Jak vybrat fusak?

Vytvořeno20.09.2023
Jak vybrat fusak?
Jak vybrat fusak?

Fusak – část výbavy pro děti, na níž jsme vyrostli i my, a přece neztratila na popularitě. Současné fusaky se od těch dřívějších liší především kvalitou, schopnostmi použitých materiálů a také velkým množstvím designů, ze ktrých si v dnešní době můžeme vybrat.

Roční období

Prvním kritériem výběru fusaku by mělo být roční období. Dle toho rozlišujeme fusaky do vyšších a nižších teplot. U fusaku by tak mělo být uvedeno, do jakých maximálních teplot je fusak vhodný. Setkat se můžete také s uvedením míst, do kterých je fusak určen.

 

Fusaky do vyšších teplot

Fusaky určené pro období vyšších teplot, tedy fusaky na jaro, léto, případně teplý podzim, jsou přirozeně tvořeny menším množstvím materiálu.

Většina jich je rostoucích, díky čemuž jsou využitelné na delší dobu. Oblíbeným materiálem jarních fusaků je softshell, prodyšný funkční materiál do jisté míry odolný vůči vodě a větru.

Fusaky do nižších teplot

Fusaky do nižších teplot, označovány jako zimní fusaky, mají obvykle velké rozměry a jsou huňaté. Aby bylo možné objem materiálu snížit, lze tyto fusaky „zmenšovat“.

Ne všechny zimní fusaky však musejí být huňaté, i na první pohled slabá vrstva fusaku může být určena do mrazivých teplot. I tenké materiály tedy mohou plnit stejné funkce jako huňaté, péřové materiály. Fusaky z těchto materiálů např. Outlast jsou pak perfektně skladné.

K zimním fusakům je často možné dokoupit také rukavice či rukávník ve stejném designu, setkáme se také se sety, které obsahují obé.

Tyto sety bývají zpravidla za výhodnější cenu. Protože sety vyjdou levněji, než koupě rukavic a fusaku zvlášt, volí maminky často právě set.

Celoroční fusaky

Celoroční/kombinované fusaky jsou díky dvěma vrstvám využitelné celoročně.

Zatímco v zimním období se používají obě vrstvy, v jarním/letním období se jedna z vrstev odepne a používá se pouze druhá, čímž vznikne méně objemný, lehčí fusak.

Fusak vybírejte také podle toho, kolik času trávíte venku, případně v jakých podmínkách. Maminky zvyklé s dětmi trávit venku opravdu hodně času vybírají většinou teplejší a funkčnější fusaky než maminky, které s dětmi tráví čas například jednu, maximálně dvě hodiny denně.

Velikost fusaku

Jarní/letní i zimní fusaky existují ve dvou rozměrových variantách, a sice malé (jednovelikostní) fusaky a rostoucí fusaky, tvořící většinu sortimentu. S velikostí fusaku úzce souvisí věk, pro který je daný fusak určený:

  • Malé modely fusaků mohou být určeny například pro děti ve věku 0–6 měsíců, případně do 1 roku. Modely od 0–6 měsíců někdy nemívají průstřihy (otvory sloužící k provlečení bezpečnostních pásů, viz níže), a jsou určené primárně pro použití v korbě kočárku v nejranějším věku.

  • Rostoucí fusaky mohou sloužit od narození až třeba do tří let věku dítěte. Pro jejich variabilitu a delší dobu využití jsou tyto fusaky při výběru často upřednostňovány. Tyto fusaky jsou někdy výráběny s mnoha chytrými funkcemi a je možné je využít více způsoby, čehož je možné docílit připnutím či odepnutím různých částí, většinou pomocí patentů či zipů.

Šířka vs. délka

U fusaků se neřeší ani tolik šířka, jako spíše délka. Pomineme-li nejmenší fusaky, délka větších fusaků se pohybuje v rozmezí cca 90–110 cm (některé z nich jsou rostoucí, jiné mají délku fixní). Některé fusaky lze zkrátit pouze o 5 cm, jiné až o 20, vždy záleží na konkrétním modelu.

Obecně jsou fusaky používané do cca 12 měsíců věku. Fusaky maminky přestávají používat ve chvílích, kdy už děti nosí boty, případně kdy už více chodí, než sedí v kočárku. Pro děti, které už ovládají chůzi, se vyplatí investovat do fusaku s odnímatelnou spodní částí – díky ní je dítě zabaleno ve fusaku, aniž by bylo nutné mu sundávat znečištěné boty.

Některé fusaky lze prodlužovat pomocí prodlužovacích dílů, které se mohou pro potřeby malých dětí buď přímo fyzicky odejmout, nebo zahrnout pod nožičky.

Zatímco v prvním případě odejmutím zmenšíme objem fusaku, v druhém případě je objem fusaku zbytečně velký a zabírá tak hodně místa. Jakmile dítě povyroste, stačí připnout prodlužovací díl, nebo v druhém případě původně zahrnutou část fusaku opět vyhrnout.

Využití fusaku

Fusaky lze dělit také podle umístění na fusaky přímo do autosedaček a fusaky do kočárků. Fusak do autosedačky musí být opatřen otvory pro bezpečnostní pásy a být rozměrově uzpůsoben menšímu prostoru autosedačky, fusaky do kočárku mohou být díky většímu prostoru kočárku větší.

Fusak do autosedačky

Fusak do autosedačky ocení rodiče, kteří s dítětem často cestují, a přitom nechtějí nijak řešit kombinézku apod. Tyto fusaky najdou využití i v kočárcích s malou korbičkou, časté jsou modely do 6 měsíců věku dítěte.

Fusaky do autosedačky rodiče používají pouze v zimě, v letních měsících stačí miminko ochránit před ofouknutím dekou.

Pokud chcete fusak využít do autosedačky, vybírejte model s průstřihy. Dítě ve fusaku se totiž v autosedačce nepřipoutává bezpečnostním pásem přes fusak, ale přímo na tělíčko dítěte. Průstřihy pak slouží k tomu, aby dítě mohlo být připoutáno přímo na těle a zároveň na sobě mohlo mít fusak. Fusak se do sedačky vloží, protáhnou se jím bezpečnostní pásy, dítě pak leží zády na fusaku, poté se připoutá jeho tělíčko, pásy se utáhnou a fusak se přes dítě překlopí a zapne. Materiál rozhodně nesmí být mezi tělíčkem a pásem, v případě nárazu by se nedotažený prostor stlačil, což by bylo pro dítě velmi nebezpečné. Totéž platí i pro poutání dítěte v jiných vrstvách, například zimní bundě – místo poutání v zimní bundě dítě připoutejte blízko k tělíčku a dítě pak zakryjte zimní bundou nebo dekou.

Fusak do kočárku

V kočárku většinou bývá dostatek místa a je proto možné volit fusaky větší. Na druhou stranu existují i kočárky s opravdu malou korbičkou, kde je velmi málo místa.

Fusaky určené do sportovních kočárků musejí mít tzv. pětibodové upínání, případně upínání na průstřihy či jiné otvory. Většina fusaků už má tyto průstřihy předpřipravené, nicméně do korbičky běžného kočárku se nevyužívají, to až posléze do sportovního kočárku. Některé modely mají průstřihy zakryté suchými zipy či jiným materiálem. Když budete průstřihy potřebovat, pouze odděláte suchý zip. Některé fusaky nejsou průstřihy vybaveny vůbec – tyto fusaky tak využijete pouze v korbičce kočárku, pro sportovní kočárek už nebudou využitelné.

Do sportovních kočárků lze využít i odepínatelné fusaky určené klasicky do korbičky standardního kočárku nebo pak fusaky zhotovené přímo pro sportovní kočárky. Jejich výběr se pak odvíjí od tvaru sportovního kočárku – do některých se budou designově více hodit fusaky zakončené do obdélníku, do jiných pak modely zakončené dokulata. Roli při výběru hraje také náročnost připevňování a odepínání fusaku.

Při výběru fusaku do kočárku se nezapomeňte zaměřit na to, zda fusak do vašeho kočárku skutečně sedí. Fusaky existují ve více tvarech, z nichž některé mohou do vašeho kočárku sedět lépe, stejně tak ale existují i modely fusaků vhodné do všech kočárků.

Materiály

Vnější materiál

Z vnější strany bývají fusaky často zhotoveny ze šusťákoviny nebo kočárkoviny, jednoduše materiálu, který odolá minimálně lehčímu dešti.

I přes částečnou odolnost vůči dešti je vhodné při dešti opatřit jak kočárek, tak fusak pláštěnkou, doplnit lze případně i nánožník. Na trhu existují i voděodolné fusaky, je jich ovšem minimum.

Zvnějšku může být použit také polyester, materiál levný, velmi dobře držící tvar, na druhou stranu těžší a nasákavější.

 

Vnitřní materiál

Vnitřní materiál fusaku může být zhotoven z přírodních, nebo syntetických materiálů.

Přírodní materiály

Z přírodních materiálů se využívá peří a ovčí vlna. Péřové fusaky bývají nejvíce nákladné (oproti dutému vláknu je cena až dvojnásobná), jejich výhodou však je, že nejsou tolik objemné, díky čemuž se bez potíží vejde i do korbiček kočárku. Na druhou stranu na něj mohou být některé děti alergické. Podobně drahou ovčí vlnu najdeme nejen v zimních fusacích, ale i v podobě letní vložky ve fusacích jarních/letních – taková vložka dokáže jak hřát, tak chladit.

Syntetické materiály

Ze syntetických materiálů je rozšířené duté vlákno a stále více se prosazující funkční materiál zvaný outlast. Díky své schopnosti pracovat s teplotou lze fusaky z tohoto materiálu používat déle než fusaky pouze z huňatého, hřejivého materiálu. Další variantou může být i kombinace peří na vršku a duté vlákno vespod. Polar fleece pak značí měkký materiál s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Podobně jako u vnějšího materiálu může i polyester sloužit jako materiál vnitřní.

Cenově nejdostupnější fusaky, fusaky z dutého vlákna, se mohou lišit množstvím dutého vlákna. Některé fusaky jsou dutým vláknem plněné méně, jiné více.

Funkční materiál outlast

Fusaky z funkčních materiálů jsou vhodné zejména pro maminky-prvorodičky, které váhají, jak děti do daného počasí obléknout. Funkční materiál outlast pomáhá dítěti regulovat teplotu (děti ještě nemají takové termoregulační schopnosti), a mamince tak ušetří starosti s oblékáním.

Na rozdíl od jiných funkčních materiálů, používaných například ve sportovním odvětví, outlast neřeší až následek (například odvod potu od těla), ale předchází tomu, aby se dítě přehřálo nebo podchladilo, to vše díky obsahu mikrokapslí naplněných voskem, který se mění z kapalného skupenství na skupenství pevné a během této proměny se teplo dle podmínek buď absorbuje, nebo uvolňuje.

Čím větší množství outlastu fusak obsahuje, tím po delší dobu dokáže teplotu aktivně regulovat.

 

Příklad fungování outlastu

V místnosti se dítě nepřehřeje tak rychle, protože fusak po určitou dobu (např. 30 minut) udržuje teplotu místnosti, než se vyčerpá a než se začne přehřívat. Běžným jevem v zimním období je, že maminky miminko silně obléknou, přičemž se ještě zdrží v interiéru, kde čeká v kočárku i miminko.

V oblečení/fusaku z nefunkčního materiálu se dítě začne po krátké době potit, na procházku už jede zpocené a je tak vystavováno riziku prochladnutí. Naopak outlast dokáže předejít tomu, aby se dítě po dobu čekání na maminku v interiéru zpotilo.

Totéž platí i naopak – venku si dítě ve fusaku vytvoří příjemné klima, které po příjezdu do interiéru domu outlast ještě chvíli „udržuje“ a přechod do teplotně odlišného prostředí je tak pozvolný.

Zkušenosti s outlastem jsou veskrze pozitivní – při jeho používání maminky mohou zaregistrovat menší plačtivost. Důvodem, proč děti pláčou, totiž bývá nejčastěji hlad a nevhodná teplota.

Voděodolnost a větruodolnost

Na trhu jsou v dnešní době i fusaky z funkčních materiálů, které se kromě mnoha funkcí pyšní také odolností proti vodě a větru, což oceníte obzvláště v zimních měsících, kdy vaše miminko zůstane v teple a suchu i když vás při procházce zastihne sněžení.

Zapínání

U fusaků se můžeme setkat hned s několika variantami zapínání.

  • Nejrozšířenějším a nejvhodnějším typem zapínání je jednoznačně klasický pojízdný zip. Tento zip se nezachycuje do oblečení a nejlépe se s ním manipuluje. Fusaky mohou být vybaveny buď jedním zipem uprostřed, nebo dvěma zipy umístěnými po bocích.

  • Méně časté suché zipy do sebe často zachycují oblečení, na kterém mohou dokonce vytvořit oka.

  • Okrajovou záležitostí jsou knoflíčky u límců (ty se mohou a nemusejí překlopovat), případně stahovací gumičky kolem hlavy, podobné stahovacím gumám po bocích bund. Stahovací gumičky mohou výrobci volit nejen v části kolem hlavy, ale i po těle fusaku – utažením lze fusak celkově zúžit a zajistit tak dítěti více komfortu.

Možnosti a funkce fusaku

Jak určitě každá maminka potvrdí, není nad praktičnost. Existuje řada prvků, které mohou používání fusaku usnadnit.

  • Zahřátí a zabezpečení miminka – podstatné zejména u malých miminek, jednou z možností je stažení materiálu pomocí stahovacích gumiček, jinou pak připojení dílu zapnutého na knoflíčky, který lze dle potřeby přehrnout a zabránit tak foukání do obličejíčku

  • Zvětšení/zmenšení fusaku – zmenšením lze fusak vložit i do korbičky kočárku. Zmenšení fusaku využijete i ve vyšším věku dítěte, kdy už dítě chodí a nosí botičky – pro tyto případy lze volit buď úplně odnímatelný spodní díl (dítěti z fusaku po odejmutí dílu vyčnívají nohy v zimní obuvi, která nohám zajišťuje teplo), nebo díl zespod opatřený zipy (fusak se zkrátí rozepnutím a zastrčením části fusaku). Odnímatelné díly jsou kvůli snadné údržbě zevnitř většinou zhotoveny ze šusťákoviny, počítá se s tím, že děti už mají na nohou boty, které mohou být zašpiněné.

  • Bezpečnost zvyšují fusaky s reflexními prvky. Poměrně běžným prvkem fusaků jsou svítící zipy, prošívané pruhy nebo také reflexní samolepky či proužek. Tyto vizuální prvky jsou vhodné spíše do sportovních kočárků.

  • Kožešinový pruh je spíše záležitostí estetickou než funkční, ale i tak může do určité míry chránit před větrem, jako to používají eskymáci.

  • Protiskluzová vrstva ze spodní strany fusaku zamezuje sesouvání fusaku ze sportovního kočárku.

  • Modely, které nemají protiskluzovou vrstvu, mohou stabilitu zajistit pomocí kapucky na vnější vrchní straně u konce hlavičky. Tuto kapucku lze zahrnout, navléct zezadu přes opěrku nebo přivázat pomocí tkaniček.

  • Některé fusaky nabízejí možnost z odejmutého spodního dílu za pomoci popruhu vytvořit tašku určenou pro přenos celého fusaku.

  • Fusak složený z více dílů umožňuje v případě znečištění vyčistit pouze znečištěný díl.

Design

Designových provedení je nesčetné množství. Pokud už máte zakoupený kočárek určité tmavší barvy (černá, šedá apod.), vhodně jej doplní a ozvláštní barevný fusak, naopak pro kočárek barevný se hodí neutrálnější barvy.

Na trhu se dokonce setkáte s fusaky určenými ke konkrétnímu modelu kočárku – fusak i kočárek jsou zhotoveny ve stejném designu, ve stejném designu bývají k dostání i rukávníky (rukavice).

Zčásti je design dán i způsobem prošívání, které však na funkčnost fusaku nemá prakticky žádný vliv.

Správná péče a údržba

Pro prodloužení životnosti je třeba se o fusak správně starat. V první řadě se řiďte doporučením výrobce, který pomocí piktogramů uvádí, zda je daný fusak vhodný k praní (pokud ano, k jakému praní), sušení v sušičce apod. Praní se obvykle doporučuje ruční, spíše na nižší teploty. Existují ale i modely, které prát jednoduše nelze.

Na pravidla údržby je třeba opravdu dbát, zejména pak v případě péřového či koženého fusaku.

  • U kožených fusaků může nedodržení pravidel údržby vést k úplnému odbarvení kůže a celkovému zničení fusaku. Pravou kůži byste vyloženě neměli vůbec prát, mnohem vhodnější je zvolit cestu čistírny, která fusak profesionálně vyčistí.

  • Problém při údržbě péřového fusaku spočívá v riziku slehnutí peří. Z tohoto důvodu není ani péřový fusak vhodné prát.

Obecně platí, že fusak se nenachází přímo na těle dítěte, což znamená, že se nepropotí. Fusak se může zašpinit vnějšími jevy, například jídlem či špinavou obuví. Proto je vhodné fusaky pouze otírat a čistit povrchově než je vyloženě prát, přestože mnoho maminek má tendence prakticky vše před prvním použitím vyprat – to se však v případě fusaku vůbec nemusí vyplatit.

V praxi bohužel často dochází k chybné či nedostatečné interpretaci piktogramů uváděných výrobcem. Může se pak stát, že maminka sice vypere fusak dle doporučení výrobce (například na program ruční praní na 30 stupňů), ovšem nepoužije speciální prací prostředek určený konkrétně na daný materiál, čímž může fusak nenávratně poškodit. Vždy používejte adekvátní prací prostředky, v opačném případě byste mohli zničit vlastnosti daného materiálu.

Sdílej článek na: