Rádi vás přivítáme na individuální konzultaci či nákupu, abychom společně našli to nejlepší řešení pro vaše potřeby. Stačí si rezervovat termín.

Dětská vanička či koupací kyblík?

Vytvořeno11.01.2023
Dětská vanička či koupací kyblík?

Jak vybrat dětskou vaničku

Že je vanička nezbytnou součástí výbavičky každého miminka, je nepopiratelné. Jak často ale miminko koupat, už je otázka palčivější – v naší kultuře je zvykem koupat miminko denně, čím dál více se však prosazují názory koupat dítě méně často (cca třikrát týdně). Koupáním totiž smýváme „ochranný obal“, který si tělo během dne vytváří.

Miminka můžeme koupat v klasické vaničce nebo v koupacím kyblíku. Vaničku i kyblík lze používat společně se stojanem, který zvyšuje stabilitu, zamezuje převrhnutí vaničky/kyblíku a koupání celkově usnadňuje. K výrobě vaniček i kyblíků se většinou volí plasty, jejichž certifikace zajišťuje zdravotní nezávadnost (nedochází k vylučování škodlivin). Výhoda plastových vaniček a kyblíků je také v jejich nízké hmotnosti, díky které je snadno přemístíte z místa na místo. 

A jak je to s věkovým omezením? Rovné vaničky jsou použitelné až do čtyř let věku dítěte, kyblíky zpravidla od 0 do 12 měsíců, případně od 0 do 6 měsíců, výjimkou však není ani použití do tří let věku dítěte. Doporučený věk je vždy uveden v technických specifikacích výrobku.

Jakou variantu ale zvolit a jeké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností? To se dozvíte v následujícím článku.

 

Vaničku, nebo koupací kyblík?

 

Vaničky

Klasické vaničky jsou vyrobeny z plastu a liší se velikostí (menší mívají rozměr 84 cm, větší pak cca 100 cm). Přístup ke koupání miminka si maminky usnadňují umístěním vaničky na židli nebo na stůl, případně na stojan určený přímo pro vaničku. Díky snadné přenositelnosti vaničky lze miminko koupat prakticky kdekoliv, kde si na vaničku vytvoříme místo. Součástí pokročilejších vaniček mohou být např. prostory vytvarované pro uložení různého příslušenství (např. šampon, tělový krém, mýdlo, teploměr aj.).

Při samotném koupání se většinou používá vložka (např. z plastu, molitanu, ale i starší provedení – bavlna/plátno na kovové konstrukci aj.), která zamezuje tomu, aby miminko leželo na dně vaničky a natekla mu do oušek voda.

Vaničky jsou větší než kyblíky, a proto spotřebují více vody. Ve vaničce dítě není ponořeno do takové míry jako v kyblíku. Při koupání je dítě sice poléváno teplou vodou, ovšem pokaždé, kdy z něj voda odteče, dítě pociťuje prudké ochlazení. Většina dětí se tak koupe nerada – nikoliv kvůli vodě, ale právě kvůli chladu. Okrajovým produktem vztahujícím se pouze k vybraným typům vaniček může být termofor, který udrží teplotu ve vaničce po delší dobu (cca 10 minut) teplou (ohřeje se v mikrovlnné troubě a následně nahřívá vodu). Pro běžné koupání nejsou termofory příliš rozšířené, mnohem častěji se používají pro rehabilitační účely. Koupání jako takové je obvykle velmi krátká záležitost, která nevyžaduje dodatečné ohřívání.

Při koupání ve vaničce maminky miminku nemusejí podpírat hlavičku, miminko leží na podložce s mírně vyvýšenou hlavičkou. Nejoblíbenější jsou vaničky s rovným dnem, do nichž se dokupují zmíněné podložky. Pro starší děti jsou vaničky tvarované tak, aby děti měly ve vaničce oporu, zpočátku je však nutné koupat dítě zásadně za použití podložky.

Mnohé vaničky jsou konstruované tak, aby dítěti vyhovovaly po delší dobu. Za použití příslušného lehátka je vanička uzpůsobena novorozenci, při jeho odejmutí pak staršímu dítěti.

Stojan

Práci s koupáním může ušetřit stojandíky němuž se maminka nemusí při umývání k miminku příliš sklánět a zároveň je zajištěna stabilita vaničky. Výškově se stojan podobá sušáku na prádlo, je zhotovený z kovu a jeho mechanismus zabraňuje samovolnému složení. Tuto pomůcku ocení maminky, které nemají k dispozici žádnou plochu, na kterou by mohly vaničku umístit. Stojan bývá mnohdy dražší než samotná vanička.

Stojany se liší velikostí – vždy je nutné vybrat takový, který bude přesně sedět na danou vaničku. Přestože jsou k dostání i „univerzální“ stojany, existují vaničky, které do nich jednoduše vsadit nelze. Než dodatečné dokupování stojanu je mnohem lepší kupovat soupravu stojanu a vaničky současně. Pokud byste při dodatečném zakoupení stojanu bez vyzkoušení kompatibility s vaničkou zjistili, že se vanička ve stojanu hýbe, rozhodně stojan nepoužívejte!

Velikost a design vaničky

Malá vanička, tedy vanička o rozměru cca 80–84 cm, je určená pro malá miminka (0–12 měsíců), větší miminka se v ní už cítí stísněně. Prodávanější jsou vaničky kolem 100 cm, které dítěti vydrží po delší dobu.

Vaničky jsou k dostání v širokém spektru barev a dokonce i v průhledném provedení. Starší děti mohou zaujmout vaničky s obrázkovými potisky.

Speciální typy vaniček

  • Cestovní nafukovací vaničky – bývají opatřené výpustí, vhodné na cesty, díky možnosti vyfouknutí jsou velmi skladné, navíc je lze využít i jako bazének, což oceníte hlavně v létě

BADABULLE Nafukovací vanička Lagon

  • Skládací vaničky – jsou hranatého tvaru a lze dle potřeby rozložit a složit, disponují protiskluzovým dnem a spoji zajištěnými proti úniku vody, vhodné na cesty a do malých prostor
    STOKKE Flexi Bath
  • Vaničky s přebalovacím pultem – vanička zabudovaná do stojanu či komody, kde je možné uskladnit navíc například plenky nebo kosmetika

 

SCARLETT Přebalovací komoda s vaničkou ARIEL

  • Digitální vaničky – multifunkční vaničky, které disponují mnoha funkcemi, například integrovanou váhou či teploměrem

 


AQUASCALE Digitální vanička pro děti 3v1

Vhodné pro:

  • konzervativnější maminky

  • prostornější domácnosti

Výhody:

+ k dostání v mnoha designových provedeních

+ lehké

+ disponují mnoha vychytávkami

Nevýhody:

- větší spotřeba vody

- horší manipulace s miminkem

- nižší bezpečnost (miminko se může dostat pod vodu, vyšší riziko převrhnutí)

- dítě není ponořeno tolik jako v kyblíku a pociťuje tak chlad

Koupací kyblíky

V koupacích kyblících používaných před cca 10 lety maminky musely udržovat hlavu miminka nad hladinou podpíráním brady (jednou rukou), přičemž druhou rukou jej omývaly. Současným trendem je kyblík, laicky označovaný „snuggle [šnugl]“, jehož konstrukce zajišťuje, že maminka miminko (už i novorozence) nemusí přidržovat, ale pouze ho omývá vodou. Kyblík je polohovatelný do mírného polosedu a vypolstrovaný nechladivým materiálem. Zarážka umístěná na dně zamezuje nežádoucímu pohybu dítěte směrem dozadu, profilované sedátko zabraňuje pádu dítěte. Díky řadě výhod patří tyto kyblíky v současnosti k nejvíce poptávaným. Jsou sice dražší, ovšem vzhledem k malým rozměrům a nižší spotřebě vody velmi praktické.

Výhody kyblíků

Díky menšímu objemu snižuje kyblík náklady na spotřebu vody (do kyblíku stačí napustit 2–3 litry vody), aniž by dítě bylo při umývání nějak ochuzeno. Díky nízké hmotnosti se také z kyblíku rychleji a snadněji vylévá voda, dítě je v příjemné teplotě (+- 37 °C) ponořené většinou těla, díky čemuž nepociťuje chlad jako ve vaničce a prostředí má rádo. Protože je miminko o kyblík opřené zádíčky, maminka nemusí miminko tolik jistit a miminko se jí lépe koupe.

Případné obavy o nepříznivosti polohy dítěte ve vaničce nejsou na místě. Svinutá pozice polosedu, kdy dítě není narovnané, není škodlivá, ale naopak běžná i při nošení v šátcích či při sezení v autosedačce. Díky tomu, že se poloha podobá pozici, kterou miminko zaujímalo v děloze, má uklidňující účinky. Starší dítě si v kyblíku už může dokonce hrát s hračkami.

Pro dobrou manipulaci se zaměřte na dobré provedení okrajů. Kyblíky s ergonomicky tvarovaným okrajem manipulaci s kyblíkem usnadní.

Velikost a design koupacích kyblíků

Rozměrově kyblíky zaberou méně místa (častá velikost je 39 cm × 60 cm), proto jsou vhodné zejména do málo prostorných koupelen.

 

Polohovatelné kyblíky se často vyznačují dvěma barvami – určitou barvu má samotný kyblík, jinou pak podložka a opěrátko. Vybírat můžeme z provedení pro holčičky, pro chlapečky, ale i neutrální. K dostání jsou i průhledné kbelíky usnadňující kontrolu dítěte při koupání.

 

Stojan

Stejně jako u vaničky je i u výberu kyblíku třeba věnovat pozornost kompatibilitě stojanu a kyblíku a pokud si nejste jisti z hlediska bezpečnosti vašeho děťátka byste stojan neměli používat vůbec. 

Vhodné pro:

  • maminky vítající inovace v dětských potřebách

  • malé prostory v domácnosti

Výhody:

+ větší bezpečnost (nižší riziko převrhnutí, dítě se nemůže dostat pod vodu)

+ lepší manipulace s miminkem

+ větší dítě už je schopno v kyblíku samo sedět a hrát si (přítomnost rodiče je však stále nezbytná!)

+ rychlejší a snazší manipulace s kyblíkem (např. při vylévání vody, při přenášení menšího objemu vody v kyblíku apod.)

+ menší rozměry, skladnost, úspora místa

+ větší ponoření zamezuje pocitu chladu

+ moderní design

Nevýhody:

- vyšší cena

Mnoho maminek je v počátku odhodláno koupat miminko v klasické vaně, pouze za použití lehátka.

Řada z nich však brzy názor změní, protože koupání miminka je jednak velmi náročné pro maminku (zejména v období šestinedělí), ale především poměrně nebezpečné pro miminko.

Varianta přepážky vany, kterou se vana „rozdělí“ na dvě části a objemově se tak vytvoří dětská vanička v klasické vaně, je vhodná pro starší děti, které se už nevejdou do koupací nádoby a jsou schopny samy si ve vodě i hrát.

Pro malé děti je však tato varianta koupání z hygienických důvodů nevhodná.

 

 

 

Hračky do vody

Jak ale děťátko při koupání zabavit? Pomoci nám k tomu mohou nejrůznější hračky do vody, které na trhu jsou, nabídka je opravdu široká. Vybrat si můžete od plastových hraček (lodiček, mořských tvorů a dalších) přes knížek do vody, které často při zmáčknutí pískají či jsou jinak interaktivní.  Další možností jsou nejrůznější hry do vody - například rybářský set, vodní mlýnek a jiné. 

Oblíbené jsou také stohovací kelímky a mističky. 

Další doplňky ke koupání

Kromě již zmíněného teploměru a hraček do vody je na trhu také široká nabídka doplňků, které při koupání vašeho děťátka jistě oceníte. Jedná se například o žínky z bavlny či bambusu, které vám pomohou s umýváním jemné dětské pokožky, župánky a ručníky, které zajistí, aby vašemu děťátku nebyla po koupání zima ale i hřebínky, kartáče na vlásky či dětská kosmetika, díky které bude pokožka děťátka hydratovaná a zbaví jej nepříjemných opruzenin či vyrážek. 

 

Vypouštění vody

Po vykoupání je třeba použitou vodu nějakým způsobem zlikvidovat. Při použití společně se stojanem se vyplatí vaničky s výpustí, kdy maminka po vykoupání miminka pod stojan vloží kbelík, do kterého přes výpusť vypustí vodu a teprve z něj vyleje vodu do odpadu. Vaničky bez výpusti umožňují vodu pouze vylévat. Kyblíky výpusť nemají, vypouštění z kyblíku do kyblíku by postrádalo smysl. Voda se vylévá vždy přímo z kyblíku.

Kontrola teploty

Pro komfortní koupání je třeba koupat miminko ve vodě, která pro něj má vyhovující teplotu. Ta by měla činit ideálně 37, případně 38 stupňů (teplota přibližně tělesné teploty), v žádném případě děti nekoupeme v příliš horké vodě.

Pomocníkem při hlídání teploty mohou být dokoupitelné samolepky, které se nalepí do vaničky/kbelíku (např. na dno) a na základě zbarvení signalizují stav teploty.

Konkrétní hodnoty teploty můžeme zjistit pomocí koupacího teploměru, který může mít podobu buď standardního teploměru se stupnicí, nebo hračky, na níž se teplota zobrazuje buď stupnicí, nebo digitálně.

Digitální teploměry mohou nabízet mj. například dvojitou kontrolu teploty, funkci integrovaných stopek a časovače.

 

Údržba

Z hygienických důvodů je kyblík či vaničku po koupání vždy potřeba dobře opláchnout, zvlášť v případě mastnoty vzniklé používáním různých krémů, mýdel apod.

Vaničky i kyblíky musejí být vždy perfektně čisté, děťátka jsou zvlášť citlivá v období do 6 týdnů věku, kdy se jim hojí pupík.

Pravidelně a důkladně bychom měli čistit také hračky do vany, které Vaše děťátko zabaví při koupání, či další doplňky, které při koupání používáme (teploměry, žínky, hřebínky apod.)

Na co si dát pozor

  • Před koupí vaničky si dobře rozmyslete, zda si troufáte na koupání bez stojanu. Pokud ne, kupte nejlépe oba prvky společně – vyhnete se tak riziku nekompatibility stojanu a vaničky.

  • Testování vaničky není vše – přestože jsou vaničky testovány a certifikovány, vždy je potřeba dítě koupat bezpečně. I v testované a certifikované vaničce může při chybném zacházení dojít k nehodě!

 

Sdílej článek na:

Pro lepší zážitek z nákupu používáme cookies.
Nepovolovat cookiesPovolit vše