani polohování zádové části, ani výškové nastavení), nicméně okrajově na polohovací modely narazit lze.

 

K čemu má židlička sloužit

Výběr židličky se odvíjí od toho, co všechno maminka od židličky očekává, co od ní požaduje. Tento parametr vychází také z toho, co už doma maminka má k dispozici, tj. pokud doma nemá ani lehátko, ani sedátko, ani židličku, tak bude potřebovat produkt multifunkční, aby měla k dispozici vše „v jednom“. Pokud už lehátko pro dítě má, může hledat židličku pouze s funkcí „jídelní židlička“ apod.

Dalším požadavkem maminky může být využití židličky i do budoucna k jiným účelům, např. jako židlička do pokojíčku ke stolku k malování nebo později jako židli k psacímu stolu. Pokud toto maminka předem ví, bude preferovat židličku rostoucí nebo takovou, která lze nastavit i pro batole. Z některých židliček tak lze vytvořit židli pro starší dítě, z jiných vytvořit židličku se stolečkem, jinou snížit natolik, aby vyhovovala výšce malého stolku.

Vždy se tedy zamyslete, co vše od židličky požadujete – nemusí to být nutně jen jezení u stolu. Na základě toho pak vybírejte.

 

Doba používání

  • Dřevěné židličky

Dřevěné židličky mají díky vyšší nosnosti (do 25 kg) výhodu dlouhodobého používání.

 

  • Plastové židličky

Plastové židličky mívají nosnost 15 kg. Vždy však záleží na konkrétním typu židličky – i v sortimentu plastových židliček můžete nalézt židličky o nosnosti 25 kg.

 

Prostorové možnosti domácnosti

  • Dřevěné židličky

Dřevěné židličky se hodí do větších místností, nejsou skladné a nejsou vhodné na neustálé manipulování.

 

  • Plastové židličky

Plastové židličky jsou lehčí, jsou skladné a lze s nimi velmi snadno manipulovat, např. popojíždět po bytě podle potřeby. Hodí se proto i do menších bytů.

 

Kolečka

Židlička bývá opatřena buď dvěma, nebo čtyřmi kolečky, nemusí však mít ale také kolečka žádná.

  • Pokud ale má čtyři kolečka, musí být vždy brzditelná. Ve chvíli, kdy židlička stojí, kolečka jsou ve vzduchu, a jakmile se židlička nakloní, např. v případě přemístění, teprve pak začnou kolečka fungovat.
  • Má-li židlička dvě kolečka a dítě v židličce sedí, židlička nemůže jezdit, protože na jedné straně kolečka jednoduše nejsou. Kolečka jsou vždy umístěna buď vepředu, nebo vzadu. Maminka s židličkou pohybuje tak, že nadzvedne stranu bez koleček a táhne ji směrem k sobě. Pokud dítě v židličce sedí, židlička se rozjet nemůže, protože židličku dostatečně zatěžuje. Tím pádem drží židlička stabilně.

Popruhy

Většina plastových jídelních židliček má popruhy uspořádány v pětibodovém systému. U dřevěných židliček ale popruhy ve výbavě být nemusí. I když ale popruhy nejsou součástí, lze je dokoupit.

Popruhy lze polohovat na výšku, aby byly přepásány přes rameno správně. Pro zvýšení bezpečnosti je lze také přitáhnout.

Na trhu jsou k dostání různé modely podle dítěte věku:

  • pro batole je možné dokoupit lehací vaničku, která má i svoje pásy.

  • pro starší dítě, které už sedí, se dokoupí potřebné mechanismy a další popruhy.

Hmotnost a rozměry

Váha židliček odpovídá váze materiálu, ze kterého je vyrobena. Dřevěné jídelní židličky jsou tak těžší než židličky vyrobené z plastu. Rozměry židliček jsou různé. S většími rozměry je nutné počítat u plastových židliček multifunkčních. Čím méně má židlička funkcí, tím bude její rozměr menší. Váhově se jídelní židličky pohybují od 5 do 15 kg.

Vždy záleží na zákazníkovi, zda preferuje skladnou a lehkou židličku s multifunkčním využitím nebo bytelnou dřevěnou, která nebude tak skladná a lehká.

Nosnost

U plastových židliček s polohováním činí nosnost 15 kg. Dřevěné židličky mají nosnost vyšší (i pro dospělého člověka), avšak vždy záleží na typu židličky.

Evropský trh stanovuje normu 15 kg, ale americký trh má normy posunuté, protože v této oblasti mívají děti obecně vyšší hmotnost. Nosnost 15 kg je naprosto dostačující pro drtivou většinu dětí a maminka tak nemusí řešit, jestli je pro dítě nosnost dostačující. Pro české děti nebo evropské děti je nosnost dostačující, protože tříleté dítě, které chodí, většinou sedí u jídelního stolu.

Skladnost

Pokud od židličky požadujete především skladnost, sáhněte po židličce plastové. Dřevěné židličky se smontují jednou a poté je většinou nelze složit, avšak i v rámci dřevěných židliček existují skládací varianty. Obecně ale platí, že při koupi plastové židličky lze předpokládat její skladnost, u dřevěné nikoliv.

Skladnost se vždy odvíjí od toho, jakou má židlička konstrukci:

  • Židličky, které mají konstrukci do písmene A nebo do kříže, se zaklopují.

  • Další možnost představují židličky, které mají kostru, na níž se nasunou nebo našroubují nohy a tímto způsobem židlička drží a má neměnnou polohu.

  • Většina plastových židliček vypadá z boční strany jako žebřík, má kloub a jako žebřík se také skládá.

Cena

  • Levnější židličky stojí kolem 2 000 Kč. Jedná se o cenu základní dřevěné či plastové židličky bez jakýchkoliv přídavných funkcí. Některé z nich nenabízejí ani polohování ke stolu, ani kolečka. V základu mohou mít jen obyčejný pultík a polohování zádíček.

  • Ve vyšší cenové kategorii od 2 000 Kč do 4 000 Kč najdeme židličky s více funkcemi i příslušenství. Mohou mít např. hrací hrazdičku, jsou polohovatelné, výškově nastavitelné.

  • Pro náročnější zákazníky jsou na trhu k dostání jídelní židličky v rozmezí od 4 000 Kč do 8 000 Kč, okrajově až 10 000 Kč. Tyto židličky jsou většinou multifunkční či designové. Ve vyšší cenové relaci jsou k dostání židličky nejenom s lehátkem, ale i houpátkem.

Pultík

Většina jídelních židliček má v základní výbavě přídavný pultík. Některé jídelní židličky mají dokonce dvojitý pultík, což je dobré na údržbu – v případě znečištění jednoho pultíku lze odcvaknout jednu část a používat dál část druhou. Jde o plastový „tác“, který je vložený do pultíku.

 

Odejmutí pultíku

Při výběru židličky se zaměřte také na to, zda je možné pultík odejmout. Může to být velice praktická věc při vyjímání dítěte z židličky. Pultík lze zcela odejmout také tehdy, když chce maminka přisunout dítě přímo ke stolu. Někdy odejmutí pultíku pomůže také při umisťování dítěte do židličky.

Doplňky

K jídelním židličkám lze dokoupit různé doplňky, např. sedáky, podnožky, hrací pulty, hrací hrazdičky, košík, bryndáčky, misku na odkládání věcí aj. Řada židliček bývá různým příslušenstvím vybavena, ovšem existují i židličky, u kterých je potřeba dokoupit naprosto všechno, např. i včetně pultíku. Tento aspekt však nemusí vypovídat vůbec nic o kvalitě, i takové židličky mohou patřit k těm nejkvalitnějším.

Sedáky, podnožky

Některé jídelní židličky podnožky nemají, a dítěti tak nohy visí volně dolů. Najdou se ale i židličky, které mají ve výbavě podnožky polohovatelné podle výšky dítěte.

U některých výrobců je možné podnožky dokoupit. Nohy dítěte by pak měly být v pravém úhlu. I když jsou jídelní židličky bez podnožky, nejde o vážný problém, protože dítě tráví v židličce cca půl hodiny až hodinu.

Na co si dát pozor

Stabilita

Židlička musí být stabilní, aby nedošlo k úrazu dítěte. Není přesně stanoveno, jak musejí být nohy židličky stavěné, aby byly splněny bezpečnostní podmínky. V nabídce jsou jak židličky lehké, tzv. „účka“, které mají 4 nohy. Existují ale i židličky, které mají tvar do z, kdy jsou spodní kotevní body spojeny po dvojici.

Kvalita jídelních židliček

Na trhu jsou k dostání jídelní židličky s motivy oblíbených dětských pohádkových hrdinů, pohádek apod., avšak tyto výrobky často pocházejí z Číny a bohužel jsou nízké kvality. Tyto židličky vypadají na první pohled díky obrázkům krásně, ale nedosahují tak dobré kvality jako židličky kupovaných v ověřených obchodech.

Židličky z druhé ruky

  • Obecně nákupy dětských věcí z druhé ruky nedoporučuji, a to zejména kvůli možným skrytým vadám. A nejen to – polstrování může být plesnivé a dřevo napadené škůdci. Z bazarové židličky navíc nevyčtete, čím vším si mohla projít, jak hygienicky byla používána a udržována. Jiným případem je židlička používána známými či příbuznými, kteří by měli o židličce podat spolehlivé informace – na druhou stranu ani oni nemusejí o některých vadách vědět.

  • V případě plastových židliček je důležité zjistit, o jak kvalitní plasty se jedná. Zkontrolovat je potřeba to, zda se nelámou nebo neohýbají.

  • U dřevěných židliček je zásadní, aby byly natřeny alespoň základním lakem, samozřejmě zdravotně nezávadným a určeným pro styk s dětskou pokožkou. Vhodné není přírodní dřevo, protože by se dítě mohlo zranit o třísky.

Stěžejní zásady

  • Židličku kupujte od ověřených výrobců.

  • Židličku vybírejte podle věku dítěte, od kterého budete chtít dítě do židličky umístit. Některé židličky jsou vhodné pro děti od narození, ale některé až od půl roku věku.

  • Rozmyslete, zda máte pro židličku dostatek prostoru a podle toho vybírejte. Plastové židličky jsou ideální pro malé prostory, velké židličky jsou vhodné pro domácnosti s dostatkem místa.

  • Chcete-li židličku používat i pro dítě starší, volte židličku rostoucí nebo s vyšší nosností.

Časté dotazy

Jak židličku udržovat?

Vzhledem k tomu, že jídelní židlička je určena ke stolování dítěte, je nutné předpokládat, že židlička může být jídlem či pitím znečištěna, a proto je nutné při jejím výběru myslet také na její údržbu.

Jídelní židličky musí být dobře omyvatelné, aby je bylo možné udržovat hygienicky čisté. Doporučují se přípravky, které jsou vhodné pro styk s dětskou jemnou pokožkou.

Polstrování či potah plastových jídelních židliček lze sundat a omýt, případně jinak vyčistit. Textilní příslušenství ovšem není doporučováno prát v automatické pračce. Vždy je nutné řídit se pokyny výrobce, aby nedošlo ke znehodnocení. Většinou jde ale o materiály, které stačí otřít a poté už není nutné prát.

  • Dřevěná židlička

Dřevo, ze kterého jsou židličky vyrobeny, bývá zhotoveno bezúdržbově. Pokud si vyberete židličku z přírodního materiálu, je ošetřena tak, aby dřevo drželo stálobarevnost. V některých případech se svrchní dřevo může zabarvit, např. při vystavení chemii nebo barevně agresivním jídlům, jako je mrkev, červená řepa aj. K nechtěnému zabarvení ale dojde často až po určitém delším čase, nikoliv po měsíci či po půl roce. Dřevěnou židličku nikdy nečistíme chemickými prostředky, které by mohly poškodit zdraví dítěte.

  • Plastová židlička

Plastová jídelní židlička může být v důsledku slunce vyšisovaná, proto je vhodné zvážit její umístění na slunci. Někdo může nechat židličku na balkóně a poté ji reklamovat. Na takovéto vady způsobené nesprávným zacházením se ale reklamace nevztahují.

 

Kde je možné židličku zakoupit?

I když lze jídelní židličky zakoupit na mnoha místech, doporučujeme nakupovat v renomovaných obchodech. Jídelní židličky od ověřených prodejců budou splňovat bezpečnostní normy nutné proto, aby si dítě v židličce neublížilo. Z tohoto důvodu není vhodný nákup na tržnici. U židličky hrozí největší riziko toho, že si dítě skřípne prst nebo ze židličky spadne. Při koupi extrémně levných židliček je nutné počítat s horší kvalitou.

Do jakého věku dítěte lze židličku používát?

  • Vždy záleží na nosnosti konkrétní židličky. Obecně jsou židličky určené pro děti od narození do tří let. Rostoucí židličky lze ale používat mnohem déle.

Sdílej článek na: