Přírodní kosmetika WELEDA se slevou 20 % ♥

Jak vybrat přebalovací pult?

Vytvořeno14.06.2023
Jak vybrat přebalovací pult?

Jak vybrat přebalovací pult?

Přebalovací pulty se stávají běžnou součástí výbavy miminka. Zatímco dříve maminky k přebalování používaly postel nebo stůl, dnes čím dál častěji považují přebalovací pult za součást výbavy, kterou je nutné před narozením miminka pořídit.

Přebalovací pult poskytne ideální prostor nejen pro přebalování miminka, ale také pro ošetření miminka po koupání nebo převlékání. Nabídka přebalovacích pultů je poměrně široká. Důležité je vybrat takový, který bude splňovat požadavky konkrétní maminky, a to jak na funkce, tak na prostor. Jak vybrat ten správný přebalovací pult a na co se při jeho výběru zaměřit, vám přináší následující článek.

Chystáte-li se na nákup přebalovacího pultu, je zásadní zamyslet se nad tím, co od přebalovacího pultu očekáváte a jaké máte prostorové možnosti k jeho umístění.

  • Do malých bytů není vhodný velký přebalovací pult, vhodnější bude pult skládací či samostatná přebalovací podložka, případně závěsný přebalovací pult.

  • V případě neustálého přesouvání přebalovacího pultu je vhodnější volit lehký plastový přebalovací pult na kolečkách.

  • Pokud víte, že budete přebalovací pult chtít používat mnohem déle a jste ochotni do něj více investovat, volte stabilní přebalovací komodu, která poslouží i poté, co přestanete dítě přebalovat.

  • Alternativou je také pultík na zeď, který je výklopný a lze umístit do jakékoliv výšky.

Rozdělení do kategorií

Při výběru přebalovacího pultu můžete narazit na problém s názvoslovím. Pro přebalování se totiž nepoužívá pouze pult jako takový, ale také například komoda či pouze přebalovací podložka. Výrobci, potažmo prodejci navíc nemusejí produkty označovat stejně – například přebalovací komoda může být u jednoho výrobce označena jako přebalovací komoda, u druhého jako přebalovací pult. V zásadě je však přebalovacím pultem myšlen pult, který na rozdíl od komody není vybaven zásuvkami a nemůže tak sloužit i do budoucna.

Co by ale všechny typy prostorů určených pro přebalování měly splňovat, je bezpečnost a pohodlí dítěte.

Při výběru přebalovacího pultu je důležitým hlediskem prostor, kam bude přebalovací pult umístěn. Přebalovací pult by měl být také snadno dostupný, protože maminka ho bude používat několikrát denně.

Přebalovací pult s poličkami

Klasický přebalovací pult je vybaven podložkou pro miminko a obvykle má jednu či dvě poličky na věci, které potřebuje mít maminka při přebalování po ruce (např. hygienické ubrousky, dětské pleny, základní kousky oblečení aj.). Tyto klasické pulty jsou lehké a velmi snadno se s nimi manipuluje. Některé jsou navíc vybaveny kolečky pro snadnější přesun, bez obav i mezi místnostmi. Přebalovací pulty mohou mít také vaničku, která je ale malých rozměrů a určená je pouze pro novorozená miminka.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence a děti o maximální hmotnosti 15 kg

Výhody:

+ zajištění hygienických podmínek během přebalování

+ pulty opatřené kolečky lze dle potřeby přesouvat

+ levnější oproti přebalovací komodě

+ snadná údržba

Nevýhody:

- krátká doba užitku

- modely z kvalitních dřev jsou dražší

Skládací plastový přebalovací pult

Skládací přebalovací pult se vejde i do velmi malých bytů. Jednoduše ho lze složit a postavit kamkoliv, vejde se i do skříně nebo pod postel. Je možné ho využívat také na cestování či delší návštěvy. Mechanismus rozložení funguje na podobném principu jako skládací židlička.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence a děti o maximální hmotnosti 15 kg

Výhody:

+ zajištění hygienických podmínek během přebalování

+ snadná údržba

+ pulty opatřené kolečky lze dle potřeby přesouvat

+ skladný, lehký

+ lze využít i na cestování

+ cenově dostupný

Nevýhody:

- krátká doba užitku

- nižší stabilita než u dřevěných pultů

Přebalovací komoda s úložným prostorem

Je-li v domácnosti dostatek prostoru, jsou ideální volbou přebalovací komody s úložným prostorem. V komodě jsou samostatné zásuvky, které nabízí dostatek úložného prostoru, do kterého lze umístit vše potřebné k péči o miminko.

Velkou výhodou přebalovacích komod je možnost odebrat vrchní část s podložkou a zůstane klasická komoda, kterou v dětském pokoji jistě využijete jak na uložení hraček, tak na uložení oblečení dítěte.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence a děti o maximální hmotnosti 15 kg
  • prostornější domácnosti

Výhody:

+ zajištění hygienických podmínek během přebalování

+ dlouhá doba užitku, lze použít jako klasickou komodu

+ stabilní, bytelná

+ snadná údržba

+ dostatek úložného prostoru

Nevýhody:

- vyšší cena

- nelze lehce přesouvat dle potřeby

Přebalovací podložka

Nejméně náročnou variantou v případě nedostatku prostoru je přebalovací podložka. Cílem přebalovacích podložek je zajistit dítěti hygienicky čisté prostředí v případě přebalování. Přebalovací podložky lze dělit jednorázové přebalovací podložky, samostatné přebalovací podložky a přebalovací podložky na pulty.

Přebalovací podložky jsou vyráběny v mnoha provedeních, a to v plastu i ve dřevě. V nabídce jsou podložky různých barev a designů.

Přebalovací podložka samostatná s tvrdým dnem

Jde o samostatnou podložku, která může být umístěna kamkoliv, např. na stůl, na postel, na pohovku aj. Jde také o nejlevnější přebalovací podložku. Samostatné přebalovací podložky mají tvrdé dno, většinou ze sololitové desky.

Tyto podložky je možné umístit např. nad okraje postýlky, přes bočnice – miminko se přebaluje tam. Přebalovací podložku s pevným dnem lze položit např. přes vanu nebo postel a vytvořit si tak místo k přebalení, kdekoliv potřebujeme. Měkkou podložku kamkoliv položit nelze.

V každém případě je u samostatných podložek dbát na jejich bezpečné umístění. Některé podložky s pevným dnem mají navíc šroubovací zarážky proti posunutí. K zajištění je možné použít i samolepicí suchý zip nebo kvalitní oboustrannou lepicí pásku.

Přebalovací podložka samostatná s měkkým dnem

Některé samostatné přebalovací podložky pevné dno nemají. Takové podložky lze umístit např. na pračku, postel, pohovku, komodu aj.

Měkké přebalovací podložky jsou určeny všude tam, kde maminka potřebuje miminko položit, ale povrch je příliš tvrdý (např. v koupelně během koupání maminka potřebuje miminko odložit a podložku umístí na pračku).

Jednorázová přebalovací podložka

Jednorázové přebalovací podložky jsou ideálním pomocníkem na cesty, na procházku, na návštěvu, k lékaři aj. Tyto podložky zabraňují tomu, aby při přebalování (a případném pomočení) nedošlo k protečení.

Jednorázová podložka se vejde do přebalovací tašky či kabelky a maminka ji může nosit s sebou prakticky pořád.

Tyto podložky slouží k jednorázovému použití, po kterém se vyhodí.

Cena jednorázových podložek se liší podle výrobce a kusů v balení.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence a děti o maximální hmotnosti 15 kg
  • méně prostorné domácnosti jako jediný přebalovací prostor
  • do prostorných domácností jako alternativní varianta přebalovacího prostoru

Výhody:

+ zajištění hygienických podmínek během přebalování

+ skladná, lehká

+ lze využít i na cestování

+ cenově dostupná

+ snadná údržba

Nevýhody:

- krátká doba užitku

Přebalovací pulty uchytitelné k postýlce

Úspornou volnou, co se prostoru týká, jsou přebalovací pulty, které lze připevnit k postýlce, či dokonce k vaně. Tyto přebalovací pulty mají ve spodní části nastavitelné úchyty, díky kterým lze uchycení přizpůsobit rozměrům postýlky či vany, kterou vlastníte a na kterou budete chtít pult upevnit.

K některým pultům s úchyty bývají v balení také stojany, na které lze pult postavit.

Vhodné pro:

  • novorozence, kojence a děti o maximální hmotnosti 11 kg

Výhody:

+ zajištění hygienických podmínek během přebalování

+ snadná údržba

+ lze uchytit dle potřeby

+ levnější oproti přebalovací komodě

+ snadná údržba

Nevýhody:

- krátká doba užitku

- je třeba věnovat velkou pozornost správnému uchycení puktu, aby nenastalo bezpečnostní riziko

Parametry

Bezpečnost a bezpečnostní prvky

Bezpečný přebalovací pult musí být označen evropskou normou (EN 12221), což znamená, že výrobce zajišťuje, že výrobek vyhovuje stanoveným požadavkům na bezpečnost dítěte.

  • Přebalovací pult musí být stabilní.

  • Aby umístění dítěte na přebalovacím pultu nebo na přebalovací podložce bylo bezpečné, nikdy nenechávejte dítě na přebalovacím pultu samotné bez dozoru. Dítě by mohlo snadno z pultu či podložky spadnout, zvlášť pokud je ve výšce.

  • I když přebalovací podložky mají zvýšené okraje, nejedná se o bezpečnostní prvek, který zabrání vypadnutí dítěte, rozhodně na ně tedy v tomto ohledu nespoléhejte.

  • Přebalovací pulty jsou určeny pouze pro děti s maximální hmotností 15 kg.

  • Má-li pult nohy se čtyřmi kolečky, musí být dvě z nich vybavena brzdami.

  • Pokud je přebalovací pult vybaven kolečky, vždy dbejte na to, aby kolečka byla zabrzděná vždy, když je dítě na přebalovacím pultu.

  • Veškeré kosmetické přípravky, které jsou nutné pro přebalování (krémy, masti aj.) mějte umístěné mimo dosah dítěte.

  • Věci, které budete k přebalování dítěte potřebovat, si připravte v blízkosti přebalovacího pultu, abyste nemuseli během přebalování od dítěte odcházet a nechávat ho na pultu samotné.

  • Materiál, ze kterého je přebalovací pult vyroben, nesmí být pro dítě nijak závadný. Kovové části musí být odolné proti korozi. Plastové části nesmí být naprasklé či nijak poničené. Dřevo nesmí být napadeno hnilobou či červotočem.

  • Barva přebalovacího pultu nesmí být toxická a musí být stálá, odolná proti otěru.

  • Přebalovací pult musí mít bezpečné rohy a hrany, tj. zaoblené nebo opatřené bezpečnostními kryty zabraňujícími poranění dítěte.

  • Skládací pult musí být vybaven bezpečnostním mechanismem, který zabraňuje samovolnému složení.

Materiál

Materiál přebalovacích pultů/podložek musí být zdravotně nezávadný. Přebalovací podložky nesmí být vyrobeny za použití nebezpečných rozpouštědel, lepidel a barev. Spodní strana přebalovací podložky by měla být protiskluzová, aby nedošlo k úrazu dítěte.

Vrchní část

Vrchní část přebalovací podložky by měla být zhotovena z omyvatelného materiálu. Nejvhodnějším materiálem je polyethylen či polypropylen. Spodní pevná deska je vyrobena z materiálu MDF a je potažena také PVC fólií. Některé podložky mají potah vyměnitelný a pratelný potah, aby miminko neleželo na studeném povrchu. Většina podložek je ale bez látkového potahu, protože maminkám stejně poslouží dětská plena či ručník.

Konstrukce přebalovacích pultů je nejčastěji vyrobena ze dřeva, může být ale i v plastovém provedení. Přebalovací pulty jsou stabilní, ale citlivé na vlhko. U plastových pultů je tomu přesně naopak – jsou odolné vůči vlhkosti, ale na druhou stranu málo stabilní. Jaký si tedy vybrat? Ideální je kvalitní dřevěný pult s plastovou podložkou.

Měkké vs. tvrdé dřevo

Přebalovací podložky ze dřeva jsou dražší než plastové podložky, cenu však určuje z velké části typ dřeva. Kvalitnější, ale také dražší jsou přebalovací pulty z tvrdších dřevin (dub a buk). Levnější variantou jsou přebalovací pulty ze dřevin měkkých (smrk a borovice).

Na pultech z měkkých dřevin počítejte s rychlejším a viditelnějším opotřebením, které může vést ke ztrátě stability. To stejné platí u přebalovacích komod. V případě přebalovacích komod, u kterých se přepokládá, že budou používány delší dobu, se ale investovat vyplatí. Je však třeba počítat s cenou kolem 4 až 5 tisíc korun.

Rozměry

Podle věku dítěte jsou přebalovací pulty děleny na dva typy

Typ 1 - model pro děti od 0 do 12 měsíců

Typ 1 je pro děti od narození až 1 roku. Minimální šířka musí být 38 cm, minimální délka 65 cm.

Typ 2 - model pro děti od 0 do 36 měsíců

Typ 2 je určen pro miminka opět od narození až do 36 měsíců věku, a proto jsou také jeho rozměry větší. Minimální šířka je 55 cm, minimální délka pak 75 cm. Pro zajištění bezpečnosti je nutné, aby vzdálenost mezi pohyblivými díly byla větší než 18 mm, nebo menší než 5 mm.

Pokud jsou součástí některých přebalovacích pultů šňůrky či látkové popruhy, musí mít délku maximálně 22 cm a smyčky nesmí mít obvod větší než 36 cm. Malé otvory a mezery mohou měřit jen mezi 12 mm až 25 mm.

Údržba

Údržba přebalovacích pultů se liší podle materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Přebalovací pulty i podložky jsou na údržbu velmi nenáročné, stačí je otřít kusem mokré látky. K údržbě nedoporučuji čisticí přípravky, které by mohly dráždit citlivou dětskou pokožku. Na mytí je tedy lepší použít speciální přípravky vhodné pro kontakt s dětskou pokožkou. Pokud jsou podložky na přebalovacích pultech opatřeny vyměnitelnými a pratelnými potahy, záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. V tom případě je vhodné řídit se pokyny výrobce. Praní je doporučeno v automatické pračce za použití pracích prášků a gelů vhodných pro děti.

Příslušenství

Povlaky na přebalovací podložky

Na přebalovací podložky je možné zakoupit potah, který zajistí dítěti mnohem větší komfort. Pro dítě jsou vhodné povlaky z froté či bavlny. Hlavní vlastností materiálu by ale měla být savost.

Kolečka

Kolečka jsou velmi praktická v případě, že je nutný přesun přebalovacího pultu. Pult lze na koupání mít v koupelně, poté převézt do obýváku a poté do ložnice. Kolečka musí mít ale brzdy pro zajištění bezpečnosti. Pokud má přebalovací pult 4 kolečka, musí mít alespoň dvě z nich brzdy. Pokud má pult kolečka jen dvě, je nutné ho lehce nadzvednout a popojet s ním. V tomto případě brzdy mít nemusí.

Látkové kapsáře

Látkové kapsáře na různé kosmetické potřeby lze dokoupit a jejich výběr je čistě na mamince.

Na co si dát pozor

  • Dbejte na stabilitu pultu, bezpečnost, pohodlnost pro dítě, zdravotní nezávadnost a bezpečnost materiálu.

  • Nepřekračujte maximální nosnost uvedenou výrobcem.

  • Vyhněte se koupi pultu z bazaru či second handu. Přebalovací pulty či komody zde pořízené mohou mít skryté vady, které můžete odhalit až později. Dřevo může být napadené červotočem, konstrukce může být naprasklá a mohou z ní trčet třísky. Plastové konstrukce mohou být poškozené, části zajišťující složení a rozložení mohou být příliš opotřebené a mohou se samovolně složit. Podložky mohou být plesnivé a zatuchlé. Samozřejmě pokud v rodině není dostatek financí, je třeba zvážit, zda se nevyplatí koupit např. přebalovací pult za nižší cenu než koupit přebalovací komodu z bazaru, jejíž historii používání neznáme.

Časté dotazy

Je lepší přebalovací pult, nebo přebalovací komoda?

Při koupi je nutné zamyslet se nad tím,

  • kolik máme v domácnosti prostoru,

  • kolik financí jsme ochotni do nákupu investovat

  • zda v případě koupě komody využijeme další kus nábytku jako úložný prostor pro potřeby odrostlého dítěte.

V období přebalování lze do komody ukládat jak kojenecké potřeby, tak hračky a oblečení. Komodu lze koupit v takovém provedení, aby do daného prostoru designově ladila.

Pro rodiče, kteří jsou ochotni do přebalovací komody investovat, jsou dobrou volbou komody z kvalitního bukového či dubového dřeva. Zde je však nutné počítat s investicí kolem 4 až 5 tisíc korun.

Do kolika let je možné dítě na přebalovacím pultu přebalovat?

Nosnost přebalovacích pultů či přebalovacích komod je 15 kg. Obecně jsou přebalovací pulty či komody určené pro děti do 36 měsíců. Vzhledem k tomu, že každé dítě má v určitém věku jinou váhu, je zásadní držet se právě váhou dítěte.

Je výhodné koupit přebalovací pult s vaničkou?

Některé přebalovací pulty jsou opatřené také vaničkou. Tuto variantu ale příliš nedoporučuji vzhledem k velikosti vaničky, do které se dítě vejde pouze na velmi krátkou dobu. Vanička je vhodná pro novorozence, ale ne pro miminko starší. Z tohoto pohledu jde o zbytečnou investici.

Je možné dokoupit do přebalovacího pultu náhradní podložku?

Přebalovací podložky je možné v případě zničení či nevratného znečištění vyměnit za jinou. Důležité jsou jen rozměry původní podložky a přebalovacího pultu. Vybírat můžeme designů a barev.

Sdílej článek na: