Jak vybrat chránič matrace?

Vytvořeno25.07.2023
Jak vybrat chránič matrace?
Jak vybrat chránič matrace?

Proč chránič pořídit?

S nehodou v podobě úniku moči mimo plenku svého miminka se určitě setká každá maminka. Aby v takovém případě nedošlo k poškození matrace, je ji potřeba dostatečně chránit. Jednou z možností ochrany je použít chránič matrace. Tento ochranný prvek se povlékne na matraci a celou skladbu završí prostěradlo s tím, že pokud se dítě pomočí, je nutné prát jak prostěradlo, tak chránič. Kromě ochrany vůči protečení moči ochraňuje chránič matraci před pronikáním potu a celkově prodlužuje životnost matrace. Díky poměrně nízké ceně je v péči o miminko pomocníkem, kterého se opravdu vyplatí pořídit. Díky prodyšnosti chrániče se nemusíte obávat vzniku plísní pod chráničem. Vedle ochrany vůči pomočení může chránič sloužit také k ochraně před vylitím mléka z lahve, ocení jej také maminky, jejichž miminka trpí na blinkání.

Úlohu chrániče může zastoupit rovnou nepropustné prostěradlo, které zastane jak funkci prostěradla, tak chrániče – jedná se o jediný produkt, který v sobě pojí chránič i prostěradlo. Samostatný chránič matrace je tedy vhodný pro rodiče, kteří již mají zakoupená obyčejná prostěradla nebo které zaujme prostěradlo bez nepropustné úpravy.

Používáním chrániče matrace nebudete muset obal matrace tak často sundávat a prát. Pryč jsou však časy, kdy byly chrániče tvořeny neprodyšnými „igelity“ – současné chrániče mohou být zhotoveny z prodyšných, pro dítě příjemných materiálů. V žádném případě se nemusíte bát, že by chrániče jakkoliv ovlivňovaly současné vyspělé funkční vlastnosti dětských matrací.

Velikost chrániče

Stěžejním krokem k výběru vhodného chrániče je vybrat správnou velikost. V ostatních ohledech se chrániče až tolik neliší.

K velikostně neprodávanějším chráničům patří chrániče o velikosti 120 × 60 cm, rozměru odpovídajícímu klasickému rozměru dětské postýlky. Za nimi následují chrániče o velikosti 140 × 70 cm. Někteří rodiče investují i do nejmenších chráničů určených do kolébek, přestože v nich děti pobývají pouze po krátkou dobu. Chránič matrace do kočárku se už neuchycuje pomocí gumy, jedná se o „pouhou“ podložku, která se na matraci navlékne. I přes chybějící gumové úchyty se podložky v kačírcích nijak neposunují.

Způsoby upevňování chrániče na matraci

Chrániče se na matrace připevňují pomocí gumových úchytů buď přes rohy postele, nebo ještě pevněji podél celé matrace zespod. Druhý způsob uchycení je sice pevnější, ovšem náročnější na provedení.

Tloušťka chrániče

Většina chráničů je tvořena pouze slabounkou vrstvičkou materiálu, okrajovým produktem jsou chrániče mírně vypolstrované, které vytvoří jakousi změkčovací vrstvu. Ostatní chrániče jsou natolik slabé, že působení matrace nijak neovlivňují.

Zatímco dříve měly chrániče podobu „igelitu“, který mohl snižovat přínosné vlastnosti matrace, současné chrániče už bývají výborně prodyšné a nijak vlastnosti matrací nenarušují.

 

Tipy

  • Funkci chrániče může zastat také jednorázové podložky – takové, jaké se používají na přebalování, ovšem ve větších rozměrech (např. 90 × 60 cm), avšak ne po celé ploše postýlky. Vzhledem k tomu zde existuje vyšší riziko, že podložka tekutinu nezachytí. Tuto pomůcku maminky používají jak na přebalování, tak na zachycení tekutiny, aby na cesty nemusely brát navíc i chránič. Podobně lze podložku využít i do kočárku.

  • S koupí chrániče nečekejte, patří mezi základní výbavičku miminka a doporučujeme jej zakoupit již společně s matrací do postýlky.

Materiál

Přestože jsou k výrobě chráničů použity různé syntetické látky (např. polyuretan, polypropylen ad.), nemusíte se obávat žádné zdravotní závadnosti. Chrániče jsou jednak opatřeny certifikáty o zdravotní nezávadnosti a navíc se na nepropustném povrchu zpravidla nachází vrstva frotté, bavlny nebo bambusu a na této vrstvě následně ještě prostěradlo. Bambus a bavlna bývá na dotek jemnější než frotté, z praktického hlediska však mezi uvedenými materiály žádné rozdíly nejsou. Výběr se odvíjí dle preferencí zákazníka – některé maminky v souladu s přírodním přístupem jednoznačně sáhnou po bambusu, jiné nedají dopustit na bavlnu.

Na chráničích se děti nepotí, je však pravdou, že bambus je materiál snižující pocení.

 

Na co si dát pozor

  • Přestože chránič matrace většinou nepřichází do přímého kontaktu s dítětem, je vhodné jej před prvním použitím z hygienických důvodů vyprat (stejně jako v případě nepropustného prostěradla) – určitá pravděpodobnost, že do kontaktu s dítětem přijde, zde je.

  • Alternativou, jak zabránit poškození matrace, může být použití jednorázové přebalovací podložky pod prostěradlem jedná se však o jednorázový produkt, který je nutné opakovaně vyměňovat za nový, navíc na matraci ve srovnání s chráničem mnohem hůře drží (roluje se apod.).

  • Abyste zachovali funkční vlastnosti chrániče, dodržujte postupy při údržbě, které uvádí výrobce.

  • V závislosti na materiálu je třeba chránič prát na určitý počet stupňů, uváděný výrobcem na štítku. Tuto teplotu dodržujte, aby byla zachována funkčnost chrániče.

  • Chrániče není vhodné sušit na přímém slunci. Sluneční paprsky by poškozovaly gumy chrániče a v důsledku toho by chránič na matraci hůře držel.

  • Cena zpravidla určuje kvalitu. Čím dražší produkt, tím obvykle kvalitnější. Kvalitu chrániče může signalizovat tloušťka gumy – nekvalitní chrániče ji budou mít příliš malou a chránič tak nemusí na posteli dostatečně pevně držet. 

Časté otázky

Do jakého věku chránič používat?

Vždy záleží na schopnosti dítěte udržet moč po celou noc či si dojít na toaletu, výjimkou však není ani používání do 4. roku věku dítěte.

 

Vydrží některé chrániče matrací více počůrání? Jak často je nutné je prát?

Míra nepropustnosti v podobě maximálního počtu počůrání se u chráničů matrací neuvádí – ať zakoupíte jakýkoliv chránič matrace, bezpodmínečně jej vyperte po každém jednom pomočení dítěte.

 

Jak poznat odolný chránič od méně odolného?

Odolnost chrániče se žádnými technickými údaji neuvádí, okem tedy nedokážeme odhadnout, který chránič je odolnější.

 

Mohou některé děti chrániče špatně snášet?

Každé dítě je individuální, obecně však platí, že děti trpící atopickým ekzémem lépe snášejí produkty z bambusového materiálu, frotté může tyto děti dráždit.

 

Je nutné kupovat více chráničů?

Většinou maminky kupují pouze jeden chránič, zejména pak v případě, kdy mají sušičku na prádlo, která chránič vysuší tak rychle, že je jej možné použít ještě týž den. Jeden chránič bohatě stačí do malé postýlky, kde děti bývají v plence a únik moči tak není tak častý. V případě starších dětí, které se učí spát bez plenky, je riziko pomočení vyšší a rezervní chránič nebo i více se tak mohou vyplatit. I v případě, kdy k nehodě po dlouhou dobu nedojde, je vhodné (stejně jako je tomu u prostěradla) chránič z hygienických důvodů po čase vyprat.

Sdílej článek na: