Přírodní kosmetika WELEDA se slevou 20 % ♥

Jak vybrat dětskou ohrádku?

Vytvořeno17.07.2023
Jak vybrat dětskou ohrádku?
Jak vybrat dětskou ohrádku?

Dětská ohrádka je velmi praktickým pomocníkem v péči o miminko, i když ne všechny maminky ji používají. Ohrádka zajistí miminku bezpečí a mamince pocit klidu, potřebuje-li si například odskočit na toaletu nebo něco rychle udělat v kuchyni a dítě musí chvilku zůstat bez dozoru.

Hlavním faktorem při výběru je její bezpečnost. Dětskou ohrádku je třeba používat vždy ve prospěch dítěte, tedy s ohledem na jeho potřeby a věk. Jak dítě roste, potřebuje objevovat svět kolem sebe a zkoumat okolní prostor.

Dítě je zvídavé, a proto se potřebuje se svým okolím seznamovat. Dlouhodobý pobyt v dětské ohrádce může dítěti způsobovat psychickou deprivaci. Dětská ohrádka tak rozhodně neslouží k celodennímu odložení miminka či dítěte. Hlavním úkolem dětské ohrádky je zajištění bezpečnosti v nutné krátkodobé nepřítomnosti rodiče.

Každou maminku někdy potká situace, kdy je nutné nechat dítě minutku bez dozoru. A pokud chce maminka dítě ochránit před nehodou či úrazem, je třeba mít ho neustále u sebe, nebo ho dát právě do dětské ohrádky.

Dětské ohrádky jsou určeny pro děti od cca 6 měsíců do 3 let. Jsou vhodnou pomůckou ve věku, kdy se dítě učí stoupat. Ale pozor – pokud se dítě v ohrádce staví, musí ohrádka splňovat určité parametry, aby si dítě neublížilo, např. nezaklínilo si nožičku.

Větší děti by zase mohly ohrádku posunout, a tak je lepší ji v rámci zajištění bezpečnosti, důkladně ukotvit. Vybrat tu správnou dětskou ohrádku není zcela jednoduché, protože každý typ dětské ohrádky má jiný účel.

Děti se v ohrádce cítí bezpečně a zároveň mají dostatek prostoru na hraní i pohyb. Maminky starších dětí mohou u některých ohrádek k samostatnému průchodu dítěte ohrádkou vyndat dvě příčky.

Typy dětských ohrádek

Dětských ohrádek existuje několik typů. Vybírat lze z ohrádek skládacích, textilních, dřevěných či dokonce plastových. U každého typu ohrádky najdeme jiné výhody. Proto je vždy důležité zvážit, pro jaké účely ohrádku kupujeme a jak se samy děti v ohrádce cítí.

  • Jinou ohrádku koupíme pro hraní dvou dětí a jinou pro několikaminutové odložení miminka.

  • Vzhledem k poměrně vysoké pořizovací ceně kvalitní dětské ohrádky, je nutné při výběru zohlednit mnoho faktorů. Skládací ohrádky využijeme na cesty, u dřevěných oceníme stabilitu, bezpečnost, ale musíme počítat s vyšší cenou.

  • Ohrádky jsou poměrně náročné na prostor, na což je třeba při výběru myslet. Záleží především na konkrétní mamince, pro jakou ohrádku se rozhodne, protože každý typ má jiné výhody.

Vhodné pro:

  • kojence

  • batolata

Výhody:

+ zajištění bezpečnosti dítěte

+ pomoc při stoupání

+ u některých dostetek prostoru pro hraní dvou dětí

Nevýhody:

- v ohrádce nelze spát, protože není opatřena vhodným dnem

- starší dítě může svou silou ohrádku posunout, je tedy třeba myslet na ukotvení

Dřevěné ohrádky

Dřevěné ohrádky patří mezi nejoblíbenější. Velké oblibě se těší už mnoho let, a to především díky své bezpečnosti a stabilitě.

Typy dřevin

K výrobě dřevěných ohrádek se volí různé druhy dřeva, nejprodávanější jsou ohrádky dubové a bukové. Jde o dřeva vysoké kvality, čemuž odpovídá i pořizovací cena.

Levnější ohrádky jsou z měkčího dřeva borovicového nebo smrkového. Tyto ohrádky nejsou tak bytelné a tolik odolné proti použití. Zde je však potřeba mít na paměti, že dítě v určitém věku ohrádkou cloumá a na ohrádce z měkkého dřeva může dojít k uvolnění nýtů.

Dřevěné ohrádky se skládají z příček, které jsou složeny do různých tvarů – obdélníků, čtverců či mnohoúhelníků. Vyrábějí se v několika velikostech, které odpovídají věku dětí, pro které jsou určeny.

Vhodné pro:

  • kojence

  • batolata

  • použití v domácnosti

  • jedno i dvě děti

Výhody:

+ bezpečnosti

+ stabilita

+ přírodní materiály

+ díky příčkám je na dítě dobře vidět

+ dlouhá živostnost

Nevýhody:

- vyšší cena

- nutnost montáže

Skládací ohrádky

Skládací ohrádky jsou oblíbené především pro své snadné složení a rozložení. Mechanismus skládání je podobný jako např. u deštníku. Dobrou volbou jsou při cestování, ale také pro ty, kteří chtějí ohrádku a nemají dostatek místa v domácnosti.

Vlastnosti skládací ohrádky

Skládací ohrádky jsou v rozloženém stavu rozměrově mnohem menší, a proto jsou určeny pro jedno dítě. Skládací ohrádka nemá pevné stěny, a proto není vhodná pro děti, které se snaží v ohrádce stoupat.

Stěny jsou vyrobeny z textilního materiálu (látka a síťovina). Ohrádka je dostatečně hluboká, a tak se maminky nemusí obávat, že by dítě vypadlo. Na druhou stranu – pokud by si v ohrádce stouplo na hračku, hrozí nebezpečí převrácení, přepadnutí. Jejich výhodou je snadná údržba, textilní části lze snadno vyprat.


Dno

Dno skládacích ohrádek není vhodné na spaní miminka. Spaní je zde možné pouze s kvalitní matrací. Boční stěny jsou opatřeny síťovaným materiálem. I když jde o částečně průhledný materiál, dítě by nemělo v ohrádce zůstávat dlouhodobě. Skládací ohrádky jsou vyráběny v mnoha barvách a designech, a proto si lze vybrat variantů pro holčičku či chlapečka. Některé ohrádky mají vchod na zip, některé jsou bez zipu, s nutností dávat do ohrádky dítě horem.

Vhodné pro:

  • kojence

  • batolata

  • použití na cestách

  • použití v méně prostorné domácnosti

  • jedno dítě

Výhody:

+ skladnost

+ snadná montáž díky skládacímu mechanismu

+ dno

+ boční vchod u některých modelů

+ nízká cena

Nevýhody:

- nestabilní

- nedostatečně průhledné stěny

- nedostatek prostoru na hraní

Plastové ohrádky

Plastové ohrádky jsou vhodné spíše jako prostor pro hraní dítěte. Často jsou do plastových ohrádek vkládány plastové míčky, ve kterých si dítě hraje. Tyto ohrádky mají otevírací dveře, kterými dítě může procházet.

Plastové ohrádky nejsou tak bezpečné jako ohrádky ze dřeva. Plast je velmi lehký materiál – pokud se tak starší dítě do ohrádky zapře, snadno ji může převrhnout. Na druhou stranu výhodou je snadná údržba. Vhodná je také na zahrady. Pokud maminka potřebuje stabilní a bezpečnou ohrádku, je lepší investovat do dřevěné.

Vhodné pro:

  • kojence

  • batolata

  • použití v domácnostech

  • použití v zahradách

Výhody:

+ nízká cena

+ nízká hmotnost

+ snadná údržba

 

 

Nevýhody:

- méně bezpečná

- nestabilní

Parametry

• Materiál

Dřevo
Nejoblíbenější a praktičtější ohrádkou je ohrádka dřevěná. Dřevo je materiál, který nikdy nevyjde z módy. Jde o ryze přírodní materiál s dlouhou životností a klasickým designem. Zároveň je materiálem poměrně nenáročným na údržbu (vždy však záleží na konkrétním typu dřeva).

Ideální dřeva na dětskou ohrádku jsou dub a buk. Jde o tvrdá dřeva, odolná např. proti dětskému okusování. Tyto ohrádky jsou také robustnější a kvalitnější. Cena dubových a bukových ohrádek je tak samozřejmě vyšší než cena ohrádek z méně kvalitních měkkých dřev. Mezi měkká dřeva patří např. smrk a borovice, a proto jsou tyto ohrádky také mnohem levnější. Pokud se maminka rozhodne pro dětskou dřevěnou ohrádku, vyplatí se investovat do ohrádek z tvrdších typů dřeva.

 

Textil
Textilní ohrádky jsou určeny spíše pro účely cestování. Hlavní plus je snadné složení a rozložení ohrádky. Jde o velmi jednoduchý skládací mechanismus, který funguje na principu skládacího deštníku. Materiál lze dobře udržovat. Textil pereme většinou v automatické pračce na šetrný prací program na 30 stupňů.

Textil musí být zdravotně nezávadný, vhodný pro kontakt s dětskou pokožkou. Často děti textilní části strkají do pusinky, proto jsou hygienické normy výrobku pro zdraví dítěte zcela zásadní.

 

Plast
Výhodou plastu je bezpochyby snadná údržba. Tyto ohrádky jsou díky ní často používány i na zahradu. Plast je voděodolný a v případě znečištění ho stačí pouze umýt. Plast musí být zdravotně nezávadný, bez příměsí škodlivých látek. Plast musí splňovat zdravotní normy, aby nebylo např. kvůli ftalátům ohroženo zdraví dítěte.

Je-li jako materiál ohrádky uvedeno PVC, jde o ohrádky nafukovací, které ale nejsou považovány za bezpečnou variantu dětské ohrádky.

• Rozměry

Dětské ohrádky by měly dětem poskytovat dostatečný prostor, aby se v nich necítily stísněně. Ohrádky pro kojence jsou do velikosti 100 × 100 cm. Tyto ohrádky jsou ale poměrně malé a vzhledem k tomu, že miminko rychle roste, je lepší investovat do ohrádky rozměrově větší. Větší dětská ohrádka má rozměry 120 × 120 cm nebo 150 × 150 cm.

Obecně platí, že čím je ohrádka větší, tím pro dítě lépe. Samozřejmě je třeba mít na mysli velikost prostoru, do kterého bude dětská ohrádka umístěna, protože ne každý si může prostornou ohrádku dovolit. Pokud jde však o krátkodobé zajištění bezpečnosti, dobře poslouží i ohrádka menších rozměrů. Hlavním ukazatelem bezpečnosti totiž není ani tak délka, jako spíše výška. Důležité je, aby dítě z ohrádky nemohlo přepadnout či vypadnout. Ohrádky jsou vyráběny v několika výškách: 70 cm, 75 cm, 80 cm a 110 cm. Velmi prodávané jsou ohrádky s výškou 80 cm. Koupě by se ale měla odvíjet také podle věku, resp. výšky dítěte.

• Dno ohrádky

Dětské ohrádky lze zakoupit jak se dnem, tak i bez něj. Při nákupu ohrádky se dnem je důležité, z jakého materiálu je dno vyrobeno, a stejně tak kvalita jeho provedení. Dno by mělo být pevné, odolné, omyvatelné a příjemné na dotek. Použitý materiál by měl mít izolační vlastnosti, aby dítě dostatečně ochránil od studené podlahy. Pro potřeby dítěte je vhodné dno s textilní podložkou, příp. omyvatelné PVC. Pokud je dítě v ohrádce bez dna, je nutné myslet na to, aby dítě neprochladlo, pokud bude v ohrádce déle než několik minut. Mezi dnem a samotnou ohrádkou nesmí být žádný volný prostor, aby nedošlo k zaklínění nožičky dítěte a úrazu (např. vyvrknutí).

V žádném případě však není vhodné, aby děti v ohrádce spaly, nebo dokonce byla používána jako dětská postýlka. Pro zajištění komfortu dítěte během hraní je dobré přikoupit matraci určenou do ohrádky.

• Cena

Cena dětských ohrádek je různá. Závisí na mnoha faktorech, a to především na použitém materiálu.

Dražší ohrádky
Nejdražší jsou ohrádky z kvalitního dřeva (dub a buk). Roli hraje také velikost – čím je ohrádka větší a prostornější, tím bývá dražší.

 

Levnější ohrádky
Mezi velmi levné ohrádky patří ohrádky plastové, které ale nejsou příliš bezpečné. Z důvodu horší bezpečnosti jsou prodávány spíše jako doplňkové, např. na zahradu. Plastovou ohrádku lze zakoupit i za 500 Kč. Textilní ohrádky, vhodné zejména na cestování, lze zakoupit v ceně od 1 000 Kč.

• Údržba

Ohrádky musí být omyvatelné. U všech kojeneckých potřeb a výrobků je nutné předpokládat, že dojde k jejich znečištění, a proto je hygienická údržba zcela zásadní. U látkových ohrádek by měla být možnost jednotlivé díly vyprat. Záleží na konkrétní ohrádce a doporučení výrobce.

Při čištění ohrádky vždy dbejte pokynů výrobce, aby nedošlo k poškození ohrádky.

• Bezpečnostní normy

Každá ohrádka, která je pro dítě bezpečná, musí splňovat bezpečnostní normy (EN 122227). Norma stanovuje podmínky, které musí výrobce dodržet, aby byla ohrádka pro dítě bezpečná. Výrobce musí uvádět, pro dítě jaké hmotnosti je ohrádka určená. Vedle toho je důležité dbát na další omezení:

  • vzdálenost mezi příčkami nesmí být větší než 5–7 cm,

  • u textilních ohrádek nesmí být oka textilních sítí větší než 7 mm,

  • u ohrádek vybavených kolečky musí být kolečka opatřena brzdami a při pobytu dítěte v ohrádce musí být kolečka zabrzděná,

  • ohrádky se skládacím mechanismem musí mít důkladné zablokované proti složení, protože ohrádka by se mohla sama složit a způsobit dítěti úraz.

Na co si dát pozor
  • Dětská ohrádka musí splňovat bezpečnostní normu EN 122227.

  • Vzdálenost mezi příčkami nesmí být větší než 5–7 cm.

  • Velikost ok v bočních sítích textilních ohrádek nesmí být větší než 7 mm.

  • Ohrádka s dostatkem místa. Ideální rozměr dětské ohrádky je ohrádka 150×150 cm (délka a šířka).

  • Ideální výška dětské ohrádky je 80 cm.

  • U ohrádek vybavených kolečky musí být kolečka opatřena brzdami.

  • Ohrádka nesmí mít ostré rohy a hrany.

  • Pokud má ohrádka otevírání, musí být dostatečně zajištěné. Má-li být ohrádka bezpečná, nesmí dojít k tomu, aby ji dítě samovolně opustilo.

  • Důkladná montáž. Ohrádka musí být pro dítě bezpečná a pohodlná. Při montáži je nutné dbát na dokonalé utažení šroubů a nýtů, aby nedošlo k jejich uvolnění. Nejste-li manuálně zruční, nechejte si raději ohrádku sestavit od odborníka, aby nedošlo k případnému rozložení ohrádky a úrazu dítěte.

  • Ohrádky se skládacím mechanismem musí být důkladně zablokované proti složení, protože ohrádka by se mohla sama složit a způsobit dítěti úraz.

Časté dotazy

Patří ohrádka do nutné výbavy miminka?

Ohrádka je velmi praktickým pomocníkem výbavy každého miminka. Je skvělá v případech, kdy si maminka musí na pár minut odskočit (na WC, do kuchyně, otevřít dveře aj.). V takových případech je ohrádka bezpečným prostředím pro děti v kojeneckém a batolecím věku a maminka se nemusí bát, že by během pár minut její nepřítomnosti došlo k úrazu. Pokud se tedy maminka rozhodne do ohrádky investovat, měla by zvážit účely, ke kterým bude ohrádka sloužit.

 

Je lepší dřevěná, nebo textilní ohrádka?

Bezpečnější je klasická dřevěná ohrádka, vyrobená z kvalitního dřeva. Jde o nejprodávanější a nejoblíbenější typ ohrádky. Tento typ ohrádky nikdy nevyjde z módy. Mezi hlavní plusy dřevěné ohrádky patří bezpečnost, stabilita, odolnost, pevná konstrukce, dlouhá životnost. V případě dřevěných ohrádek se doporučují ohrádky dubové a bukové. Textilní ohrádka je dobře využitelná při cestování.

 

Pro jak staré dítě jsou ohrádky určeny?

Ohrádky jsou vhodné na krátkodobé umístění dítěte, cca od 6 měsíců do 3 let.

 

Může v ohrádce dítě také spát?

Spaní v dětské ohrádce se nedoporučuje. Ohrádka slouží ke zcela jiným účelům. Pro zdravý vývoj dítěte je nutný spánek na kvalitní matraci. Ohrádka buď matraci nemá, nebo má jen podložku či dno, které je pro kvalitní spánek dítěte zcela nevhodný.

 

Co dělat, když dítě v ohrádce nechce být?

Nechte dítě, aby si ohrádku prozkoumalo a nemělo z ní strach. Jde o nový prostor, na který si dítě musí zvyknout. Pokud dítě být v ohrádce nechce, nenuťte ho, protože tím naopak jen zvýšíte jeho nechuť v ohrádce být. Zkuste dát do ohrádky hračku a dítě do ohrádky na chvilku dát.

 

Jak dlouho může dítě být v ohrádce?

Ohrádka není určena pro dlouhodobý pobyt dítěte v ní. Slouží jen jako pomůcka, která pomůže ohlídat dítě, aby si neublížilo po dobu nezbytně nutnou. Dítě potřebuje ke svému psychickému vývoji podněty z prostředí včetně pozornosti dospělých a neustálým pobytem v ohrádce by bylo psychicky i fyzicky deprivováno.

 

Je ohrádka přenosná?

Ohrádky jsou mobilní, lze je přesouvat, i když váha ohrádek z masivního dřeva je poměrně velká. Některé ohrádky mohou být vybaveny pro snadnější přesun kolečky.

 

Je možné koupit i kovovou ohrádku k zabránění pohybu dítěte?

Kovové ohrádky jsou prodávány v podobě kovových zábran, které slouží k zajištění bezpečnosti dítěte a omezení jeho pohybu např. v prostorách schodů, kamen, krbů atp. Kovové zábrany jsou pevné a odolné, většinou vyráběny z ocele, která je bíle nebo černě lakovaná.

 

Bude dostačovat ohrádka z „druhé ruky“?

Pořizujete-li si ohrádku z „druhé ruky“, tedy použitou, buďte velmi obezřetní. Dětské dřevěné ohrádky by mohly být napadeny hnilobou, skrytými poruchami v konstrukci aj. Z dřevěné konstrukce také mohou vyčnívat třísky, které by mohly dítě poranit. Nátěry ohrádek nesmí být toxické.

 

Je vhodná doma vyrobená ohrádka?

Doma vyráběné ohrádky nejsou doporučovány. Dětské ohrádky musí splňovat přísné bezpečnostní normy. Nelze tedy zaručit, že doma vyrobená ohrádka bude tyto normy splňovat. Pro zajištění bezpečnosti dítěte je vždy nutné kupovat ohrádku od kvalitních a ověřených výrobců, kteří splňují bezpečnostní normy.

Sdílej článek na: